24 volt ile çalışan araca 12 volt oto teyip bağlamak

Peki o zaman da hafızası silinmezmi kontaktan alınca kapatınca
direkt aküye bağlı olunca silinmez oto elektrikçi ona göre çözüm üretir .

24v üzerinden al bununla.

Son düzenleme:
Arkadaşlar ayarlanabilir regulatorler varmış kaç amper almam gerek bilgisi olan varmı

TEYİP normal çalışır durumda 500 600 ma akım çeker.
Ses arttıkça çekilen akımda artar.
XL4016 alın kafanız rahat olur

https://urun.n11.com/arduino-urunle...nabilir-guc-kaynagi-voltaj-dusurur-P392103004
xl4016-5a-acav__1148825797674518.jpg

Bu modülden ayarlı bir güç kaynağı yaptım. Girişini de SMPS led trafosuyla besliyorum. SMPS iyi bir marka olsa da bendeki gürültülü olarak bilinirler. Bu XL4016 da çalışma mantığı olarak gürültü yani çıkış voltajında aleti bozmayacak dalgalanmalar oluşturuyor. Ben açıkçası gürültülü olur diyordum ama bu ikisine eski bir araç teybi bağladım ve ara ara kullanırım. Oldukça sessiz bir gürültü hışırtı yok. 30 yıllık teyp artık giriş filtresi mi iyi yoksa genel olarak bu modülün gürültüsü sorun mu yaratmıyor bilmiyorum. Eski bir teyp ve tek hoparlörle max 250 mAh çekiyor tabi evde sesi ne kadar açabilirsen?

Arabada da istediğiniz kadar gücü verebilecek bir modül zaten sıkıntı çıkarmaz. max 7-8 amper veriyor. O kadar gerek kalmaz zaten size.

İki tavsiyem var: Birincisi teyplerde hafıza için ayrı bir uç oluyor onu direkt bir tane aküden 12v olarak alabilirsiniz, aküye de zarar vermez doğru dürüst akım çekmeyeceği için, hafıza da gitmez.

İkincisi volt ve akım ayarını yaptıktan sonra voltu 13 civarına getirip mesela akımı da max yapabilirsiniz teyp zaten istediği kadar çeker. Ayar trimpotunun başına bir iki damla oje damlatabilirsiniz, araçta bir şekilde değişmez ama titreşimle falan değişmesin çıkış voltu. Akım trimpotuna gerek yok zaten, değişse de bir şeyleri bozmaz.

Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri