3 buton 2 zil tesisatı

Birinci buton birinci zili, ikinci buton ikinci zili, üçüncü buton ise her iki zili çalıştırır.

zil.png
Zil devresi 12v ac akımdır. ilk iki buton normal şekilde zili çalarken 3. buton devreye DC akım gönderecek ve gerilimi 6 -7 volt civarına düşürecektir. yani kullanışsız olur öyle..

(İhtiyarlık alametleri) Dikkat etmemişim haklısınız :( sn @bolubeyi 'nin çizimi en sade olanı.
Emin ol triyak röle vs eklemeyi gerekli görmeden önce senin dediğin gibi bir devreyi düşünmüştüm :)

@ibrahim1996 Komitatör ile devreyi kesmek için tersi yönde basmak gerekir. O yüzden işi çözmez iki kanallı bir buton varsa (ki var mı bilmiyorum) onunla böyle bir devreyi yapmak kolay olur.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Zil devresi 12v ac akımdır. ilk iki buton normal şekilde zili çalarken 3. buton devreye DC akım gönderecek ve gerilimi 6 -7 volt civarına düşürecektir.
6 -7 V derken 0.6 V civarında buda 11.30 11.50 gibi volta düşer buda yeter zaten ac yerine dc güç kaynagı olur veya röle kullanıp ac sistem devam edilebilir

6 -7 V derken 0.6 V civarında buda 11.30 11.50 gibi volta düşer buda yeter zaten ac yerine dc güç kaynagı olur veya röle kullanıp ac sistem devam edilebilir

DC'ye diyot uygulamasında 0,6v düşer. AC'de yarım dalga doğrultma olur ve yaklaşık 6v düşer. Yanılıyor muyum?
@kral kobra 'nın çizdiği şemada 3 numaralı buton eğer 2 açık kontak olarak kullanılırsa sorunsuz çalışır.

kontaklı buton mesela çok iyi...

Son düzenleme:

Kaynak 12v AC ! Zil devreleri AC dir.
Sizde burada yanlış bilgi verdiniz ben üslubumu bozdum mu? yada bozayım mı?
Herkes hata yapar uzatmamak gerek !

6 -7 V derken 0.6 V civarında buda 11.30 11.50 gibi volta düşer buda yeter zaten ac yerine dc güç kaynagı olur veya röle kullanıp ac sistem devam edilebilir.
Zil devresi DC değil AC oldduğundan dolayı hayır.. Özellliklede belirttim yukarıda AC -DC çevriminde gerilim yarıya düşer diye.. yoksa DC akımda diyotun gerilimi ciddi oranda düşürmeyeceğini bilmek için alim olmaya gerek yok sanırım :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri