2N3904 amplide 2N2222 kullandım. Sorun yaşıyorum.

Şu şekilde kesin çalışır dostum.

fff.JPG

Bir de lm386 entegresine bi google da bi bak derim.

Son düzenleme:
sesin az gelmesi normal A sınıfı amfi. 1 ohm direncin değerini paralel 1 ohm daha bağlayabilirsen ses biraz artar.

Şu şekilde kesin çalışır dostum.

Ekli dosyayı görüntüle 46850

Bir de lm386 entegresine bi google da bi bak derim.
LM386 mı? Şaka mı bu :D 20W 8R hoparlör kullanıyorum abi :) Bir de hoparlörün + ve - ucu nereye gelecek?

sesin az gelmesi normal A sınıfı amfi. 1 ohm direncin değerini paralel 1 ohm daha bağlayabilirsen ses biraz artar.
Sesin az gelmesi normal de 1 metreden duyulmuyor :D

Hoparlörün bağlantı yerinde + yazan yerini +5v yazan tarafa bağla .

Tek transistörle yaptığın hiçbir devreden lm386 dan aldığından daha fazla ses alamassın hele ki 5V da.

Beklentilerini düşür bence :p

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm386.pdf

pdf içindeki figure 10 daki şemaya benziyor. Öyleyse çalışır tabi.
Pek onun gibi değil ama denenmiş bir şey bir de bunun üst sürümü var da yapamam onu. Aslında bunu da yapamam çünkü LM386 bulamadım(LM386 bile bulamıyoruz var mı böyle bir şey ya) onun yerine TDA2822 yapmayı düşünüyorum.

WOAH?!? İşte bu ya, tüm odaya duyulabilir bir ses gitmeye başladı sonunda. Kabloları yanlış bağlamışım breadboard'da :D Bu arada @devreci_ çok teşekkür ederim senin sayende çalışan bir sisteme sahibim. Ama ileride TDA2030 entegresine geçeceğim çünkü malzemelerimi karıştırırken bir tane buldum. Artık ona da yardım edersiniz :D Şaka bir yana, çok teşekkür ederim.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm386.pdf

pdf içindeki figure 10 daki şemaya benziyor. Öyleyse çalışır tabi.
Abi bu yine bozuldu ya hiçbir şeye dokunmadım sadece yerini oynattım devrenin sonra taktım çalışmadı herşeyi de doğru yaptığımdan eminim buna ne yapalım biz?
Edit: Devrenin yerini oynattım derken başka yere taşıdım yani.

Devrede arıza yapabilecek tek şey lm386 . varsa değiştir. Elektronik malzemelerde giriş sinyali varken besleme uçlarından birisi teması keserse arıza yapabilir. Önce besleme sonra giriş ve çıkış bağlantılarını yap.

Devrede arıza yapabilecek tek şey lm386 . varsa değiştir. Elektronik malzemelerde giriş sinyali varken besleme uçlarından birisi teması keserse arıza yapabilir. Önce besleme sonra giriş ve çıkış bağlantılarını yap.
Yok abi o değil transistörlü olan hani şu en üstteki devre. Herşey yerinde hiçbir sıkıntı yok bağlantıda ama ses aşırı derecede az ve çok cızırtı var(yani ses yerine cızırtı duyuyorum). Ne yapalım şimdi? Elimde başka transistörde yok ki onu değiştireyim.

lm3904 yuksek voltajlı transistor 2222 ile bir olurmu olmaz devreyı 5 voltla beslıyorsun ustelık aynı yere bc337 bağla bence

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri