220 V ile Led Yakmak.

ŞEF

Onursal Üye
Onursal Üye
Sayın arkadaşlarım !
Sitede arama yaptım ama bulamadım.
220 voltta çalışabilecek 10 mm.lik beyaz ledlerle lamba yapmak istiyorum. Led sayısı 6 veya 7 tane olacak. Led 3.5 volt.
Bahsettiğim şekilde nasıl bir devre yapabilirim. Kullanacağım malzeme listesi ve basit bir devre verirseniz çok memnun olurum.

Hoşçakalın. Allaha emanet olun.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
belki şu devre sana biraz ilham verebilir. KOLAY GELSİN

Ekli dosyalar

• 220volt_beyaz_led.JPG
    220volt_beyaz_led.JPG
    30.2 KB · Görüntüleme: 1,287
Çerkez arkadaşın verdiği devre üzerine bir kaç ilave yapmak istiyorum:
- C1, 400v film kapasitor 220nF
-R1, 500kohm yarım watt olabilir
-C2 , 1uF 25v 'a kadar düşürebilirsin (6-7 led için)
-diyotları daha düşük kullanabilirsin ama fiyatı aynı
-diyotlardan sonra 100ohm bir direnç ilave edebilirsin

kolay gelsin..

Son düzenleme:
Sayın CherKEZ ve kural üstadlarım !
Şema ve bilgiler için çok çok teşekkür ediyorum. Yapımına hemen başlayacağım.

Hoşçakalın. Allaha emanet olun.

değerli arkadaşım 220v,luk ledler varmı bilmiyorum,eğer yoksa sana birtane adaptör lazım giriş 220v,cıkıış12v,ledlerin+uclarını artıya -uclarını eksiye bağladınmı olur.kolay gelsin

değerli arkadaşım oluşturacağin pnomatik sistemde,sana bir joistik buton ve iki yönlü pnomatik valf gerekiir,joistik butonun kolu hem ileri yöne hemde geri yöne hareket eder.bu sistemi calıştırmak icin,enerjiyi ilk önce butonun ileri ve geri kontaklerının girişine ileri kontağının cıkışından valfin ileri bobinine,geri kontağının cıkışından valfin geri bobinine ve valflerin nötr lemesinide yaptıktan sonra işlem tamam,kolay gelsin

Sayın CherKEZ arkadaşımın verdiği çizim ve kural arkadaşımın açıklamaları ışığında devreyi bugün delikli pertinaks üzerine monte ettim ve harika oldu. Çok güzel ışık veriyor.
Önümüzdeki hafta bakır pertinaks üzerine çizip bir tane yapıp site yönetimine sunacağım. Bahçe aydınlatmalarında kullanmayı düşünüyorum.

İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.

3.5*7=10.5volt ledlerde gerilim düşer bir led 30 mA akımla yandığı kabul edilirse
220-10.5/0.03=7000 ohm(7 k) 5watlık bir direnç ile ledleri seri bağla yanar ama 220 volt un faz ucunu iyi yalıtman lazım

3.5*7=10.5volt ledlerde gerilim düşer bir led 30 mA akımla yandığı kabul edilirse
220-10.5/0.03=7000 ohm(7 k) 5watlık bir direnç ile ledleri seri bağla yanar ama 220 volt un faz ucunu iyi yalıtman lazım

yaptığınız hesabı anlamadım. 7*3.5=24.5V eder ki buda akımın 30ma olduğunu düşünürsek 22W lık bi güce ihtiyacımız var buda en az 22Wattlık bir direnç kullanmamızı gerektirir ayrıca 6.5K lık bir direnç bağlarsak çok büyük güç kaybımız olur.Bu konuda yanılıyorsam lütfen ikaz ediniz.Bence en mantıklı yöntem adaptör kullanmak.24Vluk bir adaptör güç kaybı en az olacak şekilde işini görür. 24V luk adaptöre bu ledleri seri bağla direnç kullanmak kayıbı artıracağından dirençsiz bu şekilde yapılabilir

Son düzenleme:
Arkadaşlar,
Ben önce 6 - 7 led ile yapmayı düşünerek konuyu açmıştım. Daha sonra CherKEZ arkadaşımızın verdiği şemayı aynen 19 led ile yaptım ve sonuç tam istediğim gibi oldu.
Bu devreyi 12 v. adaptörle kullanmam mümkün değil. Site duvarlarının dibinde toplam 22 adet aydınlatma armatürleri var. Önceden 220 v. 50 w. nokta halojen kullanıyorduk. O ampüllerin yerine kullanacağım için direk 220 v. olması gerekiyor.

İlgilenen herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri