bende yeni mezunum askerden geldiydim 3 aydır çalışıyorum 1 ay iş aradım 1500 2000 arası teklif ettiler hep en az 7 8 yerle görüştüm
şu anda 2100 net + asgari geçim indirim :) + yemek parası +yol + mesai felan 2500 felan geliyor bulabildiğim en iyi iş buydu benle birlikte mezun olan arkadaşlar 2000'den aşağıya çalışıyorlardı tabi bu konularda şans da gerekli ama birazda araştırmacı olmalı insan.

emoyu kötülüyoruzda şube şube farklılık gösteriyor sanırım bu emo lar bizim şube gayet yararlı oldu bana iş konularında

Acele etmemekle doğru yapmışsın. Keşke bütün yeni mezun arkadaşlarımız hayır demeyi öğrense. Şu anki işinin imkanları güzel bence, hayırlı olsun.
EMO İstanbul da iş ve staj yeri bulma konularında çok faal ama bu maaş+haklarımızla ilgili kararlar daha tepeden inme geliyor sanırım:)

Acele etmemekle doğru yapmışsın. Keşke bütün yeni mezun arkadaşlarımız hayır demeyi öğrense. Şu anki işinin imkanları güzel bence, hayırlı olsun.
EMO İstanbul da iş ve staj yeri bulma konularında çok faal ama bu maaş+haklarımızla ilgili kararlar daha tepeden inme geliyor sanırım:)

Daha tepeden indiği kesin ama odalar hiçbir şey yapmamış gibi konuşuluyor bazı yerlerde buna anlam veremiyorum. İnternetten başvurduklarım hiç geri dönmezken odayla bağlantı kurunca iş görüşmelerim artmaya başladı. E tabi haftalık düzenlenen seminerler ve etkinliklerde odayla olan bağlantıyı koruyor.

Bence de patronları kötülemek değil ama bende yeni mezunum mühendislik mesleğinden bahsediyoruz lütfen arkadaşlar küçük paralara evet demeyin. (fakat kendinizi geliştirmek çok önemli) çünkü zaten çalışacağınız firmalar iyise size yardımcı olacaktır. ben 3 ay sayısız iş yeriyle görüştüm bazen askerliğim sorun oldu bazen 800 liraya çalış dediler hayır dedim. hatta bi iş yerinde maaşım kaldı (aldım sonra :D) ve sonunda mutlu olabileceğim iş buldum. etrafımdaki arkadaşlarda var aynı durum söz konusu. iş bulma şans işidir bunun altını çiziyorum ama şansınız çok önemli. neyse bence istanbul için 1300+ üzeri düşünün derim ben. 2012 marmara üniversitesi mezunuyum

Yeni mezun arkadaşlara Allah kolaylıklar versin öncelikle diyelim ve başlayalım. Bu olay herbirimizin başından taze diplomalıyken geçmiştir. Ama önemli olan sevdikleri ve hayatını idame ettirebilecekleri alanda yoğunlaşmaları ve tecrübe etmeleridir. Para sonrasında geliyor. Şuan da başlangıç ücreti olarak 1300TL gibi düşünün, sonrası sizde. (Sabır, sebat, doğru tecrübe sonrasıda kendini gösterebilme stratejileri)

2009 yılında ilk işime 1500 TL ile başladım. Üzerinden 4 yıl geçmiş 1300 TL konuşuluyor. Ondan sonra yeni mezun işi öğrenince başka firmaya kaçıyor, o maaşla durması hata. Allah sonumuzu hayır etsin.

2009 yılında ilk işime 1500 TL ile başladım. Üzerinden 4 yıl geçmiş 1300 TL konuşuluyor. Ondan sonra yeni mezun işi öğrenince başka firmaya kaçıyor, o maaşla durması hata. Allah sonumuzu hayır etsin.

Çok doğru, 1500-2000 arası rakamlar varken şimdi aynı rakamlar..hatta 2008 diyebiliriz..

valla arkadaslar iş hayati okul gibi degil ben okulda gayet basarili bir ögrenciyken. iş hayatinda sanki hiç bir halt bilmiyormuşum gibi geliyor . kagıt üstünde oldugundan cok farkli herşey bildigin birşeyi bile insan fiili olarak gördügü zaman ilk baslarda yadirgiyor yada anlamiyor. o yüzden yeni mezuna maaşin düşün olmasini cok iyi anliyorum. ne kadar cok kendini geliştirip tecrübelenirse mühendis maaşini istedigi yere ceker orasi kesin. AMA ben iş ararken bana 900 lira maaş teklife eden yol ve yemek parasi vermeyen 1000+ prim veren firmalar oldu. 1500 tl ye şantiye ye girdim memnunmuyum tabiki hayir.

Evet arkadaşlar mühendisler 600TL ye çalısıyor! Hatta karın tokluğuna iş arayan elektrik mühendisleri kaynıyor piyasada!!.Abartmayın beyler.Bakın bütün maaş konulara hep aynı isimler yazıyor.Yok 800tl ye iş bulamıyorlarmışta zartta zortta.Bırakın bu işleri.Gidin bakalım marketteki çırak ne kadar para alıyor öğrenin.Sonra mühendis maaşlarını konusun.Çok ciddiyim ilerde 800 tl ye razı olan varsa gelsin benim yanımda dolaşsın,mühendislik yapmasınada gerek yok getir götür işlerini yapsın o parayı veririm!Bunların cogu piyasayı dusuren patron zadeler ve yalakaları.

sırf bir cümlene ithafen üye oldum o kadar kızdırdın

Arkadaşım ülkede karın tokluğuna çalışan elektrik mühendisi yoktur varsa da çok azdır . Dediğin ya elektrik teknikeridir , ya da elektrik-elektronik mühendisi yada elektronik mühendisidir. Elektrikle ilgili akla gelebicek her türlü kW'a imza yetkisi olabilen bir meslekte biri işsizse yada az maaşla çalışıyorsa afedersin ama salağın önde gidenidir.Lütfen bilgin yoksa ya konuşma ya da genelleme yapma.

yeni mezun arkadaşların maaşlarını etkileyen en önemli faktör kesinlikle ve kesinlikle askerlik durumlarıdır. yapmış adam en yükseğini alır tecilli adam daha düşük yakın zamanda askere gidecek olan ise daha düşük. bunu göz önüne almakta fayda var. bu sadece mühendislik için değil bütün meslek alanları için geçerli bir durum. ikinci önemli unsur da çalıştığınız şehir. şu bi gerçek ki ulaşımın kiraların ve benzer temel ihtiyaçların pahalı olduğu illerde (İstanbul Ankara gibi) özel sektör ücretleri daha dolgun oluyor. gelelim mühendislik ücretlerine.. örneğin benim yeni mezun bir arkadaşım ki 4 yıl uzatarak mezun oldu şu an askerliğini yapmamış olmasına rağmen 2000 TL net ücretle istanbulda çalışıyor. ancak yeni mezun olarak (kendini de yetiştirmiş olarak) köklü bir firmada işe başlayan yeni mezun bir arkadaşım ise 2500 TL alıyor. Örneğin benim 2010 yılında ilk işe girdiğim yer askerliğimi yapmış haldeyken bana 1000 TL net ücret veriyordu ama eskişehirdeydi. buradan siz bir değerlendirme yapın. bu işin bir kuralı yok yani. aslında var arkadaşlarımın da bahsettiği gibi EMO 2700 TL brüt bir rakam belirlemiş ama maalesef EMO sisin sicilinizden oturup benim mühendisim şu anda ne kadar alıyor aaaa 2600 brüt alıyormuş durun ben bi gidip işverene dava açayım demiyor. diyemez de zaten çünkü siz anlaşma yapıp başlıyorsunuz çalışmaya. ne olabilir örneğin bir yerde 2700 brütten az alıyorsunuz o zaman emoya da kayıtlıysanız gidip şikayet edersiniz. bu durumda olacak en iyi şey de şu olur geriye yönelik 2700 brüte tamamlanması gereken farkı alır ve işsiz kalırsınız. ekstrem örnekler verilmiş 2013 yılı için 1000 TL 800 TL gibi.. yok mudur illa ki vardır ama gönül ister ki olmasın herkes o fırsatçı patronlara hayır diyebilse keşke de mesleğimizin değeri daha da artsa o adamlar da gerekeni yapmak zorunda kalsa ama maalesef. yani değerli genç meslektaşlarım :) uzun lafın kısası sigortanız tam ücretiniz üzerinden yatıyorsa yemek ve servis imkanınız da varsa size kalacak net 1800 üzeri net olan her rakam bence makuldür. ben olsam tav olurdum yani :) meslek hayatınızda başarılar..

sırf bir cümlene ithafen üye oldum o kadar kızdırdın

Arkadaşım ülkede karın tokluğuna çalışan elektrik mühendisi yoktur varsa da çok azdır . Dediğin ya elektrik teknikeridir , ya da elektrik-elektronik mühendisi yada elektronik mühendisidir. Elektrikle ilgili akla gelebicek her türlü kW'a imza yetkisi olabilen bir meslekte biri işsizse yada az maaşla çalışıyorsa afedersin ama salağın önde gidenidir.Lütfen bilgin yoksa ya konuşma ya da genelleme yapma.

Arkadaşım konuyu tekrar gündeme getirmişsin ama bazı konularıda yanlış biliyorsun.Bu memlekette çok iyi gibi paralara çalışan teknikerler , Elektrik-Elektronik Mühendisleri ve Elektronik Mühendisleri vardır.Sizde genelleme yapmışsınız bu konuda.

Tahmin ediyorum ki Elektrik Mühendisisiniz.
Ben Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak EMO nun SMM şartlarına uymuyorum(YGT dersi almadım).380 KW , 154 KW ve şalt sahalarında çalıştım.
Ayrıca AG-OG şebekedede yeterince bilgim var.
Yazılım dili konusunda kitap yazdım.Bu nedenle üniversite hocalarıyla projeler yaptım.

Olaya Elektrik-elektronik Mühendisleri karın tokluğuna çalısıyor diyorsanız hoş bir yaklaşım olmaz.

arkadaşlar bana gore bu ücret tarifesi tamamen kişinin kendisiyle alakalı aynı okuldan mezun olmuş 2 kişi var birisi kendini yetiştirmiş öbürüde ne piyasadan anlar ne pratikği vardır bu mezun anca sizlerin dediği gibi 800 tl ye talim eder ondan sonra ikimizde müh.ben bunu alıyom arkadaşım bu kadar alıyor diye dert yanıyo.kısacası mezun olmaktan çok keşinin kendisini yetişdirmesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum

Evet arkadaşlar mühendisler 600TL ye çalısıyor! Hatta karın tokluğuna iş arayan elektrik mühendisleri kaynıyor piyasada!!.Abartmayın beyler.Bakın bütün maaş konulara hep aynı isimler yazıyor.Yok 800tl ye iş bulamıyorlarmışta zartta zortta.Bırakın bu işleri.Gidin bakalım marketteki çırak ne kadar para alıyor öğrenin.Sonra mühendis maaşlarını konusun.Çok ciddiyim ilerde 800 tl ye razı olan varsa gelsin benim yanımda dolaşsın,mühendislik yapmasınada gerek yok getir götür işlerini yapsın o parayı veririm!Bunların cogu piyasayı dusuren patron zadeler ve yalakaları.

Şu an Elektrik Dağıtım Şirketine Elk.Mühendisi arıyoruz mühendis bulamıyoruz sende işsiz mühendislerden bahsediyorsun.Şaşırdım doğrusu

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri