25 A 1000V luk triyak arıyorum

mesutblt

Üye
Arkadaşlar selamlar;
1000V luk triyak çeşitleri olarak teccor un datasheetinde 25 A veya 40 A lik 1000V bazı modeller görüyorum. Karaköydeki elektronikçilerin sitelerini gezdim, telefonla ulaşabildiklerime ulaştım fakat bulamadım. 1000 V triyağı kesin bulabileceğim önerebileceğiniz bir yer var ise paylaşırsanız çok sevinirim.
iyi günler

Bulamazsan birden fazla triyağı seri ya da paralel bağlayarak istediğin değerleri elde edebilirsin. Seri bağlama ile daha yüksek gerilimde, paralel bağlama ise daha yüksek akımda çalışabilmeyi sağlar. Yanlız bu her uygulamada tavsiye edilmez.

Qk025nh6 bunu araştır internetten isis programından baktım

Sayın Mustafa6106,
sizin de bahsettiğiniz triyak teccor firmasının ürettiği bir triyak. fakat google da yaptığım arama sonucu türkiyede bulamıyorum. Türkiye de bu tarz triyak satan bir yer arıyorum, bilen varsa paylaşırsa çok memnun olacağım.
iyi günler.

Bulamazsan birden fazla triyağı seri ya da paralel bağlayarak istediğin değerleri elde edebilirsin. Seri bağlama ile daha yüksek gerilimde, paralel bağlama ise daha yüksek akımda çalışabilmeyi sağlar. Yanlız bu her uygulamada tavsiye edilmez.

sayın cem Köse;
cevabınıziçin öcelikle teşekkür ederim.
triyaklarda paralel G den G de T1 den T1 e ve de T2 den T2 ye bağlayarak yapılır sanırım, fakat seri bağlantı nasıl yapılır. bu bağlantılar kapasitif ve endüktif yüklerde uygulanabilir mi acaba
iyi çalışmalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn mesutblt

Seri bağlarken diyot bağlar gibi seri olarak bağlıyorsunuz yani A1 A2 sonra, diğer triyakın A1 ve A2si.Kontrol uçlarını da birbirine bağlıyorsunuz, tek bir triyak gibi oluyor.

Paralel bağlamada sorun olacak nokta, elemanların aynı anda iletime geçmemesi durumu. Bir triyak iletime geçip diğeri geçmezse, ya da biri geçip diğer daha geç geçerse elemanınız yanabilir. Yani iletime geçme ve kesime gitme süreleri mümkün olduğunca birbirine yakın yapılmalı.

Endüktif yüklerde sorun çıkmaz, çünkü triyak doğal komutasyonlu bir eleman, içinden geçen akım tutunma akımı altına düşene kadar kesime gitmez, dolayısı ile endüktansın oluşturduğu aşırı gerilimlerde bir problem yaşamazsınız.(triyak seçimini doğru yapmışsanız)

Kapasitif yüklerde ise problem olabilir. Eğer direk bir kondansatörü kıymaya çalışırsanız aşırı dV/dt den dolayı, akım dalga şekilleri elemanınız yanabilir. Eğer kıyıcı olarak değil de sadece anahtarlama yapacaksanız(kondansatörü devreye alıp çıkaracaksanız), doğru yapılırsa problem olmaz. Örneğin bu devreye alma işleminde, kondansatör gerilimi ile Şebeke gerilimi birbirine yakın olursa bir problem olmayacaktır.

Kısacası nerde kullanacağınıza ve kontrolü düzgün yapıp yapmamanıza bağlı olarak uygulanabilirliği değişir.

Sn mesutblt

Seri bağlarken diyot bağlar gibi seri olarak bağlıyorsunuz yani A1 A2 sonra, diğer triyakın A1 ve A2si.Kontrol uçlarını da birbirine bağlıyorsunuz, tek bir triyak gibi oluyor.

Paralel bağlamada sorun olacak nokta, elemanların aynı anda iletime geçmemesi durumu. Bir triyak iletime geçip diğeri geçmezse, ya da biri geçip diğer daha geç geçerse elemanınız yanabilir. Yani iletime geçme ve kesime gitme süreleri mümkün olduğunca birbirine yakın yapılmalı.

Endüktif yüklerde sorun çıkmaz, çünkü triyak doğal komutasyonlu bir eleman, içinden geçen akım tutunma akımı altına düşene kadar kesime gitmez, dolayısı ile endüktansın oluşturduğu aşırı gerilimlerde bir problem yaşamazsınız.(triyak seçimini doğru yapmışsanız)

Kapasitif yüklerde ise problem olabilir. Eğer direk bir kondansatörü kıymaya çalışırsanız aşırı dV/dt den dolayı, akım dalga şekilleri elemanınız yanabilir. Eğer kıyıcı olarak değil de sadece anahtarlama yapacaksanız(kondansatörü devreye alıp çıkaracaksanız), doğru yapılırsa problem olmaz. Örneğin bu devreye alma işleminde, kondansatör gerilimi ile şebeke gerilimi birbirine yakın olursa bir problem olmayacaktır.

Kısacası nerde kullanacağınıza ve kontrolü düzgün yapıp yapmamanıza bağlı olarak uygulanabilirliği değişir.

kondansatör lü uygulamada kondansatör devreye alınıp çıkartılacak, bir de 'doğru yapılırsa problem olmaz' dan neyi kasteddiğinizi kısaca açıklarsanız sevinirim.
Saygılarımla.

Örneğin kondansatörün devreye alınıp çıkartılması durumunda, kondansatör akımı 0a yakın bir değerde olunca triyak kesime gidecektir. Eğer gate darbesi uygulamazsanız da kesimde kalacaktır. Yanlız kondansatörün gerilimi ile akımı arasında 90 derece faz farkı olduğu için(akım ilerde), bu durumda kondansatör tepe gerilimi ile dolu olacaktır. Kondansatörü tekrar devreye alma aşamasında örneğin, şebeke gerilimi 0 civarında ise kondansatörden büyük bir akım akacaktır. Dolayısı ile sistemi bunu önleyecek şekilde tasarlamanız gerekiyor.

Örneğin kondansatörün devreye alınıp çıkartılması durumunda, kondansatör akımı 0a yakın bir değerde olunca triyak kesime gidecektir. Eğer gate darbesi uygulamazsanız da kesimde kalacaktır. Yanlız kondansatörün gerilimi ile akımı arasında 90 derece faz farkı olduğu için(akım ilerde), bu durumda kondansatör tepe gerilimi ile dolu olacaktır. Kondansatörü tekrar devreye alma aşamasında örneğin, şebeke gerilimi 0 civarında ise kondansatörden büyük bir akım akacaktır. Dolayısı ile sistemi bunu önleyecek şekilde tasarlamanız gerekiyor.

ÜStad büyüksünüz! ;
Çok profesyonelce anlatmışşınız Sağolun da benim tasarladığım devre Moc 3041 gateden tetikleme ve T1 T2 arasına yük bağlama ve de snuber devresinden ibaret. bahsettiğiniz detaylar için ne yapabilirim.
saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri