3 Faz Elektrİk

elifdylan

Üye
3 faz elektrik hakkında basit açıklamalar bekliyorum...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çok fazlı sistem, gerilimlerinin arasında faz farkı bulunan iki veya daha fazla tek fazlı sistemin birleştirilmiş halidir. Çok fazlı sistemlerin bazı özelliklerinden dolayı elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı çok fazlı olarak yapılır. Çok fazlı sistemlerin en çok kullanılanı üç fazlı sistemlerdir.
Tek fazlı sistemlerde güç dalgalı olduğu halde, çok fazlı sistemlerde oldukça düzgündür. Böylece çok fazlı motorların momenti, tek fazlılara göre düzgün olmaktadır. Üç fazlı motorlar, tek fazlılara göre daha basit yapılı olup daha az Bakım gerektirir ve verimleri de yüksektir. Üç fazlı enerji iletiminde gerekli olan iletken miktarı, aynı uzaklık aynı kayıplar ve aynı gerilim için bir fazlı sisteme göre azalma gösterir. Bir fazlı yükler, üç fazlı sistemin bir fazını kullanarak çalışabilirler. Üç fazlı sistemlerin tek fazlı sistemde doğrudan çalışması mümkün değildir.
Üç fazlı emk’nın üretimi, bir fazlı emk nın üretimine benzer. Yalnız burada manyetik alan içerisinde dönen bir iletken yada bobin yerine üç adet bobin vardır. Bu bobinler birbirleri ile 120 derecelik açı ile yerleştirilmiştir.

kaynak; megep.meb.gov.tr

çok basit olarak üç fazı R - S - T uçlarını kendi aralarında voltmetre ile örneğin R-S ve R-T ve son olarak S-T uçlarından ölçdüğümüzda 380 volt görürüz,ama ölçü aletimizin bir ucunu toprak veya nötr farketmez birine diğer ucunuda R-S veya T fazlarından herhangibirine degdirdiğimizde 220 volt gerilimi ölçü aletinden görebiliriz,üç faz(380volt) genelde şantiyeler,fabrikalar ve sanayi sistemlerinde üç faza göre çalışan motorlar,fırınlar vs.cihazların çalıştırılması için gereklidir,yine üç faz mahallemizin direklerine kadar gelir fakat evlerimizde kullanılan elektirikli araçlar 220 volt luk gerilimde çalışmaya uygun üretilmiş olduğu için biz sadece bu üç fazdan herhangi birini- R veya S veya T elektirik sayacımızn girişine baglarız.

Artık evlerin elektrik tesisatları 3 fazlı olduğundan, 3 fazlı sayaçlar kullanılıyor.

Çok fazlı sistem, gerilimlerinin arasında faz farkı bulunan iki veya daha fazla tek fazlı sistemin birleştirilmiş halidir. Çok fazlı sistemlerin bazı özelliklerinden dolayı elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı çok fazlı olarak yapılır. Çok fazlı sistemlerin en çok kullanılanı üç fazlı sistemlerdir.
Tek fazlı sistemlerde güç dalgalı olduğu halde, çok fazlı sistemlerde oldukça düzgündür. Böylece çok fazlı motorların momenti, tek fazlılara göre düzgün olmaktadır. Üç fazlı motorlar, tek fazlılara göre daha basit yapılı olup daha az bakım gerektirir ve verimleri de yüksektir. Üç fazlı enerji iletiminde gerekli olan iletken miktarı, aynı uzaklık aynı kayıplar ve aynı gerilim için bir fazlı sisteme göre azalma gösterir. Bir fazlı yükler, üç fazlı sistemin bir fazını kullanarak çalışabilirler. Üç fazlı sistemlerin tek fazlı sistemde doğrudan çalışması mümkün değildir.
Üç fazlı emk’nın üretimi, bir fazlı emk nın üretimine benzer. Yalnız burada manyetik alan içerisinde dönen bir iletken yada bobin yerine üç adet bobin vardır. Bu bobinler birbirleri ile 120 derecelik açı ile yerleştirilmiştir.
üç fazlı demen deki anlam üç fazlı motorlarsa eyer üç fazlı bir motor tek fazlı bir sistemde de calışır ama yüzde 58 bir kayıpla devreye alınabilir.

Artık evlerin elektrik tesisatları 3 fazlı olduğundan, 3 fazlı sayaçlar kullanılıyor.
arkadaşım ben toki inşaatlarında sürekli bulunuyorum ayrıca özel toplu konut yapan firmaların işlerinide yapıyorum ben burda üç fazlı sayac kullanan görmedim senin dediğin özel yapılan alanlar olmasın

3 faz hakkında basit bilgi nasıl oluyor anlamadım açıkçası elif hanım

arkadaşlar bana excelde ag-og trafo keşfi yapabilen bir program lazım varmı acabaaaaaaa

Kisaca İkİ Faz Arasi 380,herhangİbİr Faz İle NÖtr Arasi 220 V.olan,genelde Sanayİ Tİpİ Yerlerde Kullanilan Sİstemdİr. :d :d :d

elif hanım bence 3 faz konusunda daha geniş bilgi almak isterseniz eğer teknik öğretmenlere de danışabilirsiniz.

bazı özel yerlerde dairelere 3 fazlı sayaç konulabiliyor ama bu istisnai durumlarda yoksa daireler yine tek faz üzerinden beslenir..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri