3 fazlı asenkron motor yön değiştirme

dadas1256

Üye
Merhaba iki devre hakkında yardımlarınıza ihtiyacım var
Birincisi bir ray üzerinde hareket eden parçayı limit anahtari ile yön değiştirmek istiyorum yani parça rayın sonuna geldiği zaman sınır anahtarına çarpacak yön değiştirip diğer tarafa dönmeye başlayacak sonuna geldiği zaman oradaki sınır anahtarına çarpınca tekrar yön değiştirecek bir start bir stop iki tane de sınır anahtarı var.

İkincisi ise yukarı da bahsettiğim parçayı aşağı yukarı düğmeye bastığım kadar motoru çalıştıracak yani düğmeye basınca parça yukarı çıkacak burdaki püf nokta düğmeye basılı tuttuğum süre kadar motor çalışacak parmağımı çektiğim zaman motor duracak diğer düğmeye basılı tutunca aşağı inecek bunda da sadece iki düğme ile çalıştırmak istiyorum ve bu motorun biraz yavaş çalışması lazım yani parça çok hızlı aşağı yukarı inmemesi lazım

Akım rölesi ve kontaktör kullanarak yapmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim yardımlarınız için.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
anlasılan sen lise ogrencisisin biraz ustunde calıs takıldıgın yerı sorarsan sana yardımcı olacaktır arkdaslrım ve ben

aslında üzerinde bayağı çalıştım ilk bahsettiğim olayı normal düğme ile yaptım fakat düğme yerine sınır anahtarını yerleştiremedim çünkü stop düğmesine basmadan diğer yön düğmesi aktif olmuyor
ikinci bahsettiğim aşağı yukarı olayında çabaladım ama yol alamadım :(

Eteki çizim, bir arkadasımızın radyal makkap ieri geri sınır anahtarı ile çalısması isteği ile çizlmişdir.
Sizin ıstegiğinizi karsılayacağını umuyorum.
Diğer isteğinde ise, düşük devir için ya motorunuz çift devir sargılı olacak, yada hız kontol cıhazı kullanacaksınız.

Ekli dosyalar

• RADYAL MAKKAP.pdf
    46.7 KB · Görüntüleme: 68
ilginiz için teşekkür ederim ama anlamaya çalıştım fakat pek birşey anlamadım.
araştırmalarım sonucu şöyle bişeye ulaştım tam olarak aradığım şey sanırım ama emin olamadım.

Ekli dosyalar

• Yeni Bit Eşlem Resmi.jpg
    767 KB · Görüntüleme: 65
aşağıdaki şemada bir motorun sürekli ileri geri çalışması var .
St- start kontaktörü.
İ- ileri kontaktörü.
G-Geri kontaktörü
İ.L- ileri sınır limit siviç.
G.L- Geri sınır limit siviç.
İleri.Geri çalıştırma.PNG

bu ilk isdediğin devre bıkere starta basınca sureklı ılerı gerı yapıyor takı stop butonuna basana kadar ekts programı ile gorsel oarank gore bılırsın nasıl calıstıgını

Ekli dosyalar

• otomatık ileri geri.esc
    34.4 KB · Görüntüleme: 42
buda devre

Ekli dosyalar

• Ad11111sız.png
    Ad11111sız.png
    20.1 KB · Görüntüleme: 53
buda ikinci devren

Ekli dosyalar

• Ad222222sız.png
    Ad222222sız.png
    18.5 KB · Görüntüleme: 48
bu ilk isdediğin devre bıkere starta basınca sureklı ılerı gerı yapıyor takı stop butonuna basana kadar ekts programı ile gorsel oarank gore bılırsın nasıl calıstıgını

Sayın.devil190795 çiziminiz görsel olarak çok güzel özelikle limit siviç ve motrun hareket etirdiği parça.
bunu EKTS de nasıl çizdiniz açıklarsanız veya doküman varsa burada yayınlarsanız sevinirim. benim gibi bilmeyenlerde öğrenmiş olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri