220V 3000W indüksiyon yapımı

Öncelikle merhaba
hobi olarak 3000w monofaze indiksiyon yapmayı planlıyorum fakat araştırdığım yerlerde 12V veya dc çalışan sistemler var bunun ile lgili yardımcı olabilirmisiniz.

3000w monofaze çok fazla trifaze yapın yada 2.2kw yapın gücünüzü monofaze olarak. Siz nasıl bir destek istiyorsunuz biraz daha detay verirseniz

3000w monofaze çok fazla trifaze yapın yada 2.2kw yapın gücünüzü monofaze olarak. Siz nasıl bir destek istiyorsunuz biraz daha detay verirseniz
3000W en yüksek olucak şekilde diye planlıyorum şöyle mosfeti sürmede sorun yaşıyorum osilatör devresini deheralde yanlış kuruyorum. Osilatör devrem fotoğrafda birde mosfeti iki tanesini serilediğimde devreye enerji verir vermez patlıyor. nasılbir osilatör devresi yapmam lazım birde mosfetleri nasıl dizayn etmem lazım şimdiden teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• IGBT KONTROL SÜRÜCÜ DRİVER.PDF
    36.8 KB · Görüntüleme: 64
igbt ler sürülürken sürülen igbt yada mosfet sinyalle eş zamanlı olarak on ve off olmuyor malesef.

Siz gate ucuna uyguladığınız sinyal Toff olduğunda mosfet yada igbt aynı anda kapanmadığı için diğer mosfet iletime geçtiğinde pozitif ve negatif baralar kısa devre olur.

Bu nedenle siz manual sürüyorsanız bu iki kapanıp açılma süresinin olduğu yere gecikme koymanız gerekmektedir. Birde mosfet yada igbt sürerken sürücü entegresi kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Mosfetlerin anahtarlanma karekteristiği aşağıdaki gibi bir grafiği vardır.

power-electronic-devices-56-638.jpg

igbt ler sürülürken sürülen igbt yada mosfet sinyalle eş zamanlı olarak on ve off olmuyor malesef.

Siz gate ucuna uyguladığınız sinyal Toff olduğunda mosfet yada igbt aynı anda kapanmadığı için diğer mosfet iletime geçtiğinde pozitif ve negatif baralar kısa devre olur.

Bu nedenle siz manual sürüyorsanız bu iki kapanıp açılma süresinin olduğu yere gecikme koymanız gerekmektedir. Birde mosfet yada igbt sürerken sürücü entegresi kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Mosfetlerin anahtarlanma karekteristiği aşağıdaki gibi bir grafiği vardır.

yanlış anladıysam düzeltin x-y çıkışlarını direk gate uçlarına vermeden araya sürücü enteğresibağlıyacağım doğrumu anladım. şöyle birşeyde yaptım a3120 enteğresi ile sürmeye çalıştım ama heralde bağlantısında sorun oldu 2 numarası anod 3 numarası katod yazıyordu 2 numaraya x sinyalimi verdim diğer bir 3120 yede y sinyalini verdim fakat çıkışından 3120 nin sinyal alamadım nedeni ne olabir. 7 numarayı mosfedin geyt ucuna 5 numarayı mosfedin emiter ucuna bağladım ma mosfeti süremedim.

High-Low Mosfet sürücü sizin ölü zaman sorununuzu çözer. Bu arada osilatör devrenizede iyi bakın derim.

Mesela şöyle bir örnek vereyim. ir2110 mosfet drive entegresi öneririm. Solda giriş sinyallerini girip ilgili mosfetleri sürebilirsiniz.

Entegrenin datasheet sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz. Temel sürüş devresi şeması oradada var.

https://www.infineon.com/dgdl/ir2110.pdf?fileId=5546d462533600a4015355c80333167e

IR2110+block.png
e
peki birşey daha soracağım benim tetikleme için kullandığım kare dalga sinyalin 1 volt kare dalga onu yükseltmem gerekiyor mu? Birde benim kullandığım mosfet n channel

peki birşey daha soracağım benim tetikleme için kullandığım kare dalga sinyalin 1 volt kare dalga onu yükseltmem gerekiyor mu? Birde benim kullandığım mosfet n channel
1 volt ile zaten mosfet suremezsiniz imkani yok. Genlik yukselecek ve iki mosfetin biri yalitima giderken iletime gecen arasinda bir sure farki koyulmasi lazim. Bence 2 yada 3 kW güçte bir induksiyon icin dahq farkli sinyal uretici kullanilmasi lazim.

Cok iyi bilmesemde anladigim bilgim kadarını aktarayim. Bir induksiyon ocaginda malum isinan parca bobin uzerine konulan metal olacak. Burada induksiyonun mantigi lc rezonans devresinde belli bir frekans uygulayip manywtik alan olusturmak. Bu esnada bobinin uzerindeki metal kutle sabit degilse bobinin induktansi surekli degisecek. Metal yoken farkli varken farkli vqr olan metalin buyuklugune gorede farkli olacak bu neyi doğuracak bildigim kadariyla sizin bobinin degrrinin degismesi rezonans frekansinida degistirir.

Bu güçlerde bu frekans nasil ayarlaniyor tam bilmiyorum. Akim kontrolu frekans kontrolu aslinda bu konularda deneyimli uyelerimiz de var. Yardimci olurlarsa guzel bir proje gerceklestirilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri