3 fazlı 3 asenkron motora yol verme

ufuk320

Üye
arkadaşlar ben ünv. öğrencisiyim aşağıda yazdığım benim ödevim yardımcı olabilirseniz sevinirim

1. sistem bir başlatma butonu ile çalıştırılacak ve bir durdurma butonu ile durdurulacaktır başlatma butonuna basldığında önce birinci motor, sonra ikinci motor ve ondan sonrada üçüncü motor çalışmaya başlayacaktır

2. durdurma butonuna basıldığında birinci motor 15 saniye sonra, ikinci motor 30 saniye sonra ve üçüncü motor 45 saniye sonra duracaktır

3.birinci motorun aşırı akım rolesi atınca birinci motor hemen, ikinci motor 15 saniye sonra ve üçüncü motorda 45 saniye sonra duracaktır

4. ikinci motorun aşırı akım rolesi atınca birinci ve ikinci motorlar hemen, üçüncü motor 5 saniye sonra sonra duracaktır.

5. üçüncü motorun aşırı akım rolesi atınca üç motorda aynı anda devreden çıkacaktır

ilk iki maddeye göre devre tasarlanıp uygulanacaktır. termik rolelere bağlı olan maddeleri kapsayan devre çizimi yapılacak fakat uygulaması yapılmayacaktır.

diye bir ödevim var ve yarın çizimi hocaya göstericem uygulamasını yapacam yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşım ilk 2 maddeye göre istiyosan bişeyler yapmaya çalışıcam ona göre bana cevap ver

mtorların sıra ile çalışması önemli mi

kimse çizememiş uygulayamadıkta çarşambaya kaldı ödev yardımın için teşekkürler şimdiden

sorunun 1. maddesi eksik. 1.motor önce çalışacak ama ne kadar süre sonra 2. ve ne kadar süre sonra 3. çalışacak belirtilmemiş. zaman ilave edilmi ve belittiğin özellikleri sağlayan devre ve EKTS simülasyonu ektedir.

Aşırı akım durumu için simulasyon programına start ve stop butonu ilave ettim(starta basmak demek aşırı akım rölesinin açık kontağının kapanması, stop butonuna basmak aşırı akım rölesinin resetlenmesi anlamına gelmektedir.

saygılar...

Ekli dosyalar

• zamanli_calısma.esc
    82.7 KB · Görüntüleme: 0
pic veya plc ye gerek yok bu arada + popülaritemide verirseniz sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk