220 voltta 9 voltluk lamba ?

evet 9v ta direnç bağlamadan ölçüyoruz orda ampermetre olursa lambanın kaç amper çektiğini öğrenirsiniz

devredeki hepsi ayrı ayrı ölçüm noktaları size fikir versin diye gönderdim birde elinizde isis programı varmıdır. yoksa hemen edinin bence çok çabuk yol kat edersiniz. mesela bu verdiğim şema isiste çiztim ayrıca çalıtırdımda. simulasyon ve orda neyse gerçektede neredeyse hata yapmıyor.hatta dijital elektronik konusunda hiç hata görmedim isiste.

programın tam adı proteus 7.4sp0 içinde ares ve isis var ares baskı devre için isis şematik ve simulasyon için.

kaç watt olduğunu ölçerek mi bulacağız nasıl anlarız? R=(Vsupply+Vlamp)/Ilamp formulde aradaki artı değilde eksi olmayacakmı benmi karıştırdım main_loop arkadaşım biraz daha açıklarmısın lütfen örnek vererek

evet + ddeğil - olcak yanlış yazmışım

elektronik konusunda bir temeliniz varmı. bir eğitimini aldınızmı, yoksa hobimi olcak ?

temelim yok eğitim almadım ama bu işi öğrenmek istiyorum zaten daha öncede öğrenmek istedim ama lise çağında yanlış seçimler doğrultusunda başka alana yöneldim ama aklımda hep elektronik kaldı sizin gibi arkadaşlar eğer yardım ederse bir şeyler kapabilirim belki saygılarımı sunarım arkadaşım

tabiki yardım ederiz nedemek.
dediğim programı bir şekilde temin edin ilk olarak.

dediğiniz programı indirdim de menüsü değişik geldi crocodile technology kullanıyordum onda oldukça basit bir menüsü vardı elemanı seçip değer veriyordum dirençlerde filan bundada öylemi sanki onda sabit var gibi içinden biz seçiyoruz galiba

direnci koyup üzerine sağ tıklayın değer yerine istediğinizi yazın.

isiste bir component library vardır ve bunu siz sürekli güncelleyebilirsinz.

isiste standart olarak

4 kanal scope
function generator
voltmetre V,mV,uV
ampermetre A,mA,uA
kare dalga generator
pwm. generator
pattern generator
logic analayser
spi analyser
I2C analayser
virtual terminal senkron,asenkron
vs..

neredeyse herşey var

buzzer koyun devreye bigisayardan ses alırsınız.

ben bir kere 6 işlemcili bir devreyi aynı anda isiste simule ettim biraz yavaşta olsa gayet başarılı simulasyon oldu.

ayrıca program işine girdiğinizde debugger (hata ayıklama) olarakta kullanabilirisiniz.

birazdan bir firmaya otomasyon ürünü için seri bilgi girişli 0-10v çıkışlı bir devre çizicem. areste baskı devresini çizip direk çindeki printronics firmasına 100 adet sipariş vericem.
düşünün normalde bu simulasyon olmasaydı devreyi delikli pertinaksa kurup programını yazıp denemeden buna cesaret edemezdim.ufacık bir hatada hata*100 olurdu.
ama artık neredeyse gerçek hayatta hiç deneme yapmadan isiste simule edip baskı devresin çizip gönderiyorum.bu şekilde yüzlerce devre yaptım isis ve ares sağolsun.

bir site verebilirmisin bu prpgramları indirebilmek için

googleye proteus full diye arat bir çok sitede çıkıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri