24vdc transistör önerisi

Arkadaşlar merhaba,
Ekteki resimdeki gibi, 24vdc röleyi çalıştıracağım transistör önerir misiniz? Sinyal girişi dakikada 200-300 gibi den fazladır. En çok tercih edilen transistör olsun. Röle 100mA filan çekiyor. En fazla 1A düşünelim.
1521664197934.jpg

Yükün kolektörde olmasını sağlayınız.
Ayrıca neden iki transistör var?
Her birinde ~1.2V gerilim düşümü
olabilir.

2 ayrı sinyal geliyor. Aynı esnada gelirse röle çeksin. 2 tane transistörü AND kapısı gibi kullanmak istedim. Voltaj düşse de röle çalışacaktır.

Transistörlerin beyzlerine seri 1k ekleyin ve transistörleri darlington kullanın. mesela bdx53.
Rölenin üstündeki transistöre 24 volt verirseniz kollektör akımı olmasada beyzden geçen akımla röle çekebilir. Bunun için 1k-10k arası direnç iyi olur.

Veya dtl ile yapabilirsin daha koay. vout kısmını npn tr ile sürerek röleye bağla.
http://people.seas.harvard.edu/~jones/es154/lectures/lecture_7/pdfs/215ln03.pdf
sağdali şema.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında yapmak istediğim şu: 2 ayrı sensörden sinyal geliyor. Bunlar 24vdc. İkisi aynı esnada geldiği zaman 1 röle çektirmek istiyorum. İlk aklıma gelen AND Entegresi oldu. Fakat giriş voltajı 5v. Hadi bunu ayarladım diyelim bu sefer çıkış sinyali de 5v. Bunu yükseltmem lazım. Röle çektirmek için biraz da güçlendirmem lazım. Bayağı mevzu uzuyor.

DTL leri inceleyeceğim. 24vdc 2 adet sinyali Transistör mü, mosfet mi ya da başka birşey mi daha iyi değerlendirir? Başkaca ne önerirsiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Transistörlerin beyzlerine seri 1k ekleyin ve transistörleri darlington kullanın. mesela bdx53.
Rölenin üstündeki transistöre 24 volt verirseniz kollektör akımı olmasada beyzden geçen akımla röle çekebilir. Bunun için 1k-10k arası direnç iyi olur.
Bu alıntıyı dikkate almalısınız. Rölenin üstündeki transistörün beyzine 24V uygulandığında en üstteki transistöre beyz polarması uygulanmasa dahi rölenin üstündeki transistörün beyz akımı rölenin çekmesine neden olur. Bu nedenle beyze seri 10k direnç bağlamanızda fayda var.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri