2000 Watlık Amplifikatör Devresini Evde Yapmamız Mümkün Mü?

exelans806

Üye
arkadaşlar piyasada birçok amplifikatörü 2000 watt veya benzeri yüksek değerlerde sattıklarını biliyoruz bu yüzden evde yapabileceğimiz bir devrenin olup olmadığını merak ediyorum bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olsun...[h=3][/h]

Hangi hoparlörü süreceksin 2000W ile. 4 ohm bir hoparlörden 22Amper geçirmen lazım. Yani hoparlöre 88Volt vermen gerekiyor. Yani devre 100Voltla filan çalışmalı. Anlamsız bir uğraş. Ben 80YTL ye bir anfi almıştım yanında duramıyordum. Bundan fazlasına da gerek yok.

amfiyi boofer çalıştırmak için istiyorum zaten hoparlör için değil. bildiğim kadarıyla boofer için de yüksek değerlerde kaynak oluşturmak gerekiyor. bu konuların çok içinde olduğum söylenemez. önerebileceğin bi marka ve model varmı ?

Ben de pek anlamam da JBL Marka almıştım. Oldukça ucuzdu ama anfinin ne kadar fark yarattığını görmeme yetti.

Ben de araç tesisat işlerinden anlarım, önceki aracımda tesisatım vardı.. Geçenlerde bir arkadaşımın peugeot 106 GTI aracına yaptırdık tesisat.. ama böyle bir şey yok yani... arabanın sacı 3-4 cm içeri girip çıkıyor.. 50 cm lik devasa bir bas ve çok devasa bir bas anfisi var.. o kadar büyük ve ağır bir oto anfisi bu güne kadar hiç görmemiştim. Sesi biraz yükselttiğinde arabanın içinde hiç abartmıyorum "acı çekiyoruz" kulak zarımızın perde gibi sallandığını hissedebiliyoruz, önümüzü sağlıklı göremiyoruz, görüntü sarsılıyor, yani beynimiz sarsılıyor... Zaten o anfi ve bas fuarlar için üretiliyormuş ama bizim arkadaş işin hastası olduğu için araçta bize acı çektiriyor.. Eğer böyle bir sistem istiyorsanız malzeme listesini verebilirim.. abd menşeli ithal ve tabi biraz pahalı malzemeler..

o kadar büyük birşey istemiyorum yaww.. daha genciz kulakalr lazım bize :)) orta halli çokta kötü olmayacak birşey yani :) ama o listeyide merak etmedim değil hani.

Oto amfilerinin özellikle ucuz olanlarında belirtilen 2000-3000 Watt gibi değerler gerçekçi değil.Normalde o güçteki bir amplifikatör ile küçük bir konser vermeniz mümkündür.2000Watt gibi bir değere ulaşmak için 150-160 Amper gibi bir akım çekmeniz gerekir ki bunu aracın üzerindeki alternatör ile yapmanız mümkün değil.
Benim tavsiyem bütçenizin elverdiği ölçüde iyi bir markanın amfisini kullanmanız.

Oto amfilerinin özellikle ucuz olanlarında belirtilen 2000-3000 Watt gibi değerler gerçekçi değil.Normalde o güçteki bir amplifikatör ile küçük bir konser vermeniz mümkündür.2000Watt gibi bir değere ulaşmak için 150-160 Amper gibi bir akım çekmeniz gerekir ki bunu aracın üzerindeki alternatör ile yapmanız mümkün değil.
Benim tavsiyem bütçenizin elverdiği ölçüde iyi bir markanın amfisini kullanmanız.

Evet.dediğiniz tamamen doğrudur.Yüksek güç değerleri olarak söylenen müzik gücü değerleri, normal değerin 8-10 katına kadar abartılıp, cihazların üzerine de yazılabiliyor ne yazık ki.

Gerçek güç ise,kullanma kılavuzunda cihazın amper olarak sigortadan geçebilen gücüdür tabiki.Bu güce bir örnek vermek gerekirse;

10 amper çeken bir cihaz için ortalama güç değeri P=10*12=120 watt. gibi bir değerdir.Gerçek güç budur.

Arkadaşlar merhaba anfilerin üzerinde yazan 2000w gibi değerler anfinin peak değeridir bununla güç değerini karıştırmayın anfinin elektiriksel gerçek güç değerini rms değerinden anlarsınız hoparlorde aynı şekilde dir 1000w 300w rms yazar buda hoparlörün ses gücünle elektriksel gücü anlamına gelir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri