200 amperlik inverter kaynak makinesini nasıl bi jeneratör karşılar karşılar mı ?

en fazla kaç verir beni bu konuda aydınlatırmısınız ? dediğim gibi elektrik elektronik bilgim hiç yok

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
O ancak ölçerek anlaşılır. Cihazın üzerinde akım göstergesi yok. 4mm veya daha kalın elektrot takıp 200A de kaynak yapın ve DC ölçebilen pens ampermetre ile ölçün.

Eritir. Ama 4mm elektrot çok yaygın kullanılmaz. Ustalık ister. Neredeyse her yerde kullanılan 3.2mm ve 2.5mm. Açıkçası daha kalın elektrot nerede kullanılıyor bilmiyorum, ama özel, çok kalın malzemelerin kaynağındadır herhalde. Belki gemi güverte işlerinde kullanılıyordur.

sizin kaynak makinesi 20 amper civarı akım çekiyor. bu jeneratör ise 10 amper civarı akım verebiliyor. o kaynak makinesini bu jeneratörle çalıştırmaya kalkarsanız jeneratöre eziyet olur. daha güçlü jeneratör lazım size.

verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkür ediyorum.yüreğinize sağlık

Bundan birkaç sene önce makina krikosu yapmıştım. 15 mm çelik plakaları birbirine kaynattım. 3.2mm elektrot ve 140A akım kullandım.

Ama sonradan şunu öğrendim ki, böyle kalın parçaları kaynatırken önce iyice ısıtmak lazım. Ben soğuk iken başladım. O yüzden dikkat ederseniz sağ taraftakı kaynaklar kuş pisliği gibi oldu :D. Ama o tarafla cebelleşirken, parça da adamakıllı ısındı ve sonraki kaynaklar gayet güzel oldu :)

img_1776.jpg

Bundan birkaç sene önce makina krikosu yapmıştım. 15 mm çelik plakaları birbirine kaynattım. 3.2mm elektrot ve 140A akım kullandım.

Ama sonradan şunu öğrendim ki, böyle kalın parçaları kaynatırken önce iyice ısıtmak lazım. Ben soğuk iken başladım. O yüzden dikkat ederseniz sağ taraftakı kaynaklar kuş pisliği gibi oldu :D. Ama o tarafla cebelleşirken, parça da adamakıllı ısındı ve sonraki kaynaklar gayet güzel oldu :)

img_1776.jpg
Isıtmak derken nasıl yani ateşe maruz bırakmak mı

Hocam çok güzel kaynak yapmışsınız , kaynakçılar kesik kesik kaynatıp bi ısıtıyorlar, daha sonra ölümcül vuruşu yapıp baştan aşağı kaynatıyorlar böyle görmüştüm ben.

Kaynak makinası elverişli ise o jeneratörle 2.5mm kaynak çok rahat yaparsınız ama inverter makina
akım düşüklüğünü tespit edip ya kendini korumaya alır yada bozulabilir unutmayın. (igbt düşük akımı nedeni ile).

Kaynak başladığı an kaynak ucunda 25v akım düşer yani 80amp kaynak yapsanız 80*25=2000W akım gerekir (tabi kayıpları unutmayalım)

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri