24VDC 10VDC çevirici

earandir

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Programını yazmakta olduğum bir projede 4 kanal 0-10V analog giriş kartı olan bir PLC mevcut. Bu analog giriş kartına 4 adet lineer transducerler bağladım. Doğal olarak 0-10V luk sinyal alabilmem için 10VDC lik bir güç kaynağına ihtiyacım oldu. Kartın her kanalı için dayanabileceği max akım 0.1A.
Piyasadan 10VDC lik güç kaynağı aradım fakat bulamadım. (Eğer bildiğiniz ürünler var ise, bilgilerini ve nereden temin edebileceğimi lütfen yazın.)
Sistemimde 24VDC 5A'lik bir güç kaynağı mevcut. Bu güç kaynağını sensörler ve röleler için kullanıyorum. (16 adet pnp sensör ve 16 adet röle) Ayrıca bu güç kaynağı PLC'nin dijital giriş ve dijital çıkış kartlarını da besliyor.
Bu güç kaynağından gelen gerilimi 10VDC'ye düşürmem için gerekli olan devre şemasını verebilecek arkaşlar varmı? (24VDC-10VDC)
7810 gibi bir entegre kullanarak bunu yapabilirim sanırım fakat elektronik bilgim zayıf ve bu devre ile ilgili örnek bir uygulama bilmiyorum. Açıklayıcı olursa sevinirim.
Diğer sorum ise, bunu yaptığım zaman 24V güç kaynağından beslenen röleler 10V'luk sinyalimi bozarlar mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

12V DC bir güç kaynağı alıp + ucunu aşağıdaki devrenin Vin ucuna, - ucunu ise şasesine bağlarsanız devrenin çıkışında 10V gerilimi elde edersiniz.

k-621206-10v_gerrilim_.jpg

Cevaplar için teşekkür ederim.
Klemsanın dönüştürücüsünü bulamadım ama 12v güç kaynakları -%20 ayarlanabilir. MW de de aynı durum söz konusu 12V 10,2V kadar düşürdüm buda sorunumu çözdü.
İyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,154
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri