@paskomya yeni tipler nasıl hocam.

@0M42 Siz ne kullandınız motora paralel olarak hocam.

hocam lafını kullama, ben hoca değilim!!! yeni tip dediğimiz bildiğin anot- katot olan diyotlar ve to220 kılıftaki diyotlar. onlar eski nesildir ama sağlamdırlar kolay kolay arıza yapmazlar.
Kusura bakmayın, amacım incitmek yada hadsizlik yapmak değildi. Sadece ağız alışkanlığı. Kusuruma bakmayın özür dilerim tekrardan.

Almam gereken hangisi aklım karıştı açıkçası 🙄

bak ben tamirciyim, bozuk-arızalı olanı bulur değiştiririm. öyle çizim şema okumam bana zor, ama pcbye baktığımda 2 uçlu görüyorum aynı değerde to 220 kılıf 2 bacak bir çok diyot var ama arkasına mutlaka SOĞUTUCU KOY

@paskomya yeni tipler nasıl hocam.

@0M42 Siz ne kullandınız motora paralel olarak hocam.
Merhaba, bu ara biraz yoğunum foruma pek bakamıyorum geç cevaplıyorum kusura bakmayın. Ben diyot olarak DHG201600PA kullandım ama size biraz daha güçlü bir diyot tavsiye ederim 30 yada 40 amper gibi düşükdevirlerde çalışacaksanız şart ve mutlaka izole ederek soğutucuya bağlayın.

Merhaba, bu ara biraz yoğunum foruma pek bakamıyorum geç cevaplıyorum kusura bakmayın. Ben diyot olarak DHG201600PA kullandım ama size biraz daha güçlü bir diyot tavsiye ederim 30 yada 40 amper gibi düşükdevirlerde çalışacaksanız şart ve mutlaka izole ederek soğutucuya bağlayın.
Çok teşekkürler hocam devredeki c3 33kondansatörü kutupsuz mu bendeki dükkanın verdiği kutuplu, şemada kutup görünmüyor ne yapmalıyım

normal elektrolitik kondansatör.
Devreyi bağladım çalıştırdım motor son hız çalışıyor ve ortadaki ne555 entegresi ısınıyor sorun nerede acaba. Kontrol ettim yollar ve parçalar yerinde anlam veremedim ilkinde patlamıştı

555 besleme voltajı 12 voltmu.
Bu devreyi kurdum besleme kısmına da 12v bulamadığım için 13.5v verdim iki ne555 besleme bacaklarınıda ölçtüm 13.2v lm358 besleme bacaklarını ölçtüğümde ise yine 13.2volt

Ekli dosyalar

• Açık Şema.png
    Açık Şema.png
    187.3 KB · Görüntüleme: 7

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@