220v ac yi 180v dc çevirmek

Letheranil

Üye
Merhaba arkadaşlar geçenlerde hurdacıdan koşu bandı motoru aldım bir proje için
180v dc 4600rpm ve 6amper ve 2hp yazıyor motorun üzerinde ben bunu Şebeke gerilimi ile sürücüsüz olarak nasıl çalıştırabilirim
yardımlarınız için çok teşekkürler
not:max. devirde çalışması yeterli devir ayarı gerkli değil motorun devirini kasnaklar yardımı ile düzenleyeceğim

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir trafo ile 220 VAC i 180 VAC e düşürerek uygun dogrultma ve regülatör devreleri yle gerilimi 180 VDC e dönüştürebilirsiniz isterseniz hız kontrol devresi tasarlayıp motor kontrol edilebilir

İbrahim bey cevabınız için teşekkürler ben sadece 180vdc ye düşürmek istiyorum kontrol devresine ihtiyacım yok yinede teşekkür ederim
Zeybek bey anladığım kadarıyla kpc35 diyot ile direk bağlantıyla motoru çalıştırabilirim peki sağlıklı olur mu? birde kondansatör ile doğrultma ile arasında ki fark nedir acaba?

KOndansatör ilave edersenız, gerilim bir mıktar yükselır ve daha da düzgün Dc gerilim oluşur,ama yükde düsebilir biraz.Önce dogrultucu ıle deneyın, devır sabır klamsına vs bakın, gerekırse devreye paralel kondansatör baglarsınız.

Doğru akım motoru kullandığınıza göre uygun güçte varyak sardırıp, neden istediğiniz devirde kullanmıyorsunuz? Çıkışına doğrultma devresi yapıp, varyağın ayar kolunu 180 Voltu geçmeyecek şekilde sınırlandırırsanız sorun olmaz.

Ben daha önce üniversal motorda bunu denedim, bir sorun olmamıştı.

180 V DC gerilim almak için sardıracağınız izole trafonun fiyatı varyaktan ucuz olmayacaktır. Yalnız varyakta tek sargı olduğundan izole değildir.

Saygılar....

cevaplarınız için çok teşekkür ederim Zeybek bey'in açıklamalarını bir deneyeceğim,varyak fiyatları biraz pahalı 20 tl ye aldığım bir motor için gereksiz diye düşünüyorum ekonpmik bir çözüm bulamassam kullanmayıp başa bir monofaze motora yönelebilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri