220v Ups Trafosu---

Selamun aleyküm

Herkeze iyi günler dilerim.

Bir sorum olacak.

Elimde bir tane Ups Trafosu var.

2 çıkış var 14v ve 7v

akü şarjı için kullanacağim bu resimdede belirttiği gibi output değeri 2.6A yazıyor..

cosfi değeri 0,6 olarak değerlendiriyormuş sanırım. Buna göre

600Va * 0,6 = 360W

fakat 360W / volt = amper olması gerekmiyormu ?

yani ortalama 14 v 14.5 volt cıkış alıyorum

360W / maximum kaç amper çıkış alabilirim...

model numarasına göre böyle bir kaynak buldum.

trafo üzerinde yazan bilgiler

080-56641-03
Gp 0641
Class B Viking B-2
E210832

57602

57603

BU TRAFODAN MAXİMUM KAÇ AMPER ÇIKIŞ ALINABİLİR.. SAYGILAR

BİRAZ ÖNCE BİR FORUM SAYFASINSA BÖYLE BİR KAYNAK BULDUM.

https://radioskot.ru/forum/3-4046-1

57605

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
360 ÷ 14 = 25 amper. Hesaba gore 25 amper verebilmesi gerekiyor. Tahminim anlik olarak verir ama uzun sureli aku sarji icin bu kadar yuklenmemek gerekir. Bu trafolar verimli diye biliyorum 25 amper almasanizda 15 - 20 amper verebilir diye dusunuyorum.

Calistirip deneyip gormek lazim. 12 volt 5p watt lik halojen lamba yada varaa aunni yuke baglayip akim cekerek cikis gerilimi ve akimi izlemekte fayda var. Tabi sicakligida.14 volt cikisi ile guzel bir regule devresi ile aku sarj devresi yapilabilir.

360 ÷ 14 = 25 amper. Hesaba gore 25 amper verebilmesi gerekiyor. Tahminim anlik olarak verir ama uzun sureli aku sarji icin bu kadar yuklenmemek gerekir. Bu trafolar verimli diye biliyorum 25 amper almasanizda 15 - 20 amper verebilir diye dusunuyorum.

Calistirip deneyip gormek lazim. 12 volt 5p watt lik halojen lamba yada varaa aunni yuke baglayip akim cekerek cikis gerilimi ve akimi izlemekte fayda var. Tabi sicakligida.14 volt cikisi ile guzel bir regule devresi ile aku sarj devresi yapilabilir.

teorik olarak bende öyle biliyorum 360 wat/ 14 volt = 25 amper ama bu şekilde bu değeri vermesi imkansız.

Yüke bindirip bakmak istemedim.. 25A verebileceğine inanmıyorum zaten. Trafodan anlayan biri tam değeri bilebilir aslında.

akü şarj devrem var hocam önünde akım sınırlayici step down + arkasında alt üst limitli otomatik kesicili modül var.

sadece trafo değerleri önemli. ... olmadı bir halojen ampül bağlayip deneyeceğiz.

cevabınız için teşekkürler.

Birde,

Bu devre ile nasıl bir akü şarj edeceksiniz? 100 - 200 amperlik ? bu trafo ile rahatlıkla 100 - 150 amper 12 voltluk bir akü şarj edebilirsiniz düşüncesindeyim. bu hali iile 25 amper vermesin 20 de vermesin 15 versin yetmez mi?

Zaten trafo çıkışına ilgili regüle kontrol devrelerini koymuşsunuz.

Bu tip ups trafolarından maksimum verimi almak için bazı maksimum güç alma yöntemlerini uyguluyorlar. Teorik olarak 25 amper görünmesinin nedeni bu trafo amacı gereği elektrik kesildiğinde kısa süreli verilerinizi kaydedip bilgisayarı kapatacak kadar size zaman tanımasıdır. Bu nedenle trafo kısa sürelide olsa verebileceğinden daha yüksek kapasitede çalıştırılıyor. Ama bu trafoyu aynı güçte bir kaç saat çalıştıracak olsaydınız ısı ve kavrulma kokularını duyarsınız.

sizin için 10 - 15 amper yeterli ise gönül rahatlığı ile kullanınız.

Hocam akım sınırlayıcı stepdown eklemeden trafo onune sadece kopru diyot ekleyip 32v 1000uf kondansator ekledim ve otomatik kesme moduluni bagladim mutlimetre yi arasına girip akım ölçüp bağladım 12v 18ah bi akü şarj edecekken anlık akım 4 ila 5 amper arasında yük çekiyor röle sürekli devreden çıkıp geri giriyor voltaj 9 v lara kadar düşüyor sanırım verebildiği max akım 2.5 amper trafonun... ilginiz için teşekkür ederim birde akım sınırlayıcı yı bağlayıp nerde sabit kaldığına bir bakayım. .
Birde 18a akunun %10 ile şarj edilebildiği ni dusunursek 1.8a ile saRJ edilmesi gerekir. Dc 30v 10 amper bir Labaratuar bir kaynaktan örnek 20v verip aküyü şarj ettiğimde yine cihaz dan tepe limiti ni 14.2 volt ayarlıyorum modül yine 14.2 volt veriyor fakat amper yine sınırlama yapılmassa 4 ila 5 amper arası çekiyor fakst modül sürekli kapanıp açılmıyor yani aynı şekilde trafo dan cikis aldığımda modül devreden çıkıp çıkıp geri giriyor.. sanırım trafodan anlık 4 5 amper cekemedigi için...
Bu arada modül bu
https://urun.n11.com/diger/xh-m604-kursun-asit-lityum-pil-sarj-kontrol-modulu-P372944990

Son düzenleme:
step down u görebilirmiyiz?

4-5 amperde bu trafo bayılmaması lazım. yoksa koskoca pc leri çalıştıramaz.

Son düzenleme:
bende anlamış değilim işin gerçeği
step down aliexpressden alınma

https://tr.aliexpress.com/item/32805882664.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.19f94c4d5qMfft

şu anda bi sorun var kartta calısmıyor. o yüzden calıstırıp deneyemedim..

köprü diyottan sonra dc çıkışı 13 14V arasında geziyordu 32v 1000uf kapasitor den sonra 18 v a kadar çıkıyor 12w 55w ampülü bağladığımda 3,15 amper çekiyor voltaj 12,5 lara kadar düşüyor ... en mantıklı yöntem akım sınırlama ile denemek..
akımı sınırlayip voltaj düşene kadar akımı açmak..

başka türlü anlayamayacağiz.. :)
18v çıkış varken uzun ampülün uzun kısmını bağladığımda 4,2 amper çekebiliyorum.. fakat voltaj 11.5 lara kadar düşüyor.

Son düzenleme:
Bu trafonun teknik bilgisini öğrenmek istiyorum.

MASTERGUARD GUARDLİNE 1000 MARKA ARIZALI UPS VAR.
12*2 = 24V AKÜ VARDI İÇERİSİNDE

SANIRIM TRAFO 24V OLABİLİR.

BU CİHAZIN TRAFOSUNU AKÜ ŞARJ İÇİN KULLANMAYİ DÜŞÜNÜYORUM.

TEKNİK BİLGİSİNE ULAŞAMADIM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

KAÇ AMPER ÇIKIŞ ALINIR

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/220v-ups-trafosu.129512/#post-835416

57619

57620

BİLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye