20 sn çalışıyor 3 sn duruyor

bence selonoidle uğraşmayın. Kompresörün elektriksen besleme ucuna bir kontaktör koyun akım röleniz bu kontaktörü kontrol etsin. Yeterli akıma ulaştığında yani buda demektir ürün yeterli sıcaklığa ulaşmıştır demektir kontaktörü bıraktırarak soğutmayı kesebilirsiniz.

Ayrıca timer bu iş için uygun bir yöntem değil. Neden derseniz yazın ve kışın ısı transferi farklıdır. Bu ayarladığınız süre bu mevsim değişimlerinde uzun kalabilir. Bu nedenle tekrar çalışma süresi mevsimsel olarak değişebilir. Tekrar çalışma yine akım kontrolü üzerinden olmalı ki ürün kaliteniz aynı kalsın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çok teşekkür ederim hocam, bu söylediklerinize göre çizdiğim projeyi biraz daha modifiye edeyim ben. Bilgi ve tecrübe çok kıymetli. Saygılar

Serkan hocam,

İnternette araştırmak yaparken, iki evaplı sistem çizimleri gördüm. Evaplardan birinin çıkışına çekvalf, diğerinin çıkışına regülatör valfi bağlanmıştı. Bunlar çok elzem kontrol vanaları mıdır? Bunları kullanmasak da sadece bir T bağlantısıyla tekrar kompresöre dönüp hattı tamamlasak olmaz mı?

Kullanılma mantığı galiba şu, duran sistemde geri gaz tepmesi olmasın diye, ama eğer sistem duruyorsa bu selenoidin kapalı, selenoidin kapalı olması da sisteme geri gaz gitmemesi demek değil mi? Saygılar sunarım, iyi haftalar

Dostum ,

Eğer iki evaporatörde aynı sıcaklık isteniyor ise tek büyük evaporatör kullanmak yerine iki evaporatör kullanılabilir. Bu sistemde dönüşe kollektör yapılıp kullanmakta sorun yoktur.

Ancak ,

İki evaporatör iki ayrı sıcaklıklarda çalışması isteniyorsa mesela bir evapotatör +3 derece ikinci evaporatör -8 derecede ise bu şekilde çalışmak için evaporatörler arası farklı basınçlar oluşturulmalıdır. Bu nedenle dönüşe çek valf ve regülasyon vanası kullanılması uygundur ( zorunludur ) . Başka bir çözüm yada fikir üretilmedikçe.

kolay gelsin.

Dostum ,

Eğer iki evaporatörde aynı sıcaklık isteniyor ise tek büyük evaporatör kullanmak yerine iki evaporatör kullanılabilir. Bu sistemde dönüşe kollektör yapılıp kullanmakta sorun yoktur.

Ancak ,

İki evaporatör iki ayrı sıcaklıklarda çalışması isteniyorsa mesela bir evapotatör +3 derece ikinci evaporatör -8 derecede ise bu şekilde çalışmak için evaporatörler arası farklı basınçlar oluşturulmalıdır. Bu nedenle dönüşe çek valf ve regülasyon vanası kullanılması uygundur ( zorunludur ) . Başka bir çözüm yada fikir üretilmedikçe.

kolay gelsin.
anladım hocam, alacağız mecburen. yine masraf çıktı başımıza :)

anladım hocam, alacağız mecburen. yine masraf çıktı başımıza :)

İlk prototipte mutlaka bazı sıkıntı sorunlar çıkacaktır. Bunları görerek düzeltmeler yapacaksınız.

Biz buna ar-ge ( araştırma - geliştirme ) diyoruz. Normal olanı hesap kitap yapıp en optimum şekilde ürün çıkartmaktır. Ancak bu her zaman uygulamada böyle olmaz.

Kolay gelsin.

Serkan hocam bugun selenoidimi ve kılcalı aldım, yalnız aldığım selenoid normalde kapalı, yanlış mı yaptım acaba, normalde açık mı almam gerekirdi? Biliyorsun, selenoidi ardındanda kılcalı kaynatıp deneme yapacağım. Kafam karıştı

Normalde kapalı ise system çalıştığında enerjilenmesi gerekiyor. Piyasadaki bir çok model selonoidler bu şekilde çalışır. Enerjilendiğinde yolu açacak şekilde.

Sıkıntı yok. Ters çalıştırmak isterseniz bir adet ters kontaklı role kullanarak ters çalıştırabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,157
Kullanıcılar
449,900
Son üye
adidas2131

Yeni konular

Geri