3.7 kw 1400 d/dk lık asenkron motora sürücü

maxialem

Üye
arkadaşlar bir yardıma ihtiyacım var çalıştıgım iş yerinde frezelerimiz mevcut frezelerimiz dişli sistemle hız ayarlı biz bunu sürücü ile hız ayarlı yapmak istiyoruz motorumuz 1400 d/dk 3.7 kw

freze microcut 857 devir 60-420 birinci kademe 420 - 3600 ikinci kademe acaba buna sasıl bir sürücü kullanmam lazımki düşük devirde bile güçten kaybetmeden çalışabilsin birde bu sürücünün fiyatı nedir yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Amasya merzifon

araştırmalarımda şöyle bir bilgi aldık ama kesin çözüm olurmu bilmiyorum çünkü devir düştügünde sıkıntı yaşarız diye korkuyorum

AĞIR ŞART KULLANIMINA DAYANIKLI SÜRÜCÜLER

ATV71HU55N4 5,5 KW

FUJİ MEGA SERİSİ FRN 5.5G

ben her türlü mitsubishi inverter leri öneririm

frezeye bir demir bara baglanıp üzerinden talaş sinilecek devir düştügünde sürücünün gücüde düşmezmi normalde dişli ile devir düştügünde güç artıyor buda talaş kaldırma işini kolaylaştırıyor ben hala tereddütteyim freze motorunu dişlisiz 1 e 1 baglamak düşük devirlerde motorun durması demek ggibi geliyor bana

Yeni seri inverterler auto tuning özelliği sayesinde düşük devirlerde de iş görebiliyor.Mecbur kaldıgımız yerlerde 7.5 Hz ile kullanıyoruz.Ancak motor gücü ve yüke bağlı olarak bu durumlarda pervane motoru sogutmaya yetmeyebiliyor.

Benim tecrübelerime göre inverterin motorun sogumasını da düşünerek kullanılabileceği alt devir 20Hz.Bunun altındaki hızlarda sıkıntı muhtemel.
Çok düşük hız kullanmak zorunda kalınırsa bir büyük motor gücüne ve cebri sogutmaya gecmek zorunda kalınıyor.

Frezede 60-420 ve 420-3600 kademeleri var demişsiniz.Bu ayar kademelerinin tamamını sürücüde de kullanmak isterseniz
60 devir icin 2.15 hz (motor sogumaz)
3600 devir için 128 hz (tork düşer, motor yatakları zarar görür)

Sonuc olarak mekanik hız ayarini iptal ederek bu işi sadece inverterle yapamazsınız.

Sizin işiniz için en çok kullandıgınız hızları belirleyip mekanik hız ayarını optimum bir noktada sabit tutarak, hız kontrol ile %50 aşağı %50 yukarı yapmanız mümkün.Tabii bu ayar skalası işinizi karşılamaya yetecekse.

jarslan aynen katılıyorum bu nedenle mekanikçi arkadaşa bu işi yapacaksak motor ile hareket eden parça arasında devir yükseltmek için 2/1 devir yüksetmeyi önerdim çünkü motor zaten 1500 devir bunu 2 kat büyütsek 3000 devir olurki bize 1000 ila 3000 devirlik bir sistem yetecektir diye düşünüyorum ama bu iş in hesap kitabını bilmiyorum sadece düşünce

4kW her hangi bir sürücü al mevcut kademelerinde kalsın.
Soğutma problem değil.
Genel olarak motor kuyruğundaki fan sökülüp atılır ve ya dursa da olur fark etmez.
Motor arkasına salyangoz tipi ( radial fan ) takılır ve doğrudan şebekeden beslenir.
Motorla birlikte durur kalkar..

kazımugur sana kalsak varya oturup aglamamız lazım hem para harca diyorsun hemde amirlerden bir ton lafye allahtanki biraz bişeyler biliyozda her denilene atlamıyoz

Hımmm bir şeyler bildiğin için mi mevcudu sökeceksin ? yerine sürücü bağlayacaksın ? o zaman sürücü bedava sanki ?
Dişli variator ve kayış kasnakla elde ettiğin torku o güçte motor ve sürücü ile elde etmen imkansız.
Sürücü elektronik kumanda imkanı sağlamaktan başka işe yaramaz o makinede .
Amirlerin ben olsam değil seni yedi göbek sülaleni ağlatırdım.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri