3 faz koruma rölesi

Konumuz: Nötr kopmasından cihazları korumak.
Ya kontaktöre/Röleye kumanda edersin yada kompakt şalter açtırırsın.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Gerilim koruma rölesi tek çare anladığım kadarıyla,bir de yeni tip inverter klimaların gerilim düşüklüğünde çalışmadığını söyledi klimacılar.Bulunduğum bölgede yaz sebebiyle gerilim 220 volttan 190 lara kadar düşüyor bu durumda da klima kendini korumaya alıyormuş bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirim

Konumuz: Nötr kopmasından cihazları korumak.
Ya kontaktöre/Röleye kumanda edersin yada kompakt şalter açtırırsın.
Sayın ustam yapacağımız bu işlemle
nötr hattı kesildiği zaman kontaktörün bırakıp fazların geçişini önlemek mi olacak.

Sayın ustam yapacağımız bu işlemle
nötr hattı kesildiği zaman kontaktörün bırakıp fazların geçişini önlemek mi olacak.

Tabii ki öyle. Ama tek başına kontaktör yeterli olmaz. Nötr girişten kesildiğinde yükler üzerinden yeni bir nötr noktası oluşur (nötr kayar) ve nötr vektörünün kayma açısı ve boyutuna yani büyüklüğüne göre bu sefer kontaktörü açıp kapatabilir ki bu tehlikenin daha da büyümesine neden olur.
Faz koruma rölesi herhangi bir olumsuz durumda enversör kontağını konum değiştirir ve kontaktör bobinin enerjisini keser. Üç faz yüke iletilmez ve cihazlarınız hasar görmemiş olur.
Gerilim koruma rölesi tek çare anladığım kadarıyla,bir de yeni tip inverter klimaların gerilim düşüklüğünde çalışmadığını söyledi klimacılar.Bulunduğum bölgede yaz sebebiyle gerilim 220 volttan 190 lara kadar düşüyor bu durumda da klima kendini korumaya alıyormuş bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirim

Buna önlem alınmaz sevinilir. Çünkü klima korumaya almasa arızalanır. Burada önemli olan gerilim düşümünün nedeni ve buna alınacak önlemlerdir.

Tabii ki öyle. Ama tek başına kontaktör yeterli olmaz. Nötr girişten kesildiğinde yükler üzerinden yeni bir nötr noktası oluşur (nötr kayar) ve nötr vektörünün kayma açısı ve boyutuna yani büyüklüğüne göre bu sefer kontaktörü açıp kapatabilir ki bu tehlikenin daha da büyümesine neden olur.
Faz koruma rölesi herhangi bir olumsuz durumda enversör kontağını konum değiştirir ve kontaktör bobinin enerjisini keser. Üç faz yüke iletilmez ve cihazlarınız hasar görmemiş olur.
Bu güzel açıklama için çok teşekkür ederim ustam.
Kontaktör seçimi nasıl olmalı son olarak bununda bilgisini sizden rica ediyorum.
Elinize sağlık forumda aktif olarak herkese yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

Bu güzel açıklama için çok teşekkür ederim ustam.
Kontaktör seçimi nasıl olmalı son olarak bununda bilgisini sizden rica ediyorum.
Elinize sağlık forumda aktif olarak herkese yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

Estağfirullah hocam elimden geldiğince destek olmaya gayret ediyorum.
AC3 sınıfı en az giriş sigortası akım değerinde kontaktör uygun olacaktır. Bir kademe üst amperajda kontaktör seçilirse kontaklar daha dayanıklı olacağından daha uzun süre hizmet edecektir.
Örnek;
http://www.makel.com.tr/tr/salt-ve-...taktoru-220v-ac/3p-kontaktor-220v-ac-68000001

Son düzenleme:
Bu tip koruma uygulamalarında ucuz bir akü redresör gurubu (biz bar 24 diyoruz) alıp korumayı onunla çalıştırmak her zaman en doğrusudur. Çünkü sistemi korumak için gereken enerjiyi koruduğunuz sistemden alırsanız umulmadık sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Kolay gelsin...

kardeş nötr gelmezse cihazlarının iki fazda kalma şansı yok sen bu kanıya nasıl vardın dönüş yapmasından korkuyorsan ikinci fazın dönüş yapma gibi bir şansı yok benim evimde 3 fazlı ben herhangi bir koruma koymamışım bi sıkıntıda olmadı

kardeş nötr gelmezse cihazlarının iki fazda kalma şansı yok sen bu kanıya nasıl vardın dönüş yapmasından korkuyorsan ikinci fazın dönüş yapma gibi bir şansı yok benim evimde 3 fazlı ben herhangi bir koruma koymamışım bi sıkıntıda olmadı
Yanlış düşünce. Nötür koptu mu cayır cayır yanar cihazlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri