3 eksen

klasik cevap atıyorummm

"forumda yüz kere yazıldı.. çizildi..
alt destekli mil ve rulman arabaları türkiyedeki markasızlar çin malı baya kalitesizdir. zamanla boşluk yapar.."

artık almışsın malzemeleri bu şekilde devam et.
alt destekli mil arabalarını yandan vida yeri açarak rulmana baskı yapmak sureti ile boşluğu almaya çalışan insanlar vardı. bu belki seni bir müddet idare edebilir. ama o bilyaların yürüdüğü bilya yuvaları plastik olduğu için gene bozulacak..

Köprü ayakları birer rulman ile çelik millere bağlanıyor. Mil + rulman zaten zayıf bir çözüm, tek rulman kullanınca esnemesi kaçınılmaz.

Köprü büyükçe ama tek ve rijit bir parça gibi davranmasını bekliyoruz. Köprü Y yönünde hareket ederken, Z ve X eksenlerinden gelen kuvvetleri (momentleri) sadece birer rulmanla gövdeye aktaracak (?).

Köprü ayakları birer rulman ile çelik millere bağlanıyor. Mil + rulman zaten zayıf bir çözüm, tek rulman kullanınca esnemesi kaçınılmaz.

Köprü büyükçe bir parça. Köprü Y yönünde hareket ederken, Z ve X eksenlerinden gelen kuvvetleri (momentleri) sadece birer rulmanla gövdeye aktaracak (?).

Fotoğrafı aldığım açıdan tek rulman gibi gözükmüş olabilir ama aslında her mil de iki adet rulman var..
sswwq.jpg

klasik cevap atıyorummm

"forumda yüz kere yazıldı.. çizildi..
alt destekli mil ve rulman arabaları türkiyedeki markasızlar çin malı baya kalitesizdir. zamanla boşluk yapar.."

artık almışsın malzemeleri bu şekilde devam et.
alt destekli mil arabalarını yandan vida yeri açarak rulmana baskı yapmak sureti ile boşluğu almaya çalışan insanlar vardı. bu belki seni bir müddet idare edebilir. ama o bilyaların yürüdüğü bilya yuvaları plastik olduğu için gene bozulacak..

@asenyurt Verdğib bilgiler için saol..beni bir süre bu şekilde idare etmesi problem olmayacak.. İlk makine olacak.. Geliştirme sürecinde ray araba ikilisine mutlaka geçerim..Forumda sen ve diğer arkadaşlar fazlasıyla tecrubelısınız ve bu bosluk olayını soyluyorsunuz.. Diğer sitelerde ve youtube de izlediğim videolarda adamlar bu sistemle rahat bir şekilde kullanabiliyor bu nasıl oluyor ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayırlı olsun kolay gelsin öncelikle...
Alt destekli milll kaçınnn:)

@asenyurt Verdğib bilgiler için saol..beni bir süre bu şekilde idare etmesi problem olmayacak.. İlk makine olacak.. Geliştirme sürecinde ray araba ikilisine mutlaka geçerim..Forumda sen ve diğer arkadaşlar fazlasıyla tecrubelısınız ve bu bosluk olayını soyluyorsunuz.. Diğer sitelerde ve youtube de izlediğim videolarda adamlar bu sistemle rahat bir şekilde kullanabiliyor bu nasıl oluyor ?
Onların kullandığı rulmanlar skf vb gibi kaliteli rulmanlarda ondan.

Şase güzel görünüyor.Ölçüleri nedir?

Elektronik ne kullanacaksınız?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şase güzel görünüyor.Ölçüleri nedir?

Elektronik ne kullanacaksınız?

@togitogi oncelikle saol.
100x60 dis olcu.elimde bulunanlar nema 23 step motor var y ekseninde bunlar ile x ekseninde ise delta servo motor asd b2 ile surmeyi planliyorum.(forumda bi arkadas bi kac ayardan sonra step motor seklinde surulebilecgni soylemisti).Mach3 uyumlu usb kontrol karti.. spndl icinse suan karar veremedim

20170827_195932.jpg

Olsun varsın böyle olsun bu projede.Bende hep önce düğme bulup sonra gömlek diktiriyorum.Servo motor aşaması bizim içinde tecrübe olur bence.

Defalarca dedik. Çin malı bile olsa gare gızak alt destekli, böğürü destekli millerden evladır diye. Sakalımızda var emme yinede fayda etmiyor. (Sakalı okutmatmadım ondan mı oluyo acaba)

Gadasını aldığım böğürü destekli yapıyon bari 2 araba goyda iş görsün ızcık. Emeğine zamanına yazık gadasını aldığım niye böyle idiyon.

Tecrübeden çok zopuya ihtiyacın var bence :D :D

(Araba çiftmiş şimdi gördüm)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri