3 faz 3 telli düzenlerde (nötrsüz sadece toprak hatlı) troidal akım trafosu kullanımı

doangun

Üye
arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi bir işletmedeki makinaya 3 faz ve sadece toprak hattı geliyor.nakinada nötür bulnmamakta makina üzerinde izalasyon trafosu da mevcut değil. şimdik sıkıntım şu; bu makinanın ana şalterinnden troidal a.t vasıtası ile şalterine açtırma mekanizması koyarak kaçak akım koruması yapacağım. fakat troidal a.t lerin içerisinden nötr hattının da geçmesi gerekirken makinya nötr gelmemekte. ben tüm bağlantıları nizami bir biçimde yapsam troidalin içerisinden nötr yerine de toprak hattını geçirsem kaçak akım sistemi nizami çalışır mı? bu tip uygulama yapan var mı?
not: kaçak akım rölesi rd3(abb) ve sistemi TN-C olarak düşünebilirsiniz(işletme genelini değil sadece makinaya gelen)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
A.t. nin içinden sadece 3 fazı geçirin, toprağı da geçirirseniz topraktan kaçak akım aksa dahi vektörel toplam 0 lucağından kaçak akım açmayacaktır.
ama 3 faz geçirdiğinizde gazlardan biri toprağa kaçak akım verirse 3 fazın vektörel toplamı 0 olmayacağından kaçak akım açtıracaktır.

vacip bey sistem dengesiz yükte ise yine de röle açma yapmaz mı? nette okuduğum bazı makalelerde bu tip düzenlerin sorunlu olduğu yazmaktaydı.

Haklısınız, dengesiz yüklerde de açma yapar dediğim gibi bağlanırsa.

Bunu önlemek için şekildeki gibi bağlamalızınız.

557.jpg

Makine ne bilmiyorum ama varsa yıldız noktasına işletme topraklaması yapıp bu kabloyu 3 faz ile beraber a.t. nin içinden geçirmelisiniz. (işletme topraklaması nötr görevi görücektir.)

Önce kaçak akım sisteminin nasıl kullanılacağını kısaca anlatayım. Bir sistemde akımın geçmesinin doğal olduğu ve doğal olmadığı yerler vardır. Kaçak akım koruması akımın doğal olmayan yerlerden geçip geçmediğini kontrol etmek için yapılır. Bu sabepten akımın doğal olarak geçmesi gereken kabloların tümü torodial trafonun içinden geçirilir. 1 faz 2 faz 3 veya 5 faz hiç fark etmez. Akım bu kablolardan geçtiği sürece dengeli yada dengesiz yük nasıl olursa olsun . Kaçak akım koruması çalışmaz. Sistem 3 fazlı ve nötr süz ise , 3 faz kablolarını toradial trafosunun içinden geçirdiğinizde , sistem dengesizde olsa kaçak akım koruması çalışmaz.

Fakat nötrsüz sistemlerin dengesiz çakışması başka ciddi problemler çıkarır. Bunuda hatırlatmak istedim.

Kolay gelsin...

Önce kaçak akım sisteminin nasıl kullanılacağını kısaca anlatayım. Bir sistemde akımın geçmesinin doğal olduğu ve doğal olmadığı yerler vardır. Kaçak akım koruması akımın doğal olmayan yerlerden geçip geçmediğini kontrol etmek için yapılır. Bu sabepten akımın doğal olarak geçmesi gereken kabloların tümü torodial trafonun içinden geçirilir. 1 faz 2 faz 3 veya 5 faz hiç fark etmez. Akım bu kablolardan geçtiği sürece dengeli yada dengesiz yük nasıl olursa olsun . Kaçak akım koruması çalışmaz. Sistem 3 fazlı ve nötr süz ise , 3 faz kablolarını toradial trafosunun içinden geçirdiğinizde , sistem dengesizde olsa kaçak akım koruması çalışmaz.

Fakat nötrsüz sistemlerin dengesiz çakışması başka ciddi problemler çıkarır. Bunuda hatırlatmak istedim.

Kolay gelsin...

Arkadaşım soylediklerine ek olarak:
Kacak akım rölelerin calışma prensibi fazların dengesiz yüklenmesi değil; fazlardan herhangi birisinin akımının troidal a.t değilde başka yoldan tamamlamasıyle çalışır. Örneğin govdeye bir kacak oldugunda troidal a.t akı akacakve devresini actıracaktır.

cevap veren herkese teşekkür ederim. sistemi bana zorla kurdurdular tabi ki çalışmadı :). bu konu ile ilgili nette araştırma yaptığımda invertörlü düzenler için(ve de k.g.k) tasarlanmış özel k.a.r düzeneklerinin olduğunu gördüm.
şimdiki sorum şu olacak ; a.b.b nin rd223 b tipi kaçak akım röleleri hakkında uygulama yapanımız var mı?

cevap veren herkese teşekkür ederim. sistemi bana zorla kurdurdular tabi ki çalışmadı :). bu konu ile ilgili nette araştırma yaptığımda invertörlü düzenler için(ve de k.g.k) tasarlanmış özel k.a.r düzeneklerinin olduğunu gördüm.
şimdiki sorum şu olacak ; a.b.b nin rd223 b tipi kaçak akım röleleri hakkında uygulama yapanımız var mı?

nedir son durum. bir de abb'nin rd223 b tipini google'da bulamadım. link atar mısın?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri