3 Fazlı Motoru 1 Fazda Çalıştırma (Resimli Anlatım)

Faz farkı kondansatör kapasitesi ile ilgili. Kontrol ediniz.

Kondansatör 60uf değerinde . çalıştırdığımda(3veya 4 kez ard arda start verince çalıştı) motora giden uçların gerilimlerini ölçtüğümde kondansatör bağlı olan kısımda 360 v gibi bir değer gördüm Şebeke tarafım 221 Ayrıca kol akımlarında da 2 kattan fazla fark var. Bunlar neyi anlatır. Pompanın kademesinin azaltılması torkun düşürülmesi bu sistemde stabilliği sağlarmı sizce

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Forumda ve bir çok yerde tartışma konusu oldu.Anlatımlı ve resimli konuyu ekliyorum

bu yöntem ağır yük altında çalışacak motorlarda uygulanmaz onlar için sürücü veya klasik yöntem kumanda sistemleri kullanmalısınız

kondansatör seçimi

Ekli dosyayı görüntüle 43346

3-fazli-motorun-yon-degistirme.png

Ekli dosyayı görüntüle 28365

Ekli dosyayı görüntüle 11172
elektrik motorumuzun etiketine bakıyoruz etikete göre elimizdeki motor üçgen 220/yıldız 380 voltluk
öncelikle motorun klemens toplosundaki yıldız köprüsünü söküp üçgen bağlatı yapıyoruz

Ekli dosyayı görüntüle 28364

üreticinin belirlediği kondasatör kapasitesine göre veya taplodan motor gücüne kondasatör kapasitesini seciyoruz
kondasatörün bir ucu faz kısmında olacak diğer uc ise boşda kalan kısıma bağlancak

Ekli dosyayı görüntüle 28363

bu yöntem de motorda verim düşüklüğüne neden olur 3 fazlı motoru 1 fazla çalıştırmanın diğer bir yolu ise sürücü bağlayarak yapabilirsiniz
Pekı yıldız koprusunu sokmeden yıldız olarak, yukarı semada gosterdıgınız gıbı baglansa calısmaz mıydı? Sekıl 6-1 yanı

2HP motor oldu 2/3HP yani 1,5kw motor oldu 500w. Önceki yorumlarda da belirtildiği üzere tek faz dışında bir alternatifiniz yoksa sürücü ile kullanmanız uygun olacaktır.

Yeni bir adet duvar tipi fan motoru aldım içinde kondansatör de var fakat içerdeki havayı çekmiyor ters dönüyor bunun yönünü nasıl değiştirebilirim arkadaşlar

B0D60F42-37CD-40D3-BE3A-A91FBA2AB1DB.jpeg
1146AB85-B6CB-4A67-B8BD-AC1CBD4F1E80.jpeg

Merhaba arkadaşlar,
Elektrik konusunda çok acemiyim, 2.el olarak bu makineyi aldım. Alırken sanayi tarzı fiş vardı üzerinde sadece kafasını değiştirsek çalışabileceğini söylediler, benimde fazla bilgim olmadığı için almış bulundum. Şimdi bu makineyi en uygun fiyatla ev elektriğinde 220v çalıştırmak istiyorum ne yapmam lazım yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 56338Ekli dosyayı görüntüle 56339

Merhaba arkadaşlar,
Elektrik konusunda çok acemiyim, 2.el olarak bu makineyi aldım. Alırken sanayi tarzı fiş vardı üzerinde sadece kafasını değiştirsek çalışabileceğini söylediler, benimde fazla bilgim olmadığı için almış bulundum. Şimdi bu makineyi en uygun fiyatla ev elektriğinde 220v çalıştırmak istiyorum ne yapmam lazım yardımlarınızı rica ediyorum.
Bunu çevrendeki bir elektrikçiyle görüşmem daha iyi. Anladığım kadarı ile elektrikle uzaktan yakından alakan yok. Buradan verilen cevaplarla o makinayı tek faz çevirmen hayli zor, diyelimki çevirdin süreç güvenlik riski oluşturur. Yada makineyi aldığın kişilere hangi kabloyu nereye bağlaman gerektiğini sorabilirsin.

peki amerikan noruma göre bir çizimi varmı bunun ?

Korkmaz bey bende böyle bir motor var kalkış yapmıyor. Kondansatör değeride aynı. Ne yapmalıyım. Birde sabit kondansatörmü sürücü kondansatörmü
Motorun resmini atarmısınız buraya?AC motorlar da eğer orjinal değilse motorları kondansatörlü kullanmayın gerçi orjinal kondansatörlü 220 Volt motorların verimli olduğunu ben görmedim buyüzden 3 fazlı motor kullanın eğer 3 faz elektrik yoksa 220 volt girişli sürücü taktırın daha verimli ve sağlıklı çalışır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri