220 - 110 Volt Trafo Sorunu

chamish

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Acemi olarak bir yardıma ihtiyacım var . Bir proje için 220 den 110 volta çeviren bir trafo arıyordum, derken ikinci el böyle bir trafo buldum. Fakat elime ulaştığında açıkçası biraz şaşırdım . Çünkü sadece 3 adet giriş ve çıkış var. Beklentim 220 giriş ve 110 volt çıkış prizleri idi. 220 volta bağladığımda ise sigorta kaldırmadı. Şimdi bu konuda yardıma ihtiyacım olan konular aşağıda yazıyor yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Ekte resimlerde mevcut.

1. Bu cihaz gerçek anlamda 220-110 a çevirici midir yoksa regülatör amaçlı mı kullanılabilir. Çünkü üzerinde sargılarda 2000tk yazıyor.
2. Cihazın gerçek kapasitesini nasıl ölçerim. Yaklaşık 16 Kg
3. Bağlantılardan kafam karıştı, tek sargıdan 4 kablo çıkıyor , bu kademeli mi sarılmış demektir ?
4. Eğer öyle ise bu cihazı nasıl 220 -110 olacak sekilde tekrar ayarlayabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Not: Eğer bu trafo yaramaz diyorsanız da lütfen belli edin sanırım en az 20 yaşında çünkü :) IMG_20140413_170932.jpgIMG_20140413_170819.jpgIMG_20140413_170836.jpgIMG_20140413_170940.jpg

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bu da neymis

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

o kilemensteki butun kablolari ayir birbirinden. Simdi iki top bibin var bunlardan birtanesi primer diyeri sekonder. ince kesit iletkenden sarilmis olan primerdir. resimde bir bobinden 4 cikis gorunuyor.Muhtemelen kademeli sarim.Sen karsilikli bobin uclarini bulmak icin olcu aletinle kontrol et. Sen buldugun iki uca 220 ver sekonder tarafindan da olcum yap.110 volt okuyorsan dogru uclardir.baska bir gerilim okursan diyer 2 uca 220 ver ve tekrar sekonderden olc.

Enerjiyi nasıl verdiniz ?

Resimlerden anladığım kadarıyla giriş-nötr klamenslerine enerji verdiğinizde, Çıkış-nötr uçları arasında 110 volt değeri görmeniz gerekiyor. Fakat tam tersi de olabilir. Trafo 110 giriş/220 çıkış şeklinde ise tam ters şekilde bağlamalısınız. Çıkış-nötr klemenslerine 220v uygulayıp giriş-nötr klemenslerinden 110 volt alabilirsiniz.

Merhaba Arkadaşlar,

Acemi olarak bir yardıma ihtiyacım var . Bir proje için 220 den 110 volta çeviren bir trafo arıyordum, derken ikinci el böyle bir trafo buldum. Fakat elime ulaştığında açıkçası biraz şaşırdım . Çünkü sadece 3 adet giriş ve çıkış var. Beklentim 220 giriş ve 110 volt çıkış prizleri idi. 220 volta bağladığımda ise sigorta kaldırmadı. Şimdi bu konuda yardıma ihtiyacım olan konular aşağıda yazıyor yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Ekte resimlerde mevcut.

1. Bu cihaz gerçek anlamda 220-110 a çevirici midir yoksa regülatör amaçlı mı kullanılabilir. Çünkü üzerinde sargılarda 2000tk yazıyor.
2. Cihazın gerçek kapasitesini nasıl ölçerim. Yaklaşık 16 Kg
3. Bağlantılardan kafam karıştı, tek sargıdan 4 kablo çıkıyor , bu kademeli mi sarılmış demektir ?
4. Eğer öyle ise bu cihazı nasıl 220 -110 olacak sekilde tekrar ayarlayabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Not: Eğer bu trafo yaramaz diyorsanız da lütfen belli edin sanırım en az 20 yaşında çünkü :)Ekli dosyayı görüntüle 17166Ekli dosyayı görüntüle 17164Ekli dosyayı görüntüle 17165Ekli dosyayı görüntüle 17167
Merhaba.Akım vererek direk bu trafoyu denemeniz de hatalı olmuştur,bu sarımların direnci 110 volt tarafında daha yüksek olacağından 220 vac verildiğinde direkt sigortayı attırmış,demek ki bu akım verilen yer çıkış (Sekonder) olacakmış,durum onu da ifade etmekte.Primer ve sekonder çıkışların ayıt edilmesinde en iyi yöntem de,bir akım uygulanmadan önce de akım giren ve çıkan bu sarımların omajını ayrı ayrı ölçmektir.

Avometreyi elinize alın,omaj kademesinde 1. kademede iken (en düşük kademede) sargıların giriş-nötr (1. sargı grubu) ve nötr-çıkış (2. sargı grubu) arasını ölçün.Omaj değeri diğerine göre nispeten yüksek olan sarım girişi tarafı 110 volt ac.'dir,omaj değeri daha yüksek değerlere karşılık gelen 2. sargı sargı çıkış kısmı ise mutlaka 220 volt ac.'dir.Ancak bu ölçüm şekliyle net bir neticeye de varabilirsiniz.

110 volt giriş (Yerine göre çıkış) etiketi trafo üzerine yapıştırılmış olan etikete de,yerinizde olsam çok güvenmem,bu ölçüm işiyle netice olarak mutlaka bir sonuç almaya da çalışırım.Kolay gelsin.

IMG_20140413_190613.jpg
yapman gereken olcu aleti ile su 4 ucu tesbit etmek.Kolay gelsin..

Paralel uçları karıştırmadan şema üzerinde çiz teker teker çiftleri ayır omaj ölç burda paylaş yardımcı olmaya bakalım, ne trafosu olduğunu anlamaya çalışalım izole, düşürücü vs. zira senin de dediğin resimlerde de görüldüğü gibi sargı üzerindeki yazılar aynı "2000tk"

Arkadaşlar Çok Teşekkürler ,

Sanırım çözüm basitmiş. Anladığım ve yaptığım ölçümlerde kademeli sarımlı bir trafoyu voltaj değiştirme için modifiye etmek için ayarlanmış gibi duruyor.

Sayın Binbaşı'nın dediği gibi omaj ölçümü yaptığımda biri 1.4 diğeri 1.8 çıktı böylelikle Vacip beyinde belirtiği gibi primer ve sekonder ters olarak bağlanmış (giriş-çıkış) olduğunu farkettim. Esasında sekonder'den akım verdiğim için sigortanın atmasına sebebiyet vermiş oldum . Diğer şekilde bağlayınca 220 giriş 110 volt çıkış elde etmiş oldum.

Avometreyi elinize alın,omaj kademesinde 1. kademede iken (en düşük kademede) sargıların giriş-nötr (1. sargı grubu) ve nötr-çıkış (2. sargı grubu) arasını ölçün.Omaj değeri diğerine göre nispeten yüksek olan sarım girişi tarafı 110 volt ac.'dir,omaj değeri daha yüksek değerlere karşılık gelen 2. sargı sargı çıkış kısmı ise mutlaka 220 volt ac.'dir.Ancak bu ölçüm şekliyle net bir neticeye de varabilirsiniz.

Enerjiyi nasıl verdiniz ?

Resimlerden anladığım kadarıyla giriş-nötr klamenslerine enerji verdiğinizde, Çıkış-nötr uçları arasında 110 volt değeri görmeniz gerekiyor. Fakat tam tersi de olabilir. Trafo 110 giriş/220 çıkış şeklinde ise tam ters şekilde bağlamalısınız. Çıkış-nötr klemenslerine 220v uygulayıp giriş-nötr klemenslerinden 110 volt alabilirsiniz.

Arkadaşlar,

Trafonun cevirici olarak ayarlandığını tespit ettiğime göre ve çalıştığını var sayarsak. Geriye bir kaç şey daha öğrenmem gerekiyor. Bu konularda da fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

1. Bildiğim kadarı ile nüvesi böyle olan bir trafo daha güvenli yani izole olmuş oluyor . Fakat sanırım 20 yaşında var trafonun devamlı çalışması bir sorun yaratır mı ve ne kadar sağlıklıdır ? Yaşın bir etkisi olur mu ?
2. Bu şekilde 3 klemens le bağlamak mı yoksa ayırıp ayrı ayrı klemensler ile bağlamakmı güvenli olur ?
3. Bu trafonun kaç wattlık yada kva lık olduğunu nasıl ölçebilirim ?

Son olarak Trafoyu bir tekneye ait redresöre bağlamayı planlıyorum bir sorun teşkil edermi sizce ?

Yardımlarınız ve değerli fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba.Cevaplar;

1-Hayır,trafonuzun çok yaşlı olması bir sorun da yaratmaz,ben evde bir elektrikçide,senelerce önce de,örneğin 1988 yılında özel olarak da sardırdığım 120 watt bir trafoyu hala güvenle de kullanmaktayım.Burada ölçüt şudur; sarımlarda bozulan bir izolasyon ve nüvede mağnetik akının geçmesine olan herhangi bir direnç oluşmamışsa ilk günkü gibi rahatça da kullanılabilir,bundan hiç endişeniz olmasın.(Üzerindeki en dış saç plakalarda oluşmuş bulunan birtakım paslar da olabilir,benimki de kir,pas içinde ama tıkır tıkır,hala saat gibi de çalışıyor,tda 1554q'da 2*22 watt.ses çıkış amfisinde geçen sene kullanmıştım,en son da ilginç bir elektrik sorusunda,yani "12 volt akü-12 volt ac.-24 volt ampül" ile olan elektrik sorusu deneyinde çok başarı ile de kullanılmıştır.Daha çok uzun ömrü var gibi de görünüyor,Yüce Allah uzun ömürler versin ki daha uzun yıllar da kullanabilelim inşAllah :)

2-Evet,söylediğiniz şekliyle 2 ayrı 220/110 volt ac. ; giriş/çıkış klemensleri de sizin kendi öz-prensibiniz gereği ayrı da çalıştırılabilir.Bu durumda giriş ve çıkıştaki nötr bağlantı noktaları da tamamıyla birbirinden bağımsız (Paralel bağlanan sarım gruplarının uçları) çalışmış ve o şkeliyle de size hizmet vermiş olur,çok fazla fark eden yanı da sadece burası olur.Çok fazla birşey de sonuçta farketmez,bazı prensip sahibi kararları da olmayan,bu konudaki görüşleri,düşünceleri çok farklı da olamayan kişiler açısından bakacak olursanız.

3-Trafo gücü bilinmeyen bir trafonun cos fi değeri biliniyorsa veya yaklaşık belli bir cos fi değeri varsayılıp alınırsa,primer sargıya giren akımın amper değerini ölçmeden önce sekonder sarımı kısa devre etmeden nominal bir yükle,ama çok düşük olamayan,kısa devreye de neden olup,çok aşırı akım da çekmeyecek olan,trafonun tüm gücünü tahmini kullanabilecek olan bir yükle sekonder çıkışını tam olarak da bu çıkışta irtibatlamışken,ampermetre ile veya wattmetre kullanılarak,trafonun besleme,220 volt ac. girişini de onun içinden geçirip bu trafoya bağlayarak,önce primere giren akım değeri ölçülür.Çıkan akım değeri giriş voltajı (Örneğin 220-230 volt ac. ile) çarpılıp genel olarak bu primerde harcanan akımın da kaba bir güç hesabı yapılır.Çıkan bu üst (Efektif) değer Cos fi değeriyle "P=P1.Cos fi" formülüne göre çarpılıp net olarak trafonun primer sargısında harcanan güç bulunmuş olur.Sekonder sargı dönüşümünde de birtakım kayıplar (Eddy-current,saç,bakır,histerezis,vb.) hesaba katılıp,bunlar da belirli bir % olarak belirli değerde (Örenğin %5-10 gibi) bu değerden eksiltilerek,trafodaki bu sekonder sarımın tüketici tarafına verebileceği max. elektrik gücü (Watt.) bu şekliyle kabaca da hesaplanabilmiş olur.

Not:Şebekeden primer sargıya giren akımı en net şekliyle bir pensampermetreniz varsa eğer,onu bu trafonun primerine giren kabloya direkt penslerini de kapatarak,geçen bu ac. akımın (amper) değerini de okursunuz. Avometreyle ölçümde (200mA-10 A veya 200 mA-20 A skalasında,COMM (-) uç'un üzerinde yer alan jakı üst jaka çıkarıp) bu akımın avometre tarafına dc. olarak da girebilmesi için uygun amper değerli bir köprü diyodun,köprü diyottan gelen bu dc. çıkış uçlarını,amper ölçümü yerine girerek de bir değer ölçülebilecektir. Ancak ölçülen bu değer,hiçbir şekilde bir pensampermetrenin ölçebildiği kadar çok hassas ve çok net de olamayacaktır.Pensampermetre,fluke,vb.akım ölçümünde profesyonel olarak kullanılmakta olan benzeri bu ölçüm cihazları daha kesin bir ölçüm yapabilecektir.Bir wattmetre ile de direk olarak elekrik gücü tüketilen cihazlara (Örneğin bu primer sargıda harcanan gücü ilk etapta) ölçüp okuma imkanınız olacaktır.

Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri