24 Voltla 12 Volt Şerit Led Çalıştırma

akımı bölmüyor. 7812 pozitif seri voltaj regülatörüdür. girşine uygulanan 15-25v arası gerilimleri 12v a düşürüyor. burdaki 12 ibaresi regüle voltajını söylüyor. diğer modelleri mesela

7805 5v regülator
7810 10v regülator
7824 24v regülator
7808 8v regülator gibi
Çok teşekkür ederim

kardes ben direk 24 vdc verdim bi şey olmadı bayagı zamandan beridirde çalısıyor

kardes ben direk 24 vdc verdim bi şey olmadı bayagı zamandan beridirde çalısıyor

şerit led üzerindeki dirençler koruyor ledleri fakat tam koruyamıyor. led üzerinden haddinden fazla akım geçiyor bu şekilde. datasheet te yazaan maximum değerleri aşınca ledin ömrü baya bi azaalıyor. normalde 100.000 saat yanacakken bu şekilde belki 10.000 saat yanıyor. yani bayadır çalışıyor ama ömrü yinede kısa oluyor. (buarada şerit üzerinde ısınma mutlaka oluyordur.)

ben de bagladım denedim yandı ama güvenemedim kısa bir zaman içinde patlar diye düşündüm.

şerit led üzerindeki dirençler koruyor ledleri fakat tam koruyamıyor. led üzerinden haddinden fazla akım geçiyor bu şekilde. datasheet te yazaan maximum değerleri aşınca ledin ömrü baya bi azaalıyor. normalde 100.000 saat yanacakken bu şekilde belki 10.000 saat yanıyor. yani bayadır çalışıyor ama ömrü yinede kısa oluyor. (buarada şerit üzerinde ısınma mutlaka oluyordur.)
pekala buna birazdaha büyük bir direnc baglasam faydası olurmu. ben gerci 7812 yi aldım baglayacagım ama bilgi amaclı merak ettim olurmu

Moderatör tarafında düzenlendi:
7812 yerine LM317A kullan...

Bozulacağı garanti...

pekala buna birazdaha büyük bir direnc baglasam faydası olurmu. ben gerci 7812 yi aldım baglayacagım ama bilgi amaclı merak ettim olurmu

Şerit led için 24 voltu 12 volta düşürmen için 5 Watt'lık direnç kullanman gerekli ki gayet gereksiz olur... Şeridin üzerinde ki dirençlerin çok ufak olmasının sebebi besleme gerilimi ile ledlerin ihtiyaç duyduğu gerilim farkının ~2 volt olması...

12 volt ile çalışan şeritlerde 3 led+direnç, 24 volt ile çalışan şeritlerde 6 led+direnç kullanılıyor...

20 adet 1n400X diyodu seri bağlayıp araya koysan da olur.arızada vermez.her bi diyot voltajı 0.7 volt düşürür.20x0.7=14 24-14=10 volt yapacağını düşünmeyin.araç çalışırken şarjda edeceğinden voltaj 10volta düşmez.maliyet,tanesi 15kuruştan 3tl tutar.

Pardon 2012 yi görmedim

Moderatör tarafında düzenlendi:
20 adet 1n400X diyodu seri bağlayıp araya koysan da olur.arızada vermez.her bi diyot voltajı 0.7 volt düşürür.20x0.7=14 24-14=10 volt yapacağını düşünmeyin.araç çalışırken şarjda edeceğinden voltaj 10volta düşmez.maliyet,tanesi 15kuruştan 3tl tutar.

Pardon 2012 yi görmedim
Şu seri bağlantı nasıl oluyor. bir vatandaş Allah rızası için anlatsa.. 24 v olan bir yere ,1m. 12 v şerit led nasıl bağlarım. bu 1 m. yi ikiye bölüp uçlarına 2 şer kablo bu şekildemi olacak?

Şu seri bağlantı nasıl oluyor. bir vatandaş Allah rızası için anlatsa.. 24 v olan bir yere ,1m. 12 v şerit led nasıl bağlarım. bu 1 m. yi ikiye bölüp uçlarına 2 şer kablo bu şekildemi olacak?
20180213_003928.jpg sanırım bu şekilde oluyormuş..

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri