220V ac- 5vdc converter

Merhaba iyi günler arkadaşlar . Pic ile faz-nötr arası 280Volt lara kadar gerilim ölçebilen voltmetre yapmaya çalışıyorum. AC/dc converter devresi yapmam lazım. Pic in analog girişi maksimum 5V destekliyor. Converterın giriş gerilimine bağlı olarak max 5 v çıkış vereceği bir converter tasaarlamam lazım. İnternette devamlı kullanılan 7801 entegresi sabit 5V sağlıyor. Nasıl bir devre tasarımı yapabilirim.

Böyle bir devre için sizin 220/12v dc trafo kullanmanız gerekir buda devrenin ağırlığını ve boyutunu artırır onun yerine anahtarlamalı mod güç kaynağı yapmanız daha iyi olur aksi halde mcu yanabilir. Ha derseniz benim için önemli değil boyut o zaman nette birçok devre şeması var 7805 entegeresi yazarsanız çıkar karşınıza

Böyle bir devre için sizin 220/12v dc trafo kullanmanız gerekir buda devrenin ağırlığını ve boyutunu artırır onun yerine anahtarlamalı mod güç kaynağı yapmanız daha iyi olur aksi halde mcu yanabilir. Ha derseniz benim için önemli değil boyut o zaman nette birçok devre şeması var 7805 entegeresi yazarsanız çıkar karşınıza
Pardon dc trafo diye birşey olmaz 220/12 AC olacak o :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri