3 Faz Sistemde Kaçak akım

savart

Üye
Herkese merhabalar,
3 fazla beslenen bir pano olduğunu düşünün panonun girişine 3 kutuplu sigortadan sonra 3 fazın ve nötrün bağlantısının yapıldığı bir kaçak akım rölesi olsun. Kaçak akım rölesinden çıkıp 3 fazlı asenkron motora bağlantı yapılsa, asenkron motorda oluşabilecek kaçak akımda kaçak akım rölesi atarmı. Ben atacağını düşünüyorum çünkü 3 fazda vektörel toplamdaki fark giren akım çıkan akıma eşit olmayacağından atacağını düşünüyorum. Sizin görüşleriniz nelerdir

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Dengeli 3 fazlı sistemde ve normal 3 fazlı motorda bildiğiniz gibi vektörel toplam sıfır olur nötrden akım akmaz. Motorda nötr hattına ihtiyaç yoktur KAKR sağlıklı çalışır.

Dengeli 3 fazlı sistemde ve normal 3 fazlı motorda bildiğiniz gibi vektörel toplam sıfır olur nötrden akım akmaz. Motorda nötr hattına ihtiyaç yoktur KAKR sağlıklı çalışır.

Yani asenkron motorun gövdesine bir kaçak olsa burda kaçak akım rölesi atar mı? onu merak ettim

Evet asenkron motorun gövdesinde kaçak oluğunda KAKR atar. Gövde topraklanması unutulmamalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri