24v dc kaynakdan gelen enerjiyi +12 -12 yapma

merhaba 7812 ve 7912 kullanmayı denediniz mi sanırım bunlarda işinizi görür hem az malzemeli olur.hangi siteden buldum tam bilmiyorum ama şemaya bakın isterseniz.saygılar.Ekli dosyayı görüntüle 42272
Bu devreye benzer bir devreyi 24 v dc veren guc kaynagina baglamistim +15 -15 alayim diye ama -15 tarafindaki giriş kondansatoru patlasmisti.

gerilim-izleyici-devre-simetrik-besleme-devresi.gif

bu şemada hata var. opmpın + ve - uçları yer değiştirecek. ayrıca çıkıştaki c1 c2 c3 c4 kullanılmayacak.

asimetrik-gif.42276

Bu şemada hatalı.

simetrik-besleme-741-gif.42277

Bu şema daki r3 gereksiz kısa devre edilmeli. Böylede çalışabilir çıkış akımına bağlı.

sayın kesmez devreleri bizzat denemedim.7815 7915 li devrede hata nerede anlamadım. opamplı devrede kondansatörler regülasyon için kullanılmamışmı. saygılar.

7915 7815 li devre çalışmak için 0 volta ihtiyaç duyar. oysa bizim amacımız 0 voltu elde etmekti. ayrıca ac inputun köprüden geçmesi gerekirdi. bağlantıya göre -15 volt kısmına zaten güç verilmemiş.
opamplı devre yüke bindiğinde 0 volt çıkışı osilasyona girebilir. opamplı devrede opamp voltaj follower olarak kullanılmış fakat giriş uç pağlantıları ters yapılmış.

d1 - d2 diyotları ile c1 - c2 kondansatörleri bu işi görmüyormu dediğim gibi uygulayıp denemedim de sol üstte esp logosu var nerden bulduysam şemayı sağlam gibi geldi saygılar.

isis te veya ltspice da veya herhangibir similatörde kur dene.
sayın kesmez benim atladığım bir konu var 78-79 lu devre AC girişli orayı atlamışım o yüzden demiştim şema sağlam gibi diye.ama sayın hasanuc20 'a dc den simetrik lazım orayı kaçırmışım bir anlık dalgınlık .saygılar.

Son düzenleme:
söyle bişi var acaba 24v dc den +15 -15v simetrik kaynak elde edemezmiyiz peki mümkünmü böle bişi

yukarıdaki(önce verdiğim) 78-79 lu devreyi modifiye etsen olur gibime geliyor.yada 7812ye ayrı devre 7912 ye ayrı devre yap çıkışlardan simetri yap dene bakalım kolay gelsin.

gerilim-izleyici-devre-simetrik-besleme-devresi.gif

bu şemada hata var. opmpın + ve - uçları yer değiştirecek. ayrıca çıkıştaki c1 c2 c3 c4 kullanılmayacak.

asimetrik-gif.42276

Bu şemada hatalı.

simetrik-besleme-741-gif.42277

Bu şema daki r3 gereksiz kısa devre edilmeli. Böylede çalışabilir çıkış akımına bağlı.
Arkadaşlar bu devreyi isisde kurdum ama -12 yi elde edemedim

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri