by teymen

Üye
Kod:
arkadaşlar elimde 25kw bir fan motoru var bunu yıldız-üçgen çalıştırmam gerekli bunun için kumanda panosu kurdum

fakat motor yıldızda gayet normal üçgene geçince bir gümleme ile birlikte sigortalar attı

kumandayı boşda denedim gayet normal yıldız-üçgene geçiyo hatta başka motorda denedim (15Kw) çalıştı motora direk yolverince de aynı şekilde bir gümleme ve sigortalar aşağı hiçbir şekilde çalıştıramadım kumandadan eminim doğru yinede çalışmadı

motor da sağlam fazlar da çakışmıyo bana çok tuhaf geldi

en son olarak elimde bulunan Altivar48 ile yol verdim motor banamısın bile demedi sanki beni uğraştıran başka bi motor gibi yol aldı akımlarına baktım gayet normal yaklaşık 30-35A arası sizce sorun nerde motor da mı kumandadamı???

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bana da tuhaf geldi...Gecis kontaktorunun saglamlik kontrolu ve koruyucu sigortanin uygun amperaj ve tipte ( gecikmeli tip ) olup olmadigi akla ilk gelen supheler...

işin tuhaf yanı da sigortalar atınca tüm değerleri kontrol ettim ama tümünü genede normal gösterdi ilk defa başıma gelince de daha önce tecrübe eden arkadaşlar varsa paylaşıp bilgilenmek istedim

Bence gecis zamanini biraz daha artirip sigorta degerini yukseltebilirsin...Motor sargilarini meger ile olcup kismi kavrulma dahi olmadigina eminsen bunu dene derim...Bir de bu motora yerel kopmanzasyon uygulanmamis degil mi...Motora direkt bagli kondansatorler boylesi ani yuksek gerilimler olusturabiliyor...

hicbirsey rumuzlu üyenin yazdılklarını yaptıktan sonra 1- Motora bağlı topraklamayı ayırarak denemenizi 2- Üçgen kontaktörünü değiştirerek denemenizi öneririm.

merhaba arkadaşlar
sn by teymen gümleme diye tabir ettiğinize göre fazlar arası kısa devre gibi görünüyor.güç devresinin bağlantısını yaparken üçgen bağlantıdaki faz bağlantısını hatalı yaparsanız bu sorunu yaşayabilirsiniz.tabi normal sigorta ve kontaktör ölçümlerinizi yaptığınızı düşünüyorum ayrıca motor bağlantı kutusunda yıldız-üçgen bağlantı yaptınız değilmi yada şöyle söyleyeyim köprüleri aldınızmı.
saygılarımla

zaman rölesi olarak yıldız-üçgen zaman rölesi kullandım geçişi ise125ms olarak ayarladım fakat gene olmadı anlamadığın başka motorda çalıştıda neden bunda çalışmadığı Altivar48 ilede hiçbir sorun yaşamadan çalıştığı

motoru seri lamba ile kontrol ettim zaten topraları ayırıdım olmaz ama olur diye kabloları da kontrol ettim yok olmadı

bu arada yerel kompanzasyon mevcut değil

125mS fan motoru için çok çok kısa 15 KW iyi bir tesisatta (fan motoru dahi olsa) direk kaldırılabilecek (yüke göre) bir büyüklük olarak kabul edilebilir. Hele motora fan bağlı değilse zaman 0 dahi olsa çalışır. Ama 25 Kw fan motoru 20 saniyeden aşağı olamamalı. hele fan önünde klepe yoksa zaman dahada uzar.

125ms sadece yıldızdan üçgene geçerken bekleme süresi

yani 125ms sonra üçgene geçmiyo yaklaşık olarak 10sn yıldız sonrasında 125ms bekleme ve üçgen olarak ayarladım

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri