2000mt den OG hattını taşıma ve 250kva direk üstü trafo - yaklaşık metraj ?

futureng

Üye
Merhaba örnek oluşturması açısından 2000mt mesafeden 36kv bir og hattını taşıyıp 250kva direk tipi trafo ile indirip, kullanmak istersek nasıl bir metraj cetveli çıkarılmalı?

- Swallow iletken (kg)
- ortalama 80mt de 1 direk
- 1 direk için metal miktarı (kg)
- 1 direk için demir travers (kg)
- izalatörler (adet)
- 1 adet trafo
- 1 adet trafo direği (bu nasıl bir tip direk olmalı?)
- Pano ve TMŞ seti

Teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
neden ortalama 80 m de 1 direk?
önce enerji müsaadesi alınır
daha sonra enerji müsaadesine göre topografi çalışması yapılır.
direk boyları bu topografi kesitine göre düzenlenir
daha sonra travers ve konsol seçimi yapılır.
daha sonra kısa devre hesabı yapılarak şalt malzemeleri seçilir.
daha sonra da keşif çıkarılır.
kolay gelsin.

Teşekkürler, fakat ben hayali bir tasarımdan söz ediyorum. 250kva ile beselenecek yük aşağı yukarı belli.
- enerji müsadesi 2000mt de branşman hattından alınacak.
- alanı dümdüz bir ova olarak düşün
- 2 direk arası 80 değilde 70-60 mt olsun.
sen olsan nasıl bir tasarım çıkarırdın.

açı yoksa ve düz bir alan içerisine direkler dikilecekse,taşıyıcı direk kullanılabilir.T-14 ü ortalama 140 metreye kadar açabilirsiniz.Yalnız ortalama 600 metre de bir durdurucu direk kullanmanız gerek D-14 yada N-14 olabilir...adem çelik arkadaşımın dediği gibi bu işlerde ilk önce orta gerilim bağlantı izni almanız keşif çıkartmakta size daha çok yardımcı olur

Son düzenleme:
ben beton direk seçerim. yerleşim birimi içiyse direkler arası 40-50 metre; yerleşim birimi dışı ise direkler arası 110-120 m olarak tasarlardım. keşif tasarımdan sonra yapılır. mutlaka araziyi görmek lazım.
dümdüz ova olsa bile ağaçlar vardır
tarlalık alanlar vardır.
yani bu şekilde sorman yanlış
arazi çalışması yapılmadıktan imalat yapılırsa yeri gelir işin içinden çıkamayacak durumda kalabilirsiniz.
kolay gelsin.

ampera ve ademçelik cevap için teşekkürler,
Tedaşın vereceği ortagerilim bağlantı izni, arazide kullanacığm direk tipini mi belirler? Eğer bağlantı izninin direk tip ve iletken tipleri ile alakası yoksa, farazi bir keşif çıkarmam beni nasıl bir yanlışa götürür? Bu izin olmadan farazi arazi üzerinde bir tasarımla (direk tip sayı, iletken ağırlığı, travers sayısı vs..) maliyet çıkarmak gerçek keşif maliyetine göre ne kadar fark oluşturur? mesela gerçek mailyete göre %10-20 az yada çok çıkar denebilir mi?

günaydın futurent
enerji müsaadelerinde direk tipi belirtilmez ama izolatörler, iletkenler ve güzergahlar belirtilir. OG işlerinde birim maliyetleri alçak gerilim işlerinden yüksektir.
2km lik güzergahın hepsi vatandaşın kendisine mi ait.
eğer hattın geçeceği güzergah vatandaşın değilse tedaş muvafakatname ister. bunun içinde tapu ve kadastro müdürlüğüne giderek hattın geçtiği alanda yer alan arazilerin çizimini çıkartmanız lazım.
tarla anlarından falan geçiriririm derseniz her tarla anlarında ağaçlar olur direk boyları değişir.
asıl önemli olan direklerin boyları değil tel sehiminin EKAT yönetmeliğine göre uygun mesafede kalmasını sağlamaktır. bu da arazi dümdüz de olsa aynı etapta direk kullanılmayacak demektir. bu tür nakil hattı işlerin keşif çalışmaları 75 bin ila 200 bin arasında oynamaktadır. 75 binin u 7bin500 etmektedir.
ben sana düz hesap verirsem. ve arazide ilave durum olduğunda müşteriye ne diyeceksiniz.

enerji müsaadesi işin başından alınmalı. siz nasıl olsa tedaş oradan hattı verecek diye işe başlarsınız tam tedaşa gittiğinizde tedaş ben oradan hattı veremem derse ne yapacaksınız. sizin talep ettiğiniz yük mevcut hattı sıkıntıya sokacaksa tedaş o noktadan hat veremez yada hat tedaşın olmayabilir hat boş olabilir yada çeşitli sebeplerden dolayı hattın kaldırılması söz konusu olabilir.

Adem bey açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Benim bu başlığı açmamdaki amaç, herşey yolunda gitmesi halinde yaklaşık bir metraj keşfi çıkarmak, Bu aşamadan sonra gerçek hayatta, tedaşın enerjiyi ummadığım yerden vermesi, arazinin dağlık olması, arazide ağaçların olması gibi durumları olduğunda elbette o anki duruma göre farklı bir analiz yapılacaktır. Ben Taşıyıcı, durdurucu, nihayi direklerden oluşan standart düz bir tasarım düşünerek bir maliyet analizi çıkarmak isyorum. Umarım dediğimi analmışsınızdır. Gerçek hayatta böyle birşey olmayacağının farkında ve bu uygulamayı direk başka zeminler için uygulamanın yanlış olduğunun bilincindeyim. Amacım temel sistem tasarımını maliyet keşfi açısından özümsemektir. Teşekkürler..

merhabalar adem bey bende yeni elektrik mühendisim og işi ile uğraşan bir şirkete girdim güzel sektör gerçekten anlamadığımız yer de oluyor soruyoruz doğal olarak.ama çok fazla sorup da adamları sıkmak istemiyorum.sizinle ikimizinde boş bir zamanında bu konuda konuşmak isterim og nin yanında ag hakkında da biraz konuşursak çok müteşekkil olacağım.sağlıcakla kalın
[email protected]

günaydın futurent
enerji müsaadelerinde direk tipi belirtilmez ama izolatörler, iletkenler ve güzergahlar belirtilir. OG işlerinde birim maliyetleri alçak gerilim işlerinden yüksektir.
2km lik güzergahın hepsi vatandaşın kendisine mi ait.
eğer hattın geçeceği güzergah vatandaşın değilse tedaş muvafakatname ister. bunun içinde tapu ve kadastro müdürlüğüne giderek hattın geçtiği alanda yer alan arazilerin çizimini çıkartmanız lazım.
tarla anlarından falan geçiriririm derseniz her tarla anlarında ağaçlar olur direk boyları değişir.
asıl önemli olan direklerin boyları değil tel sehiminin EKAT yönetmeliğine göre uygun mesafede kalmasını sağlamaktır. bu da arazi dümdüz de olsa aynı etapta direk kullanılmayacak demektir. bu tür nakil hattı işlerin keşif çalışmaları 75 bin ila 200 bin arasında oynamaktadır. 75 binin u 7bin500 etmektedir.
ben sana düz hesap verirsem. ve arazide ilave durum olduğunda müşteriye ne diyeceksiniz.

enerji müsaadesi işin başından alınmalı. siz nasıl olsa tedaş oradan hattı verecek diye işe başlarsınız tam tedaşa gittiğinizde tedaş ben oradan hattı veremem derse ne yapacaksınız. sizin talep ettiğiniz yük mevcut hattı sıkıntıya sokacaksa tedaş o noktadan hat veremez yada hat tedaşın olmayabilir hat boş olabilir yada çeşitli sebeplerden dolayı hattın kaldırılması söz konusu olabilir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri