3~ ASM dönüş yönünün akıma etkisi nedir?

dregbxc

Üye
Arkadaşlar forumda arattım fakat bulamadım. Benim şöyle bir sorum var:
3 Fazlı bir asenkron motorun dönüş yönü neyi değiştirir? Çektiği akıma etkisi var mıdır?
Daha da açacak olursak. Bir motorun saat yönünde dönmesi gerektiği bilgisini biliyoruz. Mesela ucuna pompa bağlanmış bir motor ters yöne dönerse pompa ya az basar ya da hiç basmaz. Fakat bir karıştırıcı motorunun işlev olarak sağa ya da sola dönmesi farketmez. Peki bu dönüş yönü elektriksel olarak ne fark eder?
Motorun hangi yöne döndüğünün elektriksel olarak bir önemi var mı? Ters dönen motor fazla akım çeker mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mekanik olarak bir ters bir durum yok ise akım aynı kalır
Çünkü saga da sola dönerken motor aynı sargıları kullanır

Yanıtın için teşekkür ederim. Ben de aynı şeyi düşünüyorum. Sonuç olarak akımın sargılardan aktığı sıra dönüş yönünü belirliyor. Fakat ters dönen motorun fazla akım çekeceğini, motor sarılırken dönüş yönünü belirleyerek sarım yaptıklarını iddia ettikleri için ufak bir şüphe oluşmuştu.

3 fazlı asmde 6 uç bulunur uvw zxy bunlar yıldız veya üçgen bağlanır dahlenger degil ise akım degişmez

Arkadaşlar forumda arattım fakat bulamadım. Benim şöyle bir sorum var:
3 Fazlı bir asenkron motorun dönüş yönü neyi değiştirir? Çektiği akıma etkisi var mıdır?
Daha da açacak olursak. Bir motorun saat yönünde dönmesi gerektiği bilgisini biliyoruz. Mesela ucuna pompa bağlanmış bir motor ters yöne dönerse pompa ya az basar ya da hiç basmaz. Fakat bir karıştırıcı motorunun işlev olarak sağa ya da sola dönmesi farketmez. Peki bu dönüş yönü elektriksel olarak ne fark eder?
Motorun hangi yöne döndüğünün elektriksel olarak bir önemi var mı? Ters dönen motor fazla akım çeker mi?
motor ucunda pompa bağlı ise pompanın basma gücü düşeceğinden daha az akım çeker

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri