3 Fazlı 4,5 KW bir dalgıç pompa bağlantısı nasıl yapılır?

merhaba arkadaşlar.
elimizde 4,5 kw lık 3 fazlı bir dalgıç pompa var.
klemens kutusu kapalı olduğu için müdahele edemiyoruz.
dolayısıyla motora direk yol verme uygulayacağız.

4kw üstü olduğu için yıldız-üçgen bağlayın diyen arkadaşlar olacaktır. fakat bu mümkün değil ilk olarak motor ve pano arası yaklasık 30-40 metre olup dediğim gibi klemens kutusu sızdırmaz şekilde kapalı.

motoru kumanda kısmında otomatok manuel seçımler vs seviyendireler var. bunlar sorun deil o kısmı aştım. yani kumanda devresi hazır.

benim sorum şu: bu motor için kullanmam gereken termik şalter kaç amper aralıgında olmalıdır.
6-8 amperlık termık de yeter diyen var 10-16 arası yeter diyende var.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
motor üzerinde etiketi yok mu ordaki değerlere göre termik seçersin. 4 kw ise direk yol verebilirsin ama motorun sağlığı için yumuşak yolverici tercih etmem iyi olur.

bencede yumuşak yol verici kullanman mantıklı olur hem motorun hemde akım taşıyıcıların aşırı yüklenmeden sistemin çalışır

merhaba arkadaşlar.

4kw üstü olduğu için yıldız-üçgen bağlayın diyen arkadaşlar olacaktır. fakat bu mümkün değil ilk olarak motor ve pano arası yaklasık 30-40 metre olup dediğim gibi klemens kutusu sızdırmaz şekilde kapalı.

motoru kumanda kısmında otomatok manuel seçımler vs seviyendireler var. bunlar sorun deil o kısmı aştım. yani kumanda devresi hazır.

benim sorum şu: bu motor için kullanmam gereken termik şalter kaç amper aralıgında olmalıdır.

motora giden kablo sayısına bakın eğer 6 tane ise y/ü eğrki 3 tane ise direkt yol veriniz

yolvericiler var piyasa kendinden star stoplu zaten 4,5 kw lık motora göre alacksın termik ve kontaktörüde ona göre seçili durumdadır.

Şimdi Mike.xxlarge ustam, sen motora termik olmadan, deneme amaçlı bi yol versen kaç amper çektiğini tespit etsen ona göre seçimini yapsan daha doğru olmazmı...haa illaki ben motorun kaç amper çektiğini bilmek istiyorum dersen, senin motorun 4.4 kw buna 4.5 kw'tta diyebiliriz.Bu durumda 380 Voltta çekeceği amper değeri 'Y' 11.5 A.... Y/Ü ve veya 'Ü' nde 11.2 Amper çeker, bunun içinde almanız gereken termik değeri Y/Ü gen için yarı koldan 6.3/10 ayarı da 7 olacak şekilde, direk üçgen de ise 10/16 ayar 12.5 olacak şekilde...kolay gelsin ustam

iyi akşamlar arkadaşlar.Dalgıç pompa bağlantısı yıldızdır direk yol verilir yalnız elektrik gidip gelmelerine karşı korumak için mutlaka start stop kullanılmalıdır.Elektrik gidip geldiğinde motor tekrar çalışmamalıdır en az 3 dakika bekletilip öyle start verilmelidir aksi trakdirde motoru yakarsınız.Yıldız bağlantısı kendi klemensinin içinde zaten yapılmıştır.Sadece kontaktörden R S T fazlarını vermek yeterlidir.Koruma için 6-10 A motor koruma yeterlidir arkadaşın dediği gibi 7 A ya ayarlasnmalıdır.Herkese iyi akşamlar

merhaba arkadaşlar.

olay gayet kolay arkadasım normali 17 amp bunun üstünede yük binince demaraj akımı biner max % 35 -40 nispetinde koyarsan yaklaşık 6 altı amper ilave edersen 23 amper eder ee tabi bu hesap motor kaç metreye su basacagıda önemli bunuda motoru bağla yerine çalıştır pens amp ile toplam yüklenen amp öğrenmiş olursun çünkü pano ile motor arasındada kablo mesafesi var anladın kolay gelsin

Arkadaşlar karıştırmayalım etiketteki Amper zaten moturun maksimum yükte çekeceği amperdir.Eğer daha fazla çekerse motorun yanmasını engelleyemezsiniz.Artı 4,5 kw lık bir motorun 23 A çektiği nerde görüldü.Kaldıki 7,5 kw bir motor maksimum yükte 11-12 A çeker.

4.5 kwlık bir dalgıç motoru net çekeceği amper 9.5 dir ama kaçmetreden su basacağıda önemli aşşağı yukarı 150mt ise 9.5 ama 180 200 arası ise 10. 6 amp çeker ayrıca su çıkışınada suyu sıkıştıracak bişey olmasın yani kuyuda depoya bastırın motorun ömrü için motor sıkışırsa fanlrada zararı oluyor

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri