24v 500W Trafoya uygun güç kaynağı

Basit olması açısından hazır ürün önermiştik.
Teşekkürler öneriniz için. Ancak elimdeki malzemelerle bir şeyler yapmak istediğim için hazır devre istemedim. Yoksa benimde aklımdan geçiyordu hazır bir devre almak e-bay'den.
Bilgi acisindan evet gucu arttirir.

Teşekkürler. Peki bu artış fazladan eklediğim TIP3055 transistörü başına ne kadar olacaktır?

ben genelde 3055 den 2.5 amperden fazlasini cekmemeye calisiyorum. datasheetinde daha yuksek yazsada cok isiniyor bozulabiliyor. datasheetindeki değerleri uygun sartlarda verebilir ama mesela 30 volt dc voltajla beslenen devrede 5 voltta 5 amper veya uzeri cekmek isterseniz transistorlerin uzerinde yemek pisirebilirsiniz. bu isin esprisi olsada karsilasacaginiz durum budur. 20 amper icin 8 adet tip3055 kullanmaniz gerekir.

o yuzden yukaridaki anahtarlamali guc kaynagini onermistim.

Tipik türk zekası.

Adam unuttum bu işlere yabancıyım diyor ama hedefi büyüttükçe büyütüyor
ısınmayan 20amp devre yapmaya çalışıyor.

Sana devre verdik oturduk çizdik nezaketen de olsa "benim işime yaramaz ama teşşkür"
diyebilirdin değil mi ? devre tabiki ısınıyor transistörler
direnç gibi davranıyor, i*i*R=W on tane transistörde taksan aaynı ısı çıkacaktır yani enerji
vardan yok edilemez, yoktan var edilemez , bir milyon transistörde taksan o ısı
çıkacak. (Bu tarz devrelerde) ama lojik devre ile ısınmyan yapılabilir.
Adamlar 200amp mosfet üretmiş.

Peki yaptın diyelim trafo senin keyfini mi bekleyecek 10dk içinde kavrulacak 30dk
sonra hem evi yakacak hemde seni yakacak.

Benim elimde ne555 ve 75amp mosfet ile çok kolay anahtarlamalı devre vardı
bi teşekkürü bile çok gören sana vermiyeceğim tabiki daha sonra yayınlarım.

ilk mesajda verilen devreyi delikli bakır plaket üzerinde çalıştırdım.. ama testlerde kısadevre korumasının tam anlamıyla çalışmadığını farkettim.. kısa devre yaptıpımda ikaz ledi yanıyor voltaj 1 volt a düşüyor akım çekmeye devam ediyor... benmi yanlış yaptım acaba..

Birde o sevreyi kuracak arkadaşlara tavsiyem çok turlu potansiyometre kullanın hassas ayar yapmak işkence oluyor...

Evet ayni devreyi bende cok eskiden kurmustum devre guzel calisiyor ancak kisa devre korumasinda istenilen akimda kesmeme problemi vardi. Bu nedenle devreyi degisturmistim.

Bir anahtarla 12 volt altinda calisacaksam anahtar 1 pozisyonunda bazi direncleri devreye aliyor 24 voltta calisacaksam direncleri devreden ayiriyordu. Bu direncler akim sinirlama koruma devresindeydi.

Tipik türk zekası.

Adam unuttum bu işlere yabancıyım diyor ama hedefi büyüttükçe büyütüyor
ısınmayan 20amp devre yapmaya çalışıyor.

Sana devre verdik oturduk çizdik nezaketen de olsa "benim işime yaramaz ama teşşkür"
diyebilirdin değil mi ? devre tabiki ısınıyor transistörler
direnç gibi davranıyor, i*i*R=W on tane transistörde taksan aaynı ısı çıkacaktır yani enerji
vardan yok edilemez, yoktan var edilemez , bir milyon transistörde taksan o ısı
çıkacak. (Bu tarz devrelerde) ama lojik devre ile ısınmyan yapılabilir.
Adamlar 200amp mosfet üretmiş.

Peki yaptın diyelim trafo senin keyfini mi bekleyecek 10dk içinde kavrulacak 30dk
sonra hem evi yakacak hemde seni yakacak.

Benim elimde ne555 ve 75amp mosfet ile çok kolay anahtarlamalı devre vardı
bi teşekkürü bile çok gören sana vermiyeceğim tabiki daha sonra yayınlarım.

Beni gereksiz şekilde itham ettiğiniz için teşekkürler. Isınmayan devre yapmaya çalıştığımı söylemedim hiç bir mesajımda. Bir teşekkür etmedim diye küfür etmediğiniz kalmış. Zorla istediğiniz teşekkürünüz sizin olsun; Teşekkür ederim, hiç birşey anlamayacak şekilde çizdiğiniz için teşekkür ederim. İstediğiniz oldu ise daha da bu konuya üslubunuzu değiştirmeden mesaj yazmazsanız sevinirim!
Ayrıca hepinize ayrı ayrı (devreci_ hariç) teşekkür ederim. Yüksek güç istememin sebebi elimdeki tek transformatörün o olması. Daha küçük bir transformatörüm olsa idi bu kadar uğraştırmazdım sizi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri