22 kw motora direk üçgen yol verilir mi ??

blue_game

Üye
arkadaşlar merhaba

22 kw motor elimde var yada daha fazla kwlardaki motorlara direk üçgen yol verebilirmiyiz.

verirsek ne gibi arızalar olur. yardımlarınızı ve bu konu ile ilgili görüüşlerininiz rica ediyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
22kw motorun direk ucgen yol verildigi bir devrede akim olcmustum.ilk anda 148 Amper seviyelerini gördüğümü hatırlıyorum.
Buradan yola çıkarsanız hattiniz ve devre elemanları üzerindeki etkilerini tahmin edebilirsiniz.Ilk olarak yaşayacağınız problem ara sira termik teki acmalar olacak.Sonrasinda kontaktör ömrünü 1/3 e düşüreceksiniz.Bir diger problem Kablo kesitiniz normalden daha büyük olmak zorunda ve son olarak motorun bağlı olduğu pano ve panodan beslenen diğer sistemleriniz ilk kalkiştaki bu yüksek akımdan sürekli etkilenecek.
Neticede zaman ve ekonomik kayıplar yaşıyacaksınız.Bunlar başınıza gelecek olanlar.
Yada bir softstarter kullanır veya Y/U devre kurarak bu riskten uzak durursunuz.

arkadaşlar merhaba

22 kw motor elimde var yada daha fazla kwlardaki motorlara direk üçgen yol verebilirmiyiz.

verirsek ne gibi arızalar olur. yardımlarınızı ve bu konu ile ilgili görüüşlerininiz rica ediyorum...

Enerji aldığınız trafoya kalkış anında 100 kva yakın güç çekebilirsiniz buda kontaktörlerinizin ve şalt malzemenizin uzun vade de zarar göreceği anlamına gelir.Yıldız üçgen yolvererek çektiğiniz demeraj akımını 1/3 üne düşürebilirsiniz.

Besleme kaynağınız yeterli ise,her motora ! direk yol verebilirsiniz.400 kw dahil tüm
motorlarımız direk startlı idi.Özel durum-
lar ( mesela,marangoz şerit testeresi ) için
besleme kaynağı uygun olsa bile yıldız üç-
gen yolverilmelidir.Bazı tahrik sistemlerini
ise ( taş kırma,fan vs ),yıldız üçgenle kal-
dırmanız mümkün olmayabildiği için,direk
startlı yapmak zorunludur.Enerjisini Şebeke-
den alan tüketiciler için,5,5 kw tan büyük mo-
torların yıldız üçgenle yolverilmesi istenir.

Son düzenleme:
Bazı motorlar, sarımları özel olarak, yıldız 660 volt sarılabilir, bunlara ucgende 380 volt olarak yol verılebilir. Özel sarımlarda sorun olmamaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri