250 KW MOTOR SOFT STARTER İLE YOL VERME

hackaner

Üye
Katılım
26 Ocak 2007
Mesajlar
241
Puanları
1
Arkadaşlar 250 kw bir motorun girişine manyetik şaLter koruması koyacağım motor kw büyük olduğu için ve maliyeti bir nebze düşürmek için kontaktör koymayı düşünmüyorum manyetik şalterden soft startere soft starter çıkışından da direk motora gitmemde bir sıkıntı olurmu önereceğiniz soft starter markası varmı ve bu şekilde çalıştırmamda ileriye dönük bir sıkıntı yaratır mı?
Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
5 Tem 2007
Mesajlar
5,136
Puanları
856
Kontaktör koymanıza gerek yok.Direk startlı tip seçerseniz daha uygun olur.Simens,ABB,Schneider olabilir.
 

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
5,008
Puanları
2,757
Yaş
73
Konum
İZMİR
Kontaktör koymanıza gerek yok, ama,,şebekede olabilecek olumsuz enerji dalgalanmnalar, ani gidip gelmelerden olakı softsatrter etkılenebilir.Bakın bu kadar para verıyorsunuz, sistem kuruyorsunuz, ucuz tesis,pahalı işletmeye neden olur. Ben bunbu gecde olsa bir çok hata dan sonra anladım. Müşteri veya işsahibini patronu düşünnüyoruz.Sistem iyi gittiği sürece sizi arayan soran olmaz, ammaaa, bir an bi arıza olsun, siz deyınkı, "pahalı olmasın dıye kontaktör koymadım",dıyeceklerki, "söyledınde almadıkmı??".

Softstarde akım koruması zaten var, TMŞ yerıne kontaktör koymanızı tercıh ederım..
 

ttkatim

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
22 Ara 2008
Mesajlar
284
Puanları
131
Kontaktör kullanıldığında girişte mutlaka hızlı tip sigorta bulunması gerekir.Soft starterde motor korumasına yönelik olarak tüm korumalar mevcuttur.Ancak;kablo ve motorda oluşabilecek olası bir kısa devrede soft starterin açma karakteristikleri uygun olmayabilir, kısa devre için gecikebilir.Bu nedenle;girişte TMŞ(SIEMENS Motor koruması–Faz korumalı- ETU10M,LI-Fonksiyonlu) olması daha iyi olur düşüncesindeyim.
saygılarımla
 
Konu Sah

hackaner

Üye
Katılım
26 Ocak 2007
Mesajlar
241
Puanları
1
Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.
Motor koruma kullanmayacağım ve zeybek arkadaşımın dediği gibi kontaktör kullanacağım.
Hepinize teşkkürler
 

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
5,008
Puanları
2,757
Yaş
73
Konum
İZMİR
Ayrıca, biz pek kullanmıyoruz ama, Avrupa ve dısarıdan gelen panolarda, sürücü ve softstarter girişlerine filtre takılmaktadır. tabi, filtre takmak artı malıyetdır ama elzemdir..
 

Forum istatistikleri

Konular
122,222
Mesajlar
862,101
Kullanıcılar
438,731
Son üye
curiousity

Yeni konular

Üst