240 volt ac'yi 110 volt ac'ye çevirme devresi

merhabalar arkadaşlar.
220 volt ac'yi 110 volt ac'ye çevirme devresi yapmak istiyorum ama acemiyim, öyle bir devre yapılabilir mi bilemiyorum. yardımcı olabilir misiniz acaba?

teşekkür ederim ama devre bulabilirsem kendim yapmak istiyorum. bağlantılarında sorun yaşayacağımı zannetmiyorum, bi şekilde hallederim de elektronik devresini istiyordum zahmet olmazsa. bence öyle bir devre olması gerekiyor ama bulamıyorum.

Trafo sardırabilirsiniz, yalnız 110 Volt 60 Hz yerine, 110 Volt 50 Hz elde etmiş olursunuz.

Saygılar....

İstediğiniz işi mükemmel bir şekilde yapan bir devre elemanı var, o da iki sargılı transformatör. İlla ki elektronik devre şeklinde yapacaksanız, maksat birşeyler öğrenmekse, o zaman 220V'u önce bir doğrultucu ile DC ye çevirirsiniz, sonra da bir invertör ile bu DC den 110V üretirsiniz. Ama verim son derece düşük olur.

Merhaba,
Triyaklı bir devre (Dimmer) yapabilir ve ya hazır alabilirsiniz. Pot ile 110 volt ac ayarlarsınız! Yükünüz nedir? 110 Voltta kaç amper çekeceksiniz ? 220 volt tehlikeli seviyedir. Dikkatli olunuz.
Kolay gelsin.

Merhaba,
Triyaklı bir devre (Dimmer) yapabilir ve ya hazır alabilirsiniz. Pot ile 110 volt ac ayarlarsınız! Yükünüz nedir? 110 Voltta kaç amper çekeceksiniz ? 220 volt tehlikeli seviyedir. Dikkatli olunuz.
Kolay gelsin.
Böyle yapmak tehlikeli olabilir. Çünkü triyaklı dimmer ile 110 volt efektife ayarladığınız halde voltaj yine anlık olatak 300 volta ulaşacaktır. Böyle bir durumda beslediğiniz cihaz zarar görebilir.

Merhaba Kesmez,
220 volt ac de anlık değer 300 volt olarak belirtince dimmer ile çalıştırılan tüm cihazların zarar görme riski olduğunu belirtmiş oluyorsunuz. Efektif ortalama değer, ölçü aletlerinin okuduğu değer gibi konulara girip açıklamanız gerekir diye düşünüyorum. Bu konulara uzak kişilerin kafasının karışacağı aşikardır.
Dimmer lerle genellikle rezistif yükler (lamba, elektrikli soba) ve üniversal seri motorlar da kullanılır. Bu nedenle yükün tipini sormuştum.
Triac la yapılan kontrolde sinüsün belirli kısımları tırpanlanarak, bir nevi pwm yaparak kontrol yaparlar diye biliyorum. Arkadaşlar belirtmiş en pratik yol bence de trafo.

Kolay gelsin.

Merhaba Kesmez,
Efektif ortalama değer, ölçü aletlerinin okuduğu değer gibi konulara girip açıklamanız gerekir diye düşünüyorum. Bu konulara uzak kişilerin kafasının karışacağı aşikardır.
Kolay gelsin.
Bir açıklama isteyen olmadı. Olursa müsait olduğumda bir açıklama yapmaya çalışırım. . Şöyle yapın böyle yapın demezseniz sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri