3 Faz Rezistans

Merhabalar, elimde 10 adet kadar 3 faz yıldız ile çalışan rezistans mevcut. Rezistansların birer uçları yıldız bağlantı ile köprülü. Nötr bağlamadan toprak ucunu köprüye diğer uçlara da fazları dağıttım. 2 ayrı pano sigortalarından (C40-C25) enerji almama rağmen her ikisinde de sigortayı attırıyor. Bildiğim kadarıyla rezistanslar 2.5 KW gücünde. Aynı panolarda 5.5 KW lık motorları çalıştırıyorum bir problem olmuyor. Sizce sebebi nedir, bağlantımda mı bir sorun var yoksa gerçekten sigortalar çekilen akımı taşımıyor mu? Fotoğrafını ekte gönderdim

Ekli dosyalar

• P1060370.JPG
    P1060370.JPG
    235.1 KB · Görüntüleme: 105
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bağlantınızdaki sorun yıldız noktasına topraklama bağlamanızdır. Bu durumda kaçak akım rölesi atabilir. Sigortalar attığına göre iki ihtimal olabilir. 1 rezistansların gücü sandığınızdan yüksek olabilir.2 gövdeye kaçak olabilir. Siz en iyisi ölçü aleti ile gövdeye kaçak olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca ölçü aieti ile her fazın direncini ölçün gücünü hesaplayalım P=U*R

Bağlantınızdaki sorun yıldız noktasına topraklama bağlamanızdır. Bu durumda kaçak akım rölesi atabilir. Sigortalar attığına göre iki ihtimal olabilir. 1 rezistansların gücü sandığınızdan yüksek olabilir.2 gövdeye kaçak olabilir. Siz en iyisi ölçü aleti ile gövdeye kaçak olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca ölçü aieti ile her fazın direncini ölçün gücünü hesaplayalım P=U*R
Öncelikle teşekkür ediyorum ölçü aletiyle kontrol ettim kaçak yok. Rezistansların her birinde 17 ohm direnç mevcut. Güç hesabından tahminimce rezistansların gücü gerçekten beklediğimden yüksek. Yalnız anlamadığım nokta, güç hesabı P=U'2 / R olmalı sanırım ? Bide bağlantı hatalı derken nötr verme şansım yok 3 faz 1 toprak bağlantısını nasıl yapmalıyım?

Gövdeye kaçak tespitini meger ile yapmanız gerekir.
AVO metrenin vereceği gerilimde yalıtkan olan
yüzey, gerilim yükseldikçe iletken olabilir.

Ayrıca daha yüksek akımlı bir sigorta üzerinden
deneme şansınız varsa, rezistans akımlarını
ölçebilirsiniz.

Yıldız noktasına nötr bağlamalısınız. Nötr bağlama imkanım yok diyorsunuz, o zaman sadece yıldız bağlı kalsın, topraklama bağlamayın. Topraklamayı yıldız noktasına bağlamanız hatalı olmuş. Topraklamayı rezistansı daldırdığınız yerin en yakınına, gövdeye bağlayın. Kolay gelsin.

Yıldız noktasına nötr bağlamalısınız. Nötr bağlama imkanım yok diyorsunuz, o zaman sadece yıldız bağlı kalsın, topraklama bağlamayın. Topraklamayı yıldız noktasına bağlamanız hatalı olmuş. Topraklamayı rezistansı daldırdığınız yerin en yakınına, gövdeye bağlayın. Kolay gelsin.
Sorun çözüldü teşekkürler toprak bağladığım yere nötr bağlayınca ve nötrsüz çalıştırınca düzeldi

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri