3 Boyutlu yazıcılarda Feedrate ?

4dcubix

Üye
Kolay gelsin iyi çalışmalar arkadaşlar.
3B yazıcılarda kullanılan feedrate değerinin nasıl yorumlandığını ve nasıl bir mantıkla çalıştığını anlamaya çalışıyorum.
G01 X100 Y100 Z5 E5 F3000 gibi bir komutta F3000 hız değeri ne işe yarar.
Biraz araştırdım F3000 mm/dakika olarak birimlendiriliyor.
Bu konuda bayağı kafam karıştı. Bu dakikada 3000mm gideceksin mi demek oluyor.
Eğer öyleyse 3000dakika/60saniye = 50mm/saniye demek olur. Yani saniyede 50 mm gidecek gibi bir şey ortaya çıkıyor.
Bu konu tam kafamda oturmadı. Bilen arkadaşların bu konuya biraz detaylı bir şekilde ( Zekasını tam performans kullanmayı beceremeyen birine anlatır gibi :) ) açıklık getirip bilgilendirme yapmalarını rica ediyorum.
Anlamadığımdan bu konuda kafam acayip karışmış durumda :)).

Saniyede 50mm hızla. Anlaşılmayacak bir durum yok

Bu dünyada çok çeşitli insan var.

Hiç birşey bilmediğini bilmeyen insanlar.

Karşındakini çok şey biliyor zanneden insanlar.

Birşeyler bilip kendini çok bilgili zannedenler.

Çok şey bilip karşısındaki insana saygısı olmayanlar.

Bilgili insanlara saygısı olmayan insanlar.

Bilginin paylaşınca büyüdüğünü anlamayan bencil insanlar.

Bilginin ona verilmiş bir hediye olduğunu anlayamayan insanlar.

Verilen hediyeye karşılılık mutluluk alınacağını anlamayan insanlar.

Ben bu insanlardan hangisiyim acaba diye bazen kendime soruyorum.

Besleme hızı mm³ / s (saniyede kübik milimetre) cinsinden ölçülür. Ekstrüderinizden saniyede tam olarak ne kadar plastik ekstrüde edildiğinin hacimsel bir ölçüsüdür. Bir filamentin besleme hızı, filamanı ekstrüde edebileceğiniz hızı sınırlar. Bu, filamanın sıcak ucunuzda fiziksel olarak ne kadar hızlı eriyebileceğine bağlıdır. yazdırma sırasında yazdırma kafasının ne kadar hızlı hareket ettiğini sınırlamaz. Besleme hızını aşarsanız, yazıcınız atlayacak ve ardından muhtemelen sıkışacaktır. Ama ilerleme oranını aştığınızı nasıl anlarsınız?

İnsanlar genellikle besleme hızını ayarlamak için Varsayılan Baskı Hızını kullanıyor . Bu, besleme hızını ayarlamanın kötü bir yoludur, çünkü bu, filamenti beslerken yazıcı kafasının hareket hızını ayarlar,

Ekstrüzyon Genişliği
Ekstrüzyon Çarpanı
Birincil Katman Yüksekliği
Varsayılan Yazdırma Hızı
(bu, yazıcının yazdırma sırasındaki kafa hareket hızıdır ve besleme hızı değildir)

Bu değerlerden herhangi birini artırmak, varsayılan ilerleme hızını artıracaktır. Bunlardan herhangi birinin azaltılması, varsayılan ilerleme hızını azaltacaktır.

Birçok kişi Varsayılan Baskı Hızını besleme hızıyla karıştırır. Varsayılan Baskı Hızını Kullanma3D yazıcılar için baskı hızını ayarlamanın gerçekten yanıltıcı bir yoludur. Baskınızın 10 milimetreküplük bir baskıyı ne kadar hızlı tamamladığı, tamamen besleme hızına bağlıdır. Baskı hızını ayarlamak için kafa hareket hızının kullanılması, hareket hızının her şey olduğu CNC makinelerine dayanır, çünkü hiçbir şey ekstrüzyon yapmaz, bir şeyleri kesersiniz. 3B baskı için, en çok ekstrüzyon için filament beslemeyle ilgileniyorsunuz. Yazıcınızın belirli bir filaman için optimum besleme hızını aşamazsınız, aksi takdirde yazıcınızı atlar ve büyük olasılıkla sıkışır. Bununla birlikte, besleme hızını aşmadığınız ve yazıcınız atlama veya sıkışmayacağı sürece, yazdırırken yazıcının optimum baskı kafası hareket hızını aşabilirsiniz. Yazıcı sıkışmalarını önlemek için besleme hızını bilmeniz çok önemlidir. Yazıcınız ' Optimum besleme hızı, sıcak ucunun sıcaklığına, memesinin boyutuna ve kullanılan filamentin boyutuna ve türüne göre belirlenir. Bunlardan herhangi birini değiştirin ve aniden gerekli optimum ilerleme hızınız değişir.

Örneğin, 0.40 mm ağızlı bir yazıcıdaki 1.75 mm ABS, MakerBot veya FlashForge tarzı bir yazıcıda yaklaşık 13.50 mm³ / sn tipik optimum besleme hızına sahip olma eğilimindedir. 0.6 mm'lik bir nozül ile yaklaşık 15.00 mm³ / s elde edersiniz. 0.10 mm veya 0.20 mm veya 0.30 mm katman yüksekliklerinde yazdırmak ve 0,50 mm'den 1,00 mm ekstrüzyon genişliğine geçmek istiyorsanız, ne seçerseniz seçin, 0,40 mm'lik bir nozulda 13,50 mm³ / s'yi aşmamalısınız. yazıcınızda sıkışma olabilir.

Her zaman aynı filamenti, aynı nozulu, aynı sıcaklığı vb. Kullanıyorsanız, sabit bir optimum besleme hızınız olur. Bu değişmeyecek. Farklı bir filamente, farklı bir sıcaklığa, farklı bir nozüle vb. Geçerseniz, optimum besleme hızınız değişecektir. Böyle bir durumda, çoğu insan yeni en iyi baskı hızını bulmaya çalışmak için yorucu deneme yanılma yönteminden geçer ve genellikle bunu normal Varsayılan Baskı Hızına dayandırır ve sadece çalışmasını umar. Bunu kendim yaptım. Besleme hızının, baskı başarısına karşı baskı başarısı için en kritik unsur olduğunu anladıktan sonra, manuel olarak hesaplamaya başladım ve ardından uygun Ekstrüzyon Genişliği , Ekstrüzyon Çarpanı , Birincil Katman Yüksekliği veTam ilerleme hızını elde etmek için Varsayılan Baskı Hızı kombinasyonları İyi bir baskı sağlamak için ihtiyacım var. Bu sayılardan herhangi birini kaydırırsanız, yine de optimum ilerleme hızınızda veya altında olmanız gerekir. Bunu aşamazsınız. Simplify3D'nin bu detayı gizlemesi, optimum besleme oranını ne zaman aştığınızı bilmenizi zorlaştırır.

Ekstrüzyon Genişliği , Ekstrüzyon Çarpanı , Birincil Katman Yüksekliği veya Varsayılan Yazdırma Hızı , bu 4 değerin çarpımıdır.

Kaynak : ( https://forum.simplify3d.com/viewtopic.php?f=23&t=4877 )

Umarım bu ile uğraşan arkadaşlara faydalı bir kaynak olmuştur.

Sen anladigin şeyden şüphe duyan bir insansın.

50mm/s çok mu hızlı geldi, gidemez mi

Aslında gider gibi gözüküyor. :)
Şöyle bir hesap yapıyorum ama doğrumudur tam emin değilim.

Hareket elemanı olarak 20 diş GT2 kasnak ve GT2 kayış kullanıldığını kabul edecek olursam.

Motorum 1.8 derece 200 adım Step motor.
Sürücü 1/32 mikro adım destekliyor.

Motor tam dönüşü = 32 * 200 =6400 adımda tamamlıyor.

20 diş GT2 kasnak çevresi = dişsayısı x diş aralığı = 20diş x 2mm = 40 mm

Yani bu hesaba göre motor tam döndüğünde 360 derece döndüğünde 40 mm yol katetmiş olacak.

benim sürücüye göre motor tam dönüşü 6400 adımda tamamlıyor.

Motor bir adımda 40mm/6400 = 0,00625 mm yol alıyor.

1 adım 0,00625 ise 1 mm kaç adım eder hesabıyla = 1 adım / 0,00625 mm =160 adım

1mm için 160 adım değerini buluyorum.

50 mm gitmek için 160 *50 = 8000 adım buluyorum.
Bir sayide 8000 adım atacaksa adım başına düşen zaman ne kadar diye hesap ettiğimde.

1 saniye / 8000 adım = 0,000125 saniye yani 125 mikro saniye yapıyor.

Buda biraz hızlı gibi geldi bana :)

Kafam yine karışmış durumda ? :)

Matematiği oldukça seviyorum ama bazen kafam çok karışabiliyor :)

Son düzenleme:
Hesap doğru ama 1/32 mikrostep çok gerçekci bir hareket olmuyor. Motor ve sürücü yapabildiği kadar yapmaya çalışıyor ama kumulatifte bir hata olmuyor.

Ben yine de 1/16 tavsiye ederim çünkü 3 motor düşünüldüğünde işlemcinin sınırında olabilirsin, kalitede hiçbir fark olmaz.

" 3 motor düşünüldüğünde işlemcinin sınırında olabilirsin "

16MHZ Atmel Mega 2560 işlemci kullanan bir sistem için bunu biraz açıklayabilirmisiniz.

If you look at the comments in the AccelStepper library it explicitly mentions performance is limited to
about 4000 steps a second.

If you haven't looked at the comments, start getting into the habit when you use a library (for instance
you find out which bits of hardware the library is using, which matters when you start using several
libraries).

Sonuçta kullanilan kodlar, süre olarak darboğaza giriyor.

" silvestir " hocam verdiğiniz linkleri inceleyip birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.
Zaman ayırıp yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri