24V Sensör Sinyalini PIC'e Girmek

woLtaj

Üye
Merhabalar.
Bir fabrikadaki sistemi pic'le kontrol edicem.programımı yazdım hersey hazır sadece kartını çizmek kaldı.sorunumda burda başlıyo.hersey tamam ama sensörümün bilgi çıkışı 24dvc. Bunu pic'e girmek için 5v'a nasıl düşürebilrim? Trafo kullanamam 78 regüleleriyle saglıklı bi düşürme yapıp güzel bi giriş sinyali elde edebilrmiyim.yada zener diyod mu kullanmalıyım hangisi daha saglıklı olur ve nasıl yapabilrim ? Teşekkürler

Regülatöre gerek yok, gerilim bölücü yeterli olur

Sinyal 24 volttan daha üst değerlere çıkabilir diyorsan, ortadaki 1 k direnç paraleline 5v1 zener de bağlayabilirsin.

Diğer bir çözüm de optocoupler kullanmak. Özellikle fabrika ortamında sistemini olası parazitlerden de koruyacaktır.

245b.gif

çok teşekkürler bu degerdeki dirençler direk 5v'a düşürür mü? wattlı dirence gerek yok yani?

çok teşekkür ederim gerilim bölmeyide öğrenmiş oldum :)++

Çok güzel bir sorun ve basit bir çözme yöntemi hiç düşünmemiştim böyle birşey bunu görmek çok hoş :)

Kardeşim 24 voltu uygun bir dirençle transistörün beyz ucuna gir. Kollektörde 5 volt beklesin. Sensör 24 volt çıkışı verdiği zaman kollektöde bekleyen 5 volt emiterden pic e girsin

optokuplor daha sağlıklı görünüyor. bire nevi izole etmiş olursunuz.

daha kolayı var npn transistor. beyzinden girişini yap çıkış nasıl olsa 0v kollektöre 5v üzerinden direnç. bu kadar. beyz e kaç volt gelirse gelsin çıkış 5 v veya 0 volt. kolay gelsin.

daha kolayı var npn transistor. beyzinden girişini yap çıkış nasıl olsa 0v kollektöre 5v üzerinden direnç. bu kadar. beyz e kaç volt gelirse gelsin çıkış 5 v veya 0 volt. kolay gelsin.

Transistorun beyzine 24volt verirsek transistoru yakmazmıyız bc237 veya bc337 için söylüyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri