230 VAC kayıpsız 230 VDC'ye çevirme

böyle bir converter şimdi sipariş verilse alınsa, maliyeti sözleşmeye eklenemez mi
zaten çözemezsek aldıracağız. Ama olmadı UPS'in şarj ettiği akü grubu toplam; 12V 7Ah olan 20 tane battery var, toplam çıkış voltajı 12x20=240 volt burdan 1 battery öncesi ara kablo atsam yani (-) yine çıkış kutubundan (+) ise 19. battery kutubundan alsam 228 volt almış olurum, UPS'in şarj akımı ile çakışma riskinide şöyle öngördüm. zaten Şebeke kesildiğinde otomatik UPS'in beslemeyi keseceği için bu işimi görecektir diye düşünüyorum. tabi arkadaşların yorumlarını da beklerim.

Son düzenleme:
senin sistem karmaşıklaştı, yani bu sistem aslında toplam 240 volt gibi değerde 24 adet Akülerden mi besleniyor, ups bunları şarj etmek için mi alınmış

senin sistem karmaşıklaştı, yani bu sistem aslında toplam 240 volt gibi değerde 24 adet Akülerden mi besleniyor, ups bunları şarj etmek için mi alınmış
öncelikle yukarıda 24 yazmışım onu düzelttim toplamda 20 akü var 12 voltluk hepsi. UPS'in akü grubu ayrı kabinde, UPS bu aküleri şarj ediyor şebeke enerjisi gittiği zaman ise UPS'in akü grubunda depoladığı enerjiden beslemeye devam ediyor, biz UPS'in çıkış uçlarından 230 VAC aldığımız için bunu kullanamıyoruz, bu yüzden bir önceki cevaptaki gibi işlem yapmayı düşünüyorum, yani araya changeover bir kontaktor koyup, şebekede enerji var iken sistem kendi power supplydan beslenecek şebeke enerjisi kesildiğinde ise UPS'in akü grubundan beslenecek. zaten şebeke enerjisi olmadığından UPS de şarj akımını kestiğinden çakışma olmayacağını düşünüyorum.

her durumda bu acil durum cihazlarının DC ile beslenmesi şart yani..

sadece köprü diyotlu sistem çıkışı tam DC olmaz:

bridge_rectifier.gif

en basit sistem budur:

585px-RC_filter.svg.png

fakat çıkışı 300 volt DC üzerindedir, her türlü senin beslediğin cihazların aşırı voltajı için arada başka sistemler eklemen gerekir

en basit sistem budur:

fakat çıkışı 300 volt DC üzerindedir, her türlü senin beslediğin cihazların aşırı voltajı için arada başka sistemler eklemen gerekir
Anladım Hocam En sağlıklısı Converter yaptırayım bir tane çalışma koşullarına göre. Yardımları için tüm arkadaşlarada teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 585px-RC_filter.svg.png
    585px-RC_filter.svg.png
    13.6 KB · Görüntüleme: 0
CO2 yangın ihbar sistemi, acil aydınlatmalar vb sistemler var besleyeceğim Busbar üzerinde. yaklaşık 8,7 amper çekiyor :D

Valla Hocam 35 amperlik köprü diyota direk AC uçlarından 230 volt verdim DC uçlardan 205 VDC çıktı ama bir daha kontrol edeceğim.

Sen gerilimi doğrultmamışsın . Elde ettiğin gerilim hala yönü değişmeyen AC ve gerilimi ölçü aletinin AC kademesinde ölçmen gerekir. DC elde etmen için çıkış uçlarına kondansatör bağlaman gerekir. Kondansatör bağlamadan DC kademesinde yapacağın ölçümler seni yanıltır. Besleyeceğin cihazlara zarar verebilirsin.

Kolay gelsin...

en basit sistem budur:

Verilmiş cevabı tekrarlamışım.

Sen gerilimi doğrultmamışsın . Elde ettiğin gerilim hala yönü değişmeyen AC ve gerilimi ölçü aletinin AC kademesinde ölçmen gerekir. DC elde etmen için çıkış uçlarına kondansatör bağlaman gerekir. Kondansatör bağlamadan DC kademesinde yapacağın ölçümler seni yanıltır. Besleyeceğin cihazlara zarar verebilirsin.

Kolay gelsin...

Yarattığım kirlilikten dolayı özür dilerim.

Kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• 585px-RC_filter.svg.png
    585px-RC_filter.svg.png
    13.6 KB · Görüntüleme: 0

Kolay gelsin...

Verilmiş cevabı tekrarlamışım.

Yarattığım kirlilikten dolayı özür dilerim.

Kolay gelsin...
Hocam Teşekkürler hiç yormayacağım kendimi :D Convertor bakıcaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,803
Son üye
ERSEDAT

Yeni konular

Geri