2li zıt zamanlı röle devresi lütfen yardım

j_frost1

Üye
Merhabalar.
Yeni konu açmak zorunda kaldım umarım yanlış yere açmamışımdır açtıysam özür dilerim.
Yapacağım devre adım röle nin yapacağı işe benzer bir iş yapacak. Yani 1.röle açıkken 2.röle kapalı olacak. 2. Röle açıldığında ise 1. Röle kapalı olacak.Devrede NE555P timer ve HCF4017BE clock P. entegrelerini kullanacağım. Ve potansiyometre ile hızını ayarlarlayabileceğim. Elimde istediğim sisteme yakın bir polis çakar devresi var onunda resmini paylaşacağım. Üzerinde sıralı olacak şekilde düzenlemesini yaptım fakat röle bağlamak için nasıl bir değişiklik yapmam gerekli. Yardım eden abilerime şimdiden teşekkür ederim.
Screenshot_2015-02-10-09-21-04.png

Screenshot_2015-02-10-09-21-56.png

1rolenin nc sinden + ucu 2 rolenin a1 ucuna gir
2rolenin nc sinden + ucu 1 rolenin a1 ucuna gir
nc yazdiklarim rolenin kapali kontagi.
Anlamassan resim anlatirim
KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İlginiz için teşekkürler _weron_
Resmini attığım devreyi kullanmadan uygulanabilecek bir yöntem galiba sizin bahsettiğiniz. Eğer zahmet olmazsa resim alabilirim. Çok müsait değilsenin röle üzerinde çalışarakta bahsettiğiniz sistemi kurabilirim. Ancak benim bu röleleri bu devre üzerine bağlamam lazım. Teşekkürler.

Röleyi neden kullanacaksınız devrede? yani 1 röleden ne çalıştıracaksın 2 röleden ne çalıştırıcaksın

12 v luk elektromıknatıslar çalıştıracağım. Elektro mıknatısların manyetik enerjisini mekanik enerjiye çevireceğim.

Her iki roledende elektro miktanisa enerji vericeksiniz dogrumudur

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

evet hocam doğrudur. Ancak zıt zamanlı. Ve çakma hızı ayarlanabilir olacak.

Yardımcı olabilecek kimse yokmu ??

Merhabalar.
Yeni konu açmak zorunda kaldım umarım yanlış yere açmamışımdır açtıysam özür dilerim.
Yapacağım devre adım röle nin yapacağı işe benzer bir iş yapacak. Yani 1.röle açıkken 2.röle kapalı olacak. 2. Röle açıldığında ise 1. Röle kapalı olacak.Devrede NE555P timer ve HCF4017BE clock P. entegrelerini kullanacağım. Ve potansiyometre ile hızını ayarlarlayabileceğim. Elimde istediğim sisteme yakın bir polis çakar devresi var onunda resmini paylaşacağım. Üzerinde sıralı olacak şekilde düzenlemesini yaptım fakat röle bağlamak için nasıl bir değişiklik yapmam gerekli. Yardım eden abilerime şimdiden teşekkür ederim. Ekli dosyayı görüntüle 22105

Ekli dosyayı görüntüle 22106

DEVRENİZİ İNCELEYİP İSİS DE DENEDİM ÇALIŞTIRAMADIM EGER İSİS İLE ÇİZİLMİŞ BİR DOSYANIZ MEVCUTMU YARDIM ETMEK İSDEDİM AMA İSİSDE DEVREYİ ÇALIŞTIRAMADIMİÇİN ÇABALARIM SONUÇ VERMEDİ MALESEF

Benzeri bir uygulama var fakat ben de onu breadboard da çalıştıramadım. akşam bu devreyi isiste çizip çalıştırmaya çalışayım.
onuda paylaşırım.
teşekkürler

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler