24 seri hücre ile sensörsüz gerilim okuma

Merhaba,

Ben bir projem için 24 tane seri bağlı Lityum iyon pilin gerilimini fark alıcı opamplar aracılığıyla ölçmeye çalışıyorum. Ölçtüğüm bu değerleri arduinonun analog pinleri aracılığıylada okumak istiyorum. Tek bir pilin gerilimini yaptığım bazı araştırmalar sonucunda proteusta bir devre kurup simule edebilmiştim ve çalıştı ama aynı devreyi 2 veya daha fazla pile uyguladığımda arduino üzerinden ölçemiyorum. Elimde malzeme olmadığı için gerçekte devreyi kurup deneyemedim sadece simülasyon üzerinde çalıştım. Opampla fark alıcı devre hakkında yardım edebilirseniz çok iyi olur.

Teşekkürler.

Merhaba,

Ben bir projem için 24 tane seri bağlı Lityum iyon pilin gerilimini fark alıcı opamplar aracılığıyla ölçmeye çalışıyorum. Ölçtüğüm bu değerleri arduinonun analog pinleri aracılığıylada okumak istiyorum. Tek bir pilin gerilimini yaptığım bazı araştırmalar sonucunda proteusta bir devre kurup simule edebilmiştim ve çalıştı ama aynı devreyi 2 veya daha fazla pile uyguladığımda arduino üzerinden ölçemiyorum. Elimde malzeme olmadığı için gerçekte devreyi kurup deneyemedim sadece simülasyon üzerinde çalıştım. Opampla fark alıcı devre hakkında yardım edebilirseniz çok iyi olur.

Teşekkürler.
Pillerin 3,7V olduğunu düşünüyorum. 88,8V gerilim eder bir gerilim bölücü yapıp dirençlerden birisini 5V, diğerini 83,8V olacak şekilde bölersen analog olarak okuyabilirsin.

Gerilim bölücü kullanmadan yapmam gerekiyor bu yüzden opampın fark alıcı özelliğini kullanmak istedim ama bir sonuç elde edemedim daha

Elinizde sistemi kurulu bir opamp devresi var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri