220 V Doğrultma Devresi

Bu üniversal motor galiba; ac ile çalışır.
resmi aldığı bu sitede sahibi triyak değiştirdiğini yazmış, devrede mavi renkli diak da görünüyor motor ac çalışıyor muhtemelen, dc dogrultucam diye uğraşma boşuna sayın zeybek'in dediği gibi dimmer devresi edinebilirsin

alternatif akım işareti aklını karıştırmasın, yalnız o kondansatör motor uçlarına parazit için bağlanıyor olabilir, yada devrenin Şebeke girişindei parazit giderici gibi olabilir, yada devrede bir tane siyah tristör mosfet gibi bir eleman görülüyor onun kontrol elemanı olabilir.

senin KBU1010 elemanı 10 amper görünüyor, kullanabilirsin ama motoru bir tane köprü bir tane büyük kondansatörle doğrultup çalıştırmak tehlikeli olabilir, devredeki gibi her şeyi yapacak mısın
Benim hedefim kartın aynısını yapmak değil. Sadece motorun çalıştırmak istiyorum. Kapasitor + anahtar ekleyeceğim. Ama nasıl bir kondansatör kullanacağımı bilmiyorum.

resmi aldığı bu sitede sahibi triyak değiştirdiğini yazmış, devrede mavi renkli diak da görünüyor motor ac çalışıyor muhtemelen, dc dogrultucam diye uğraşma boşuna sayın zeybek'in dediği gibi dimmer devresi edinebilirsin
12 v DC verdiğimde çalışıyor ama motor. AC motor olsa çalışmaması gerekmez mi ?

devrede dört adet diyot varmış, doğrultma yapıyor demek ki.
12v ile çalışsın işte ne güzel yetmez mi, ne için kullanıcan

Devir ayarı istiyorsanız dimmer ile yapabilirsiniz. Sabit devir işinizi görürse 220 volt ile direk kullanabilirsiniz. Hızlı yavaş işinizi görür ise seri diyot ile yaklaşık yarı hızında kullanabilirsiniz. Hem ac hem dc çalışabilir. Tam güç kullanmak istiyorsanız pwm dönüştürücü kullanmanız gerekecek. Dimmerler düşük devirlerde güç kaybettirir.

Devir ayarı istiyorsanız dimmer ile yapabilirsiniz. Sabit devir işinizi görürse 220 volt ile direk kullanabilirsiniz. Hızlı yavaş işinizi görür ise seri diyot ile yaklaşık yarı hızında kullanabilirsiniz. Hem ac hem dc çalışabilir. Tam güç kullanmak istiyorsanız pwm dönüştürücü kullanmanız gerekecek. Dimmerler düşük devirlerde güç kaybettirir.
https://m.n11.com/pwm-motor-hiz-kon...d1HpynOBarHP7Sw1G7naTwHEVLkdLyIEaAgSSEALw_wcB

bu ürün işimi görecektir değil mi ?

Bahsettiğiniz kondansatör, besleme devresinde, parazit giderici olabilir..

Doğrudan 220v ac sakın verme! Ben geçen hafta bi tanesini yaktım :( blender devresini çalışır hale getir ve hem ayarlı hemde doğru devreye sahip dremelin olsun. Maceraya gerek var mı?
IMG-20181210-WA0003.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri