24v ile 220v nötr çakıştırma

teslaspor

Üye
Iyı gunler herkese. baslıkta olan olayı detaylı sekilde açıklamak gerekirse,
bizim bir çalışan 24vdc ile çalışan flowmetreye 24vdc+ ucunu baglıyor. 0 baglanacak yerinede gidip yanlışlıkla 220vac'nin nötrünü bağlıyor. bu plc ve sisteme herhangi bir zarar vermedi gibi görünüyor şimdilik. plc ye baglanacak ucu baglanmamıstı. flowmetrenin ekranında değer görebiliyorum ancak 4-20 mA çıkışı multimetre ile göremedim. acaba flowmetrenin 4-20 mA cıkısı mı yandı.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bizim bir çalışan 24vdc ile çalışan flowmetreye 24vdc+ ucunu baglıyor. 0 baglanacak yerinede gidip yanlışlıkla 220vac'nin nötrünü bağlıyor. bu plc ve sisteme herhangi bir zarar vermedi gibi görünüyor şimdilik. plc ye baglanacak ucu baglanmamıstı. flowmetrenin ekranında değer görebiliyorum ancak 4-20 mA çıkışı multimetre ile göremedim. acaba flowmetrenin 4-20 mA cıkısı mı yandı.

hocam hemen yanmaz flowmetreler aşırı akıma karşı korumaları mevcuttur ki sizde nötr bağlanmış nötr tek başına sıfırdır etkisiz eleman o yüzden endişe etmenize gerek yok multimetre ile flowmetrelerdeki 4-20 ma çok zor okursunuz çıkış hassas ve analog olduğu için.
ama nötr ile +24v arasındaki gerilim ölçüldüğünde 115V çıkış oluyor

bi problem olmaması gerekir.

hocam hemen yanmaz flowmetreler aşırı akıma karşı korumaları mevcuttur ki sizde nötr bağlanmış nötr tek başına sıfırdır etkisiz eleman o yüzden endişe etmenize gerek yok multimetre ile flowmetrelerdeki 4-20 ma çok zor okursunuz çıkış hassas ve analog olduğu için.
ama nötr ile +24v arasındaki gerilim ölçüldüğünde 115V çıkış oluyor

''nötr ile +24v arasındaki gerilim ölçüldüğünde 115V çıkış oluyor''

bu ölçümü nasıl aldınız öğrenebilir miyiz?

Hocam bu konuyu okudukdan sonra 220v giriş 24vdc çıkış güç kaynağı fişe takıp ölçü aletini AC ölçüm moduna alınca bir ucu +24 diğer ucu nötr Voltaj değeri bu şekildeydi onu yazdım

nedense ac/dc güç kaynağını trifaze beslemeli düşünmüştüm ama farketmez aşağıda linkinte verdiğim devre fotosundaki güç kaynağının monofaze girişli olduğunu kabul edelim ve beslemesinin de transformatör sekonderinden verildiğini farz edelim. trafo sekonderinin bir ucu ve dc çıkışın (-) negatif ucu da topraklanmış olsun. konu sahibinin yaşadığı olay yukarıdaki senaryoda gerçekleşseydi ne olurdu, nedersiniz?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/yarım-dalga-doğrultma.146507/

Hayır, bu bir sorun olmaz, çünkü şebekedeki nötr ile +24 volt DC'nin - (gnd) toprağının ortak olarak kullanıldığı (sözgelimi +12 volt DC'nin) bazı elektronik devre uygulamaları mevcuttur. Örneğin ilk aklıma geleni amfi ses sinyali çıkışıyla bu ses sinyalini paralelden zayıf akımla alıp içinde kuvvetlendirip kullanan ev veya diskotek ışık modülatörlerinin elektronik devre baskı kartlarında ayni devre kartındaki DC'nin - 'si ile şebekenin nötr ucunun ortak olarak kullanılmasında olduğu gibi. Flowmetrelerdeki 4-20 mA değerinin okunmayıp görülememiş olması normaldir. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri