2000 kva trafo yardım edebilecek var mı?

e.W.a

Üye
2000 kva trafo projesi yapmamlazım ama hiç bir fikrim yok nasıl yapılacağı konusunda
baya bir soru varda yardım edebilecek (yada etmek isteyen:rolleyes:)

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2.000 kVA trafolu bir projeyi ödev olarak mı hazırlayacaksın? Bende bazı soruları sorarak başlayalım.

2.000 kVA trafoyu
beslemek için
-havai hat mı
-yeraltı hattı mı kullanacaksın
korumak için
-oluşacak kısa devre akımının büyüklüğü nedir?
-yağlı trafo yada hermetik trafo olmasına göre koruma rölesi ne olacaktır?

çıkışında;
-enerji alacak kaç kol olacaktır?

sistemi enerji kesintisinde beslemek için bir jeneratörü olacakmıdır?

teiaş a proje gönderdim bir yığın eksikle geri gelmiş. 3(1x120) yer altı 50 mt - o kısa devre zaten sorulacaklar arasındaydı. - kuru tip kullanmayı düşünüyordum ama masraflı olursa hermetik ve a sınıfı olmalı 15 cıkış olacak ( trago güçü tesis kululuş maliyeti ve trafo kayıpları dikkate alınarak büyük seçilmeyecektir. diye bir ifade var o yuzden hazladan güç yazdım. 2000kva olsun diye aslında yerinde okadar olmayacak )

ag kısa devre hesabı nasıl ?

teiaş mı tedaş mı . teiaş oyle 2000kVA'lık küçük güçlerle ugrasmaz cunku.

tedaş özelleştikten sonra organize sanayi bölgesi için 1000 kva ve üzerlerini ankarada tedaş genel müdürlüğe gidiyor. orda büün birimler olduğu için teiaş yazdım ama tedaş ta olabilir.

takıldığın konuları buraya yazarsınız biz de cevaplandırmaya çalışırız.
hem siz hemde diğer arkadaşlar bilgilenmiş olur kalıcı olur.
1600kVA proje hazırlamıştım geçen sene yardımcı olalım.

hat başına tesis edilecek monoblok kabin binası 1 adet kesicili giriş hüçresi 1 adet kesiçili çıkış hüçresi, 1adet ölçü hüçresi, 1 adet boş hüçre

bunlar yapıldıktan sonra primer malzeme listesi (teknik çizim bilmediğim için ulusoyelektriktende baksak pek olmamiş ^^)
ag kısa devre hesabı
kompanzasyon ana barası (misal 4 tane 50 5 tane 100 kva lik komp. icin ana bara seçimi nasıl yapmam lazım .)
1600kva gönderme şansın var mı? yardımcı olur diye tahmin ediyorum.

trafo koruma hücresi neden yok.
kombanzasyon için ag talep gücünü bilmek lazım.
bara kesitleri için Emo ajandası teknik bilgiler bölümü 48. sayfadan yararlanabilrisin.
4 tane 50kvar 5 tane 100kvar dersen işletme devamlı kapasitif cezaya girme şansı da vardır. -1var indüktif güç tesbit edildiğinde bile 50kvar kondansatör devreye girecektir.
iş yerinde 2000kva trafo örnek projesi varsa onu sana gönderirim.
kolay gelsin.

emonun ajandasındaki arkasayfasındaki teknik bilgiler.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/emo-ajanda-teknik-bilgiler-rar.23851/

50kva 25x3 100kva 25x3 ben burada 25x33 mü yazacam 9x(25x3) mü yazacam (ikiside olursa hangisi daha iyi olur işçilik, maliyet, kalite)
birda 400kva kondansatör için ne kullanacaz sigorta felan emo ajandasında oralar boş hesabı felan var mı?

2000kva varsa cok iyi olur ama yoksa 1000 1600 kva varsa onlarıda atabilirsin sonuc olarak mantığını kavrayınca hepsi aynı

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri