250 kVA jeneratör için kablo ve kontaktör seçimi

devolska

Üye
İyi günler 250 kVA jeneratör (otomatik devreye girme tertibatlı) bağlantıları için hangi kesitte kablolar kullanılmalı (bi yerde 3x150+70 kullanıldığını gördüm) ve transfer panosu için hangi ölçülerde neler(kontaktör vs.) gerekli yardımcı olursanız sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Jeneratörlerde,transfer için kontaktör kullanılmaz.Bunun yerine,mekanik-elektrik kilitli motorlu şalter kullanılır.Enerjiyi,dışardan alıyorsanız 4 kutuplu,kendi özel trafonuzdan alıyorsanız ! 3 kutuplu şalter kullanmanız gerekir.Bu tesisi kurmak için,enerji sağlayıcı kuruluşunuzdan proje geçirmeniz gerekir.Kablo kesiti için,ekteki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• JENERATÖR KABLO KESİTLERİ.docx
    11.3 KB · Görüntüleme: 138
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Bugün incelediğim jeneratörün transfer panosunda 2 adet kontaktör bulunuyodu. Kullanılmaz dediniz kafam karıştı şimdi .

Selam. Kablo seçimi için önerim daha doğrusu literatür şöyle olur 2x (3x70+50) ama ben çok güçlüyüm 3x150 beni kasmaz tabiki oda olur .kontaktör olarak ta seçiminizi 200 kw 350 veya 400 amp bir kontaktörden yana yapabilirsiniz. Dayanamam söylerim benim tavsiyem simens 3tf56 3ta32 3tb56 olur kolay gelsin iyi çalışmalar .

250*1.44=360 A lik kontaktör veya motorlu şalter kullanabilirsiniz. Transfer panosunda kullanılacak motorlu şalterler açık tip olmalı. Açık tiplerin en küçüğü 630 A dir. Siz 400 A kontaktör kullanabilirsiniz.

360A lik varsa da kullanabilirsiniz. 400 A lerin olduğunu biliyorum.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Transfer panosunda açık tip olmayan şalter sorun çıkartıyor. Bu önemlidir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri