220Volt Flip Flop Devresi Lazım

220V 10 Wattlık ampulü yakıp söndürmek için ayarlı flip flop yapmak istiyorum. İnternette araştırdım biraz ama yok. Flip-Flopumuz direkt 220V ile çalışmalı ve 1 ampulu sürmelidir. Transistörlü olması tercihim. Triyak biraz pahalıya gelebiliyor. Basit, süs amaçlı birşey yapmak istiyorum.

Uygun devre çizebilir ya da yapabilir misiniz? Flip flop hız ayarlı olacak.

Triyak olmadan olmaz yada triyak olmayacaksa role olacak.

220 volt olacaksa ya trafo yada trafosuz gerilimi dusutup 12 volt bir flip flop calistirilabilir sonra bununla bir role yada triyak sürülebilir.

Yonteme karar verdikten sonra sema icin ilerkeyebiliriz.

Triyak olabilir.

Transistör bir adet triyakı tetiklesin, o da ampulu sürsün.

Ampul saniyede 3 kez yansın.

Kandil efekti vermeye çalışıyorum sanki kıpır kıpır ateş yanıyor gibi. Diğer ampul ise sabit yanacak. İkisinin bileşimi ile rüzgarda hafif titreyen gaz lambası gibi olacak.

Önerilerinize LED devresi de ekleyebilirsiniz ama günışığı LEDler ampul kadar gerçekçi olmaya bilir diye düşündüm. Nasıl isterseniz. Seri bağlı sarı renk ve günışığı LEDleri transistörün kollektörüne bağlayarak triyaktan vazgeçe de biliriz. Herkes önerisini yazabilir...

Niye olmuyor?
Yani transistör ile mi olmaz?

12V far lambalarını kullanabilirsin, 220V ile uğraşmamak için.
Aslında uygun voltaja dayanan transistör varsa onla da olur gibime geliyor... Çünkü lambamız E14 duy küçük 10W lamba. Transistöre fazla yük binmeyecektir.

220V ile çalışan bir tür süs gece lambası bu. 12V uygun değil. 12V bir araç farı 100W. Bu da soba gibi aldığı gücü ısıya çeviren, dev bir trafo ya da akü isteyen bir lamba anlamına geliyor.

Niye olmuyor?
Yani transistör ile mi olmaz?

12V far lambalarını kullanabilirsin, 220V ile uğraşmamak için.

220 volt ile transistör uygulaması görmedim. Ac voltajda transistorle nasıl bir anahtarlama yapabiliriz bir örnek şema paylaşabilir misiniz? Merak ettim.

220 volt ile transistör uygulaması görmedim. Ac voltajda transistorle nasıl bir anahtarlama yapabiliriz bir örnek şema paylaşabilir misiniz? Merak ettim.
Öyle değil :D Doğrultucaz tabi ki.

ben aslında kafadan bir uygulama üzerinde çalışıyordum buraya koyayım:

61547

Bana sadece eleman değerleri lazım. Bir de şöyle birşey var girişte seri cap var oldu mu şimdi? Şöyle anlatayım bu küçük süs lambadan elimde var. Bu lambayı test amaçlı kısa süre yaktım, camı kısa sürede kararma yaptı demek ki fazla dayanmayacak... 2,2uF-400 Volt kapasitörle 60W flamanlı ampulu rahat yakabiliyorum. Her ne tasarlayacaksak bu deneyimleri değerlendirebiliriz.

Bir de yukarıdaki devrede sağdaki transistörün beyz-kollektör arasında cap var bu cap yumuşak geçiş için. Değeri bilemicem önemli olan eleman değerlerinin seçimi. Şayet böyle olmaz illa triyak lazım denirse triyak'a dönebiliriz.

220ile direk çalışan FF ben de görmedim yaparsak bir ilk olacak...

Devrede senaryoda mantıksızlık var flamanli ampulü sn de 3 defa kirpmasini istiyorsun peki bu kirpmayi görecek ayırt edebilecek misin?

Triyak orwnk olarak bt136 fiyatını ele aldım düşündüğünüz kadar pahalı değil 1.5 2 lira, günümüz çoğu elektronik cihaz Şebeke bağlantılı da olsa trafosux beslemeli düşürülüyor. Örn: vitrin yılbaşı süsleri, timer - merdiven otomati, hareket sensörlü lamba, impuls anahtar, sivi seviye roleleri vb. aklıma ilk gelenler.

Devrede senaryoda mantıksızlık var flamanli ampulü sn de 3 defa kirpmasini istiyorsun peki bu kirpmayi görecek ayırt edebilecek misin?

Triyak orwnk olarak bt136 fiyatını ele aldım düşündüğünüz kadar pahalı değil 1.5 2 lira, günümüz çoğu elektronik cihaz şebeke bağlantılı da olsa trafosux beslemeli düşürülüyor. Örn: vitrin yılbaşı süsleri, timer - merdiven otomati, hareket sensörlü lamba, impuls anahtar, sivi seviye roleleri vb. aklıma ilk gelenler.
Aslında haklısın onu düşünmemiştim. LED olsa neyse de flamanlı ampul o kadar hızlı flaş yapar mı acaba?.. Tel sönüp soğuyana kadar fırsat vermiyoruz ki, ışıkta ki dalgalanmayı görebilelim...

O zaman müsait olunca ben bu lambalarla elle deneme yapayım. Çok hızlı anahtarlayarak güzelce gözle bakayım. Oluyorsa devam ederiz olmazsa vazgeçeriz. Triyak fiyatına gelince ben dün biraz baktım 220V'de çalışacak bir iki taneye baktım 10TL 15TL gibi gördüm. Ucuz bulunabiliyosa öyle de olur.

Teşekkürler. Konuyu tekrar ele aldığımda buradan devam ederim...

220V AC de bias lama nasıl olacak diyorsun
birebir denemedim ama yanlış hatırlamıyorsam
nöbetçi eczane olduğunda yanıp sönen E harfi şeklinde
eczane tabelalarının bir kısmının devresi bu şekilde diye hatırlıyorum.
High Voltage Transistor veya
High Voltage BJT diye aratınca bu transistörleri bulursunuz.

Eczane tabelasının devresine bakıp
sürme işini nasıl yapmışlar tekrar yazarım.
Belki köprü diyot kondansatör ile doğrultup
sonra transistör ile yükü sürmüşlerdir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri