2800d/dk motoru 18000 devırde calıştırma

HAL

Üye
2800d/dk motoru 18000 devırde 2 dk calıştırmak istiyorum.Sürücü koyarak yapabırılım motor rulmanlarınıda degıştırecegım yanlız başka bır sorun cıkabılırmı.

2800d/dk motoru 500 devirde 83 saat boyunca calıştıracagım.işlem bittiginde yenı bır ış baglayıp gene 83 saat calıştıracagım.bu boyle 500 -2800 devır arasında degışerek hep devam edecek. motorda ısınma olurmu.dışarıdan sogutucu koyamam gerekırmı?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Düşük devirde,fanının doğutması yeterli gelmeyebilir.Cebri soğutma düşünmenizde yarar var.18000 devirli ! denemenizin sonucunu paylaşırsanız! memnun oluruz.

18.000 deviri hangi iş için kullanacaksınız merak ettim doğrusu. Motor direkt olarak bu devirde çalışmaz tahminimce. Torku o kadar düşecektir ki kendini bile çeviremeyecektir diye düşünüyorum.

18000-24000 "spindle motor" lar bildiğimiz asenkron motorlardır.
Rotor ince uzun olur ki merkezkaç kuvvet olabildiğince ufak kalsın.

400/50 = 8
2800~~3000x8~~24000

Önerileri dikkate al , 500 devirde çok ısınmasada 18000 de aşırı ses yapar.
Genel olarak bu tip çalışmalarda motor fanı sökülür ve özel tasarımlı fan-motor takılır.

Yurdumuzda Hertz motor ve Arel spindle motorları yapıyorlar.

2800 d/dk'lık motoru 18000 d/dk çalıştırabilmen için yoklaşık olarak frekansı 321,5 hz. yapman gerekir.Motorun standart rotoru kısadevre çubuklu asenkron motor ise 100 hz üzerindeki değerlerde (motorun kayma verisine bağlı ),rotor kilitleyebilir.Kalkış rampa süresini çok uzun tutman gerekebilir.Ancak anladığım kadarıyla senin çalışma koşullarını karşılamayacak gibi görüyorum.Zor iş.Olumlu yada olumsuz sonucu paylaşırsan sevinirim.Başarıler...

2800d/dk motoru 18000 devırde 2 dk calıştırmak istiyorum.Sürücü koyarak yapabırılım motor rulmanlarınıda degıştırecegım yanlız başka bır sorun cıkabılırmı.

2800d/dk motoru 500 devirde 83 saat boyunca calıştıracagım.işlem bittiginde yenı bır ış baglayıp gene 83 saat calıştıracagım.bu boyle 500 -2800 devır arasında degışerek hep devam edecek. motorda ısınma olurmu.dışarıdan sogutucu koyamam gerekırmı?
sayın hal bahsetmiş olduğunuz motorun ne olduğunu yazmamışsın ,Kazımugur arkadaşın bahsettiği gibi spindle motormu yada neyse belirtirseniz yorumlar daha doğru olur heralde kolay gelsin

deneme amaçlı anlık olarak 18 000 devire çıkarilabilir ama 83 saat çalışırsa rulman -bilye dağıtabilir.o yüksek devirde motor fanı plastik ise fan dağılabilir ve parçacıklar rotora zarar verebilir.düşük devirde motor aşırı ısınır harici fanlar ile soğutma yapılmasında yarar var.çalışmayı yapacak arkadasın sonuçları belirtmesi çok güzel olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri