2500 Mt. mesafeye 6 kw yük için Kablo Çekilmesi

95 te yetmez 120de yetmez 150 de yetmez tecrübele sabit ılgazda telesiyecin altından tepedeki klubenin beslemesi için sadece istasyon birde küçük soba 150 lik kablo yetmedi.

95 te yetmez 120de yetmez 150 de yetmez tecrübele sabit ılgazda telesiyecin altından tepedeki klubenin beslemesi için sadece istasyon birde küçük soba 150 lik kablo yetmedi.
Hiç seni bu kadar pesimist görmedim servet hoca.
Kurulu güç 6 kw. küçük bir pompa, flowmeter, transmitter ve kontrol kısmı beslemesi.
Hocam yok mu bir şema. Gizli mi? Askeri üs falan mı?

Hiç seni bu kadar pesimist görmedim servet hoca.

Hocam yok mu bir şema. Gizli mi? Askeri üs falan mı?
Şema yollayamam. ama olay dediğim gibi. kontrol tarafını zaten biz yapacağız. ama bazı feedback noktalarına besleme vermemiz gerekiyor ve 400V 6 kw yükümüz var. mesafe 600 metreden başlayıp 2500 metreye kadar çeşitli ölçülerde.
Güneş enerjili bir sistem düşünebiliriz sanırım.

abiciğim ozaman bizde hesap kitap yaptık gerilim düşümü bilmem ne hesap kitap ksu2 kök3 bilmem ne
sanıdıkki bişi biliyoz meğereki bir bok bilmiyoruzmuş.
ozaman bir kablonun fabrikasına gettik hani kablodamı hata deye . olay şu bizde orda öğrendik.
15 metreden kısa kablolama için gerilim düşümü hesabı yapılmaz imiş kablonun akım yoğunluğu denen bir nane var ona bakılırmış . kısa mesafeler için mesela şalterden şalter köprü atarken mesela panodan yan panoya geçiş yaparken mesela bir odadan diğer köşedeki panoya çekerken .

şimdi 2 . bir husus kesit dediğimiz olayı kablo üretenler öle eni çapı boyu ile ölçmüyorlar . onun bir direnci var o dirence tekabul ediyor ise o kablonun kesiti odur . buda 1km için hesaplanır.

mesela şimdi ben tam bilmiyorum siz cetvellere bakın kablonun bir direnci var bu hesaplar 1km için .
150 lik kablonunki 0.2 ohmmu öle bişi yada 3 şimdi tamn aklımda değil bunu 0.2 3km düşün bu direnç 0.6 yapar buda 16lık kablonun direncini tekabul eder aslında senin kablon 150 lik değil 16lık kablo özelliği gösterir . bana da garip gelmişti ama maalesef öle . siz genede bir kablo imalatçısına sorun onlar benden daha iyi bilir olayı .
yani uzun mesafe için onlara danışmak lazım .. sorun derim ben . bana kalsa çekmem okabloyu 20 kva 2 trafo bir başa bir sona biri step up biri step down birsürü öle 6.3 trafo var 2. el . bitti gitti baba . sen 2.5 km 95lik kabloya bir apartman parası ödersin bugun 657 tl metresi = 1.642.500 tl yapar .
yok be okadarda değil bir ev parasıymış.

2.5 km kablo çekilmez swallow og hat çekildiğinde yaklaşık 25 direk dikmek gerekir. ya mt sorun var doğruysa da og hat çekilmesi lazım

2.5 km kablo çekilmez swallow og hat çekildiğinde yaklaşık 25 direk dikmek gerekir. ya mt sorun var doğruysa da og hat çekilmesi lazım
çekilirmi dedik baba :) ama sen hemen pikotajı bile yapmışsın ama yazsaydın kaç taşıyıcı direk kaç tutucu
k2 mi k3 mü gergi koyacaz vht52mi kullanacaz :)
şaka şaka :)

Orta yerlere OG/AG transformatorlar kurup metrajları 600-800 Mt. arasına çekmeye karar verdik..
Kablolalamyı da sanırım Alvinal seçeceğiz.
AL kablo seçerken normal bakır kablo kesitinin 1 üstünü mü almalıyım yoksa 2 üstünü mü almalıyım?
Teşekkürler herkese

Orta yerlere OG/AG transformatorlar kurup metrajları 600-800 Mt. arasına çekmeye karar verdik..
Kablolalamyı da sanırım Alvinal seçeceğiz.
AL kablo seçerken normal bakır kablo kesitinin 1 üstünü mü almalıyım yoksa 2 üstünü mü almalıyım?
Teşekkürler herkese
Kullandığınız kablonun akım taşıma kapasitesi tablolarını inceleyin. Öyle bir üstü iki üstü hesabıni ancak alaylı ustalar yapar. Teknik personele yakışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri